respublika.lt

Didžioji Britanija gali pasitraukti iš ES

(0)
Publikuota: 2012 rugpjūčio 13 12:00:30, Ričardas ČEKUTIS, „Respublikos“ žurnalistas
×

Buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tonis Bleras (Tony Blair) labai nerimauja, kad šalies gyventojai, balsuodami referendume, gali nuspręsti, jog Didžioji Britanija turėtų pasitraukti iš Europos Sąjungos.

Interviu Vokietijos žiniasklaidai T.Bleras pridūrė, kad įgūdžių perdavimas Europos Sąjungai turėtų reikšti ir didesnį demokratinį teisėtumą, ir akcentavo, kad Didžioji Britanija šiame procese turi atlikti svarbų vaidmenį.
T.Bleras perspėjo, kad netinkamai vykdant šį procesą gresia politinė krizė, ir ji gali tapti tokia pat didelė, kaip euro zonos skolų krizė, o žmonės nepritars tautinės valstybės panaikinimui.

Gegužę ES prekybos komisaras Piteris Mandelsonas (Peter Mandelson) paragino surengti referendumą dėl Didžiosios Britanijos ateities ES.

Remiantis naujausių apklausų rezultatais, vis daugiau britų referendume balsuotų už Britanijos narystės ES panaikinimą. Dabartinis premjeras Deividas Kameronas (David Cameron) praėjusį mėnesį pareiškė, kad rengti referendumą šiuo klausimu yra visiškai normalu.

Jo tonas su ES buvo ganėtinai griežtas. Gruodį jis vetavo naująją ES fiskalinę sutartį. Didžiosios Britanijos euroskeptikai tvirtina, kad ES taisyklės varžo šalies ekonomiką, be to, Sąjungai mokamos milijardinės įmokos. Anot jų, šios problemos būtų išspręstos pasitraukus iš ES.

Kita vertus, ES rėmėjai teigia, kad pasitraukimo atveju Britanija prarastų įtaką ES, kuri yra didžiausia prekybos partnerė, o Sąjungos taisyklės šaliai vis tiek galiotų.

Britų euroskepticizmo šaknys


Pagal įvairias apklausas tik 4 iš 10-ies britų mano, kad jų šalis gauna naudos iš narystės ES.

Mokesčių sistemos subalansavimas, socialinė politika, bendra valiuta, Europos Komisijos galių išplėtimas teisingumo ir vidaus politikos srityse, demokratijos stoka ES institucijose ir galiausiai Europos konstitucinė sutartis yra britų euroskeptikų kertiniai argumentai. Kai kurie britų euroskeptikai, tarp jų ir politikai, deklaruoja britų institucijų, tradicijų ir metodų viršenybę ir teigia, kad prisiderinimas prie  kitų ES valstybių narių būtų kultūriškai netaktiškas.

Didžiosios Britanijos euroskeptikai teigia, kad jų šalis turi menkus kultūrinius ir socialinius ryšius su Europa, o dvasiškai yra artimesnė anglosaksiškam pasauliui. Be to, Didžioji Britanija siejama su parlamentinės demokratijos ir laisvės tradicijomis, o Europa vaizduojama kaip korumpuota ir valdoma nedemokratinio Briuselio galios. Euroskeptikai baiminasi, kad ES gali virsti supervalstybe ir taip sunaikinti Didžiosios Britanijos suverenitetą, o nepriklausomybės praradimas ir paklusimas Briuselio funkcionieriams euroskeptikams yra baisiausias galimas scenarijus. Dėl šios priežasties jie priešinasi bet kokiems glaudesnės integracijos projektams, kurie suvokiami kaip pavojus Didžiosios Britanijos nepriklausomybei.

Didžioji Britanija yra antroji didžiausia ES biudžeto donorė po Vokietijos. Dauguma šalies gyventojų ES demokratijos stoką laiko ne menku institucinės sąrangos defektu, o esmine ES projekto savybe. Taip pat daugumai britų yra nepriimtinas ES ekonominis modelis, kuris įvardijamas kaip pasenęs ar diskredituotas. Be to, tarp daugelio Didžiosios Britanijos verslo atstovų vyrauja nuomonė, kad ES gali tik stabdyti ekonominę plėtrą. Dėl šios priežasties britai priešinasi bet kokiems bandymams įtvirtinti reguliavimą ES lygmeniu socialinės ar vidaus ir teisingumo politikos srityse, nors patys ir skundžiasi sveikatos apsaugos sistema. Ypač jautrūs britai yra mokesčių sistemos klausimu, todėl jie ir priešinasi teisės aktų suderinimui šioje srityje.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +4 C

-5 +6 C

+1 +6 C

-4 +5 C

-1 +3 C

+3 +8 C

0-11 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s