respublika.lt

Davose tie, kurie dalyvauja vykdant pasaulinius sprendimus

(0)
Publikuota: 2018 sausio 24 17:46:44, Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt ir Viktorija Semėnaitė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Davoso forumo steigėjas Klausas Švabas (2-as iš dešinės) jau prabilo apie naują revoliuciją. EPA-Eltos nuotr.

Vakar Šveicarijos Alpių kurorte Davose prasidėjo Pasaulio ekonomikos forumas (PEF), susirinko daugiau kaip 3 tūkst. politikų, verslo vadovų, mokslininkų ir kitų „visuomenės lyderių“. Pagrindinė šių metų Davoso konferencijos diskusijų tema - politinis, ekonominis ir socialinis susiskaldymas visuomenėse.

 


Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, ekonomisto Audriaus Rudžio komentaras:

- Davose mums oficialiai rodo tuos, kurie dalyvauja vykdant pasaulinius sprendimus. O viską sprendžia didžiųjų tarptautinio kapitalo grupuočių vadovai. Pirmiausia ten atvažiuoja didelio biznio žmonės, t.y. tie, kurie atneša užsakymus bei reikalavimus politikams, taip pat pateikia sau patiems palankių tendencijų metmenis, tikslus ir siekiamybę. Tuo tarpu nacionalinių valstybių vadovai, atstovaujantys europietiškajai civilizacijai (arba tam, kas iš jos dar liko), atvažiuoja į Davosą išgirsti, pamatyti ir suprasti tendencijas, kurios netrukus pasaulyje vyraus, t.y. ruoštis tam, kas bus toliau. Nes jeigu atsiranda bendri sprendimai tarp JAV, ES, Japonijos ir Kinijos, gali daryti, ką tik nori, bet privalėsi gyventi pagal jų sutartą sistemą.

Manau, Davosas nėra ta vieta, kur priimami pagrindiniai, lemiami sprendimai - tai greičiau yra jau priimtų sprendimų realizavimo būdų aptarimas. Tiek tie, kurie atstovauja galingiausių valstybių ekonomikoms, tiek ir stambiausiųjų tarptautinių korporacijų vadovai tarpusavyje koordinuoja visus reikalus. O tokios valstybės kaip Lietuva, Švedija ar netgi Ispanija Davose tiesiog sužino ir perpranta būsimąsias tendencijas, bet pakeisti jų negali.

Štai kaip tik prieš Davoso forumą oficialiai paskelbta, kad dabartinė pasaulio ekonominė tvarka pasiekė rezultatą, kad 1 proc. pasaulio gyventojų valdo 85 proc. visų pasaulio turtų... Svarbiausia, kad ir toliau vyksta tas pats procesas, t.y. turto koncentracija to 1 proc. rankose - vis mažesnis fizinių asmenų skaičius kontroliuoja vis didesnį visos žmonijos turtą. O tai reiškia, kad kada nors šis klausimas turės būti išspręstas. Kaip? Arba per didžiulį pasaulinį karą - II pasaulinis karas pagal jį atrodys kaip vaikų žaidimas, - arba turės būti uždėti geležiniai apynasriai didžiulei daliai žmonijos.

Ir einama link to - netgi feisbuke ar tviteryje prasideda neregėto masto vidinė cenzūra, oficialiai tai paskelbiant ir prisiimant tokios cenzūros vykdymo įsipareigojimus. Kita vertus, ne tik visokios planšetės ar naujausieji telefonai, bet ir automobiliai jau seniai seka žmogų: kompanija, kuri prieina prie tavo automobilio kompiuterio, apie tave žino beveik viską - kada ir kur važiuoji, su kuo, ką kalbi ir t.t. Šiuolaikinės technologijos leidžia apdoroti gigantiškus duomenų kiekius ir sužinoti apie žmogų netgi tai, ko jis pats apie save nežino, apskaičiuoti netgi kiekvieną būsimą jo žingsnį. Tie, kurie valdo duomenis, šiandien yra daugiau negu viešpačiai. Dabar klausimas tik vienas: kada bus atsisakyta žaidimo „demokratija“ ir tas 1 proc., pasitelkęs dar 20 proc. sekėjų, pradės valdyti visus likusius. Ir valdys juos kietai - ne kaip samdomus darbuotojus, o kaip vergus. Štai dalis tos publikos šiandien posėdžiauja Davose...

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


 

A.Merkel ragina ES šalis glaudžiau bendradarbiauti užsienio politikos srityje

Vokietijos kanclerė Angela Merkel paragino Europos Sąjungos šalis glaudžiau bendradarbiauti užsienio politikos srityje. „Mes turime savo likimą labiau paimti į savo rankas“, - pareiškė ji trečiadienį kalbėdama Pasaulio ekonomikos forume (PEF) Davose.

„Vieninga Europos užsienio politika dar nėra pakankamai išvystyta“, - sakė A. Merkel. Tačiau tai esą svarbu visų pirma todėl, kad didelė globalių konfliktų dalis „vyksta prie mūsų durų“.

Kaip pavyzdį Vokietijos kanclerė įvardijo Sirijos konfliktą. Siekiant išspręsti krizę ten ES, anot jos, praktiškai nevaidino jokio vaidmens.

Tačiau A. Merkel atkreipė dėmesį ir į pažangą. Pernai, pavyzdžiui, po daugelio dešimtmečių pagaliau buvo sukurta bendra Europos gynybos politika. Tačiau dar laukia daug darbo, pabrėžė kanclerė.

A. Merkel Davose patikino tarptautinę bendriją, kad, nepaisant sunkaus vyriausybės formavimo Berlyne, Vokietija ir toliau kaip stipri jėga prisidės prie konfliktų sprendimo.

„Vokietija nori būti šalis, kuri ir ateityje įneš savo indėlį, kad kartu pasaulyje spręstų ateities problemas“, - kalbėjo politikė. Ir todėl esą taip svarbu, kad Vokietija greitai suformuotų vyriausybę.


J.C.Junckeris dėl ligos nedalyvaus Pasaulio ekonomikos forume Davose

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris atšaukė savo kelionę į Pasaulio ekonomikos forumą (PEF) Davose. Jis tai padarė dėl ligos, trečiadienį pranešė Komisija.

Tačiau, anot PEF, ir be J. C. Junckerio Europai bus solidžiai atstovaujama. Trečiadienį Davose numatytos Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono kalbos.

J. C. Junckeris turėjo kalbėti ketvirtadienį.


JAV iždo sekretorius: Davose D. Trumpas sieks bendradarbiavimo su visu pasauliu

JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas trečiadienį tvirtino, kad Donaldo Trumpo vizitu Pasaulio ekonomikos forume Davose (Šveicarija) siekiama stiprinti tarptautines partnerystes, nepaisant protekcionistinės JAV prezidento politikos, kurią galim apibūdinti šūkiu „Amerika -pirmiausia“.

„(Šis vizitas) susijęs su „Amerika - pirmiausia“ darbotvarke, bet „Amerika - pirmiausia“ reiškia ir bendradarbiavimą su visu pasauliu“, - Davoso slidinėjimo kurorte vykstančios elitinės konferencijos kuluaruose sakė S. Mnuchinas.

„Tai paprasčiausiai reiškia, kad prezidentas Trumpas gina JAV interesus - lygiai tą patį daro ir kitų šalių lyderiai“, - pridūrė jis.

D. Trumpas prekybai palankaus pasaulio elito forume pasisakys penktadienį. Tai daugelį stebina, nes JAV vadovo politika laikoma nepalankia prekybai.

D. Trumpo administracija ne kartą kritikavo esą nesąžiningus prekybos susitarimus ir praktiką. Vienas naujausių užsienio prekybos partneriams nepalankių jos sprendimų - pirmadienį paskelbti padidinti tarifai saulės baterijoms ir didelėms skalbimo mašinoms, kurie supykdė didžiausias šių prekių eksportuotojas Kiniją ir Pietų Korėją.

D. Trumpas Davose susitiks su Didžiosios Britanijos ir Izraelio premjerais

JAV prezidentas Donaldas Trumpas vizitą Pasaulio ekonomikos forume (PEF) Davose (Šveicarija), be kita ko, turėtų išnaudoti kaip progą susitikti su politiniais sąjungininkais.

Ketvirtadienį, po D. Trumpo atvykimo į PEF, numatytas jo susitikimas su Didžiosios Britanijos premjere Theresa May. Vėliau turėtų įvykti D. Trumpo ir Izraelio premjero Benjamino Netanyahu pokalbis, antradienį vakare pranešė Baltieji rūmai.

Manoma, kad abiejuose susitikimuose dominuos Šiaurės Korėjos branduolinės grėsmės, nesenų įvykių Irane ir kovos su tarptautiniu terorizmu temos.

D. Trumpas, kurio „Amerika - pirmiausia“ stiliaus politika prieštarauja PEF vertybėms, tokioms kaip globalizmas ir dalijimasis atsakomybe, renginyje pasisakys penktadienį.

Prieš savo kalbą jis taip pat turėtų susitikti su Ruandos prezidentu Pauliu Kagame ir forumo šeimininku Šveicarijos prezidentu Alainu Berset. Manoma, kad šių susitikimų metu daugiausiai dėmesio bus skiriama ekonominiams klausimams.


JAV iždo sekretorius: silpnesnis doleris yra geras dalykas Jungtinėms Valstijoms

Davose vykstančio Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) metu JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas teigė, kad JAV yra atvira verslui ir pasidžiaugė dolerio susilpnėjimu. Apie tai rašo CNBC.

Taip pat S. Mnuchinas ragino verslininkus investuoti JAV ir pažymėjo, kad šalis nori pasiekti 3 proc. metinį ekonomikos augimą.

„Akivaizdu, silpnesnis doleris mums yra geras dalykas, kai kalbame apie prekybą ir galimybes“, - teigė S. Mnuchinas, pridėjęs, kad JAV nesirūpina dėl nukritusios valiutos vertės trumpuoju laikotarpiu.

„Ilgesniu laikotarpiu, dolerio stiprumas bus JAV ekonomikos pajėgumo atspindys“, - sakė jis.

S. Mnuchinas taip pat pabrėžė, kad šiemet į Davosą atvykstanti JAV delegacija yra pati didžiausia šios konferencijos istorijoje.

„Delegacijos Davose dydis parodo, kokį darbą per pastaruosius metus nudirbo prezidentas Donaldas Trumpas“, - teigė S. Mnuchinas.

Po S. Mnuchino komentarų, doleris pratęsė savo kritimą. Šiuo metu dolerio indeksas, skaičiuojantis valiutos pajėgumą iš kitų didžiųjų pasaulio valiutų sudaryto krepšelio atžvilgiu, siekia 89,485 punkto. Šiomis dienomis dolerio indeksas pirmą kartą per pastaruosius tris metus krito žemiau 90 punktų ribos.

Eltos inf.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +4 C

-5 +6 C

+1 +6 C

-4 +5 C

-1 +3 C

+3 +8 C

0-11 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s