Pirmąją naujų metų dieną Irano karinis laivynas per pratybas kodiniu pavadinimu „Velayat 90“ imitavo Ormūzo sąsiaurio blokadą. Pasak Irano kariškių, „taktiniai bandymai“ parodė, jog „bet kokio tipo laivų eismas Ormūzo sąsiauriu bus neįmanomas“, jeigu jį užblokuos Irano karinis laivynas.
Kylantis konfliktas
Iranas taip pat sėkmingai išbandė raketą „Kader“ - pirmąją iš dviejų didelio nuotolio raketų. Praėjusį antradienį Irano viceprezidentas Mohamadas Reza Rahimis įspėjo, kad jeigu jo šaliai bus taikomos tarptautinės sankcijos, Teheranas užblokuos strateginį Ormūzo sąsiaurį ir taip nutrauks naftos tiekimą.
Tačiau atsakydamos į tai JAV pareiškė neleisiančios sutrikdyti laivybos Ormūzo sąsiaurio rajone, o Amerikos kariškiai patikino turį visas galimybes „užkirsti kelią destabilizuojančiai veiklai regione“. Ormūzo sąsiauris, skiriantis Iraną ir Omaną, yra pagrindinė transporto arterija, per kurią jūra beveik visą savo naftą eksportuoja Saudo Arabija, JAE, Kuveitas ir Irakas.
Maža to, JAV taip pat pasirašė 3,5 milijardo dolerių vertės sutartį, kuria Jungtiniams Arabų Emyratams parduos pažangiausių priešraketinės gynybos sistemos ginklų. Taip JAV spartina šalia Irano esančių sąjungininkių ir kitų draugiškų šalių karinį apsiginklavimą.
Neaišku, kas liūtas
Apžvalgininkas Česlovas Iškauskas, kalbėdamas apie kylančią įtampą tarp JAV ir Irano, teigia, jog tarp šių dviejų šalių karo padėtis yra nuo Islamo revoliucijos, ji yra nuolat eskaluojamas ir kyla vis naujų pavojų tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės. „Ilgą laiką pavojus kilo dėl numanomo Irano branduolinės ginkluotės vykdymo, o dabar eskaluojamas dėl Irano karinių pasirengimų. Ši šalis išbandė didelių nuotolių raketas, kurios gali numušti JAV ir kitose Vidurio Azijos šalyse esančius karinius įrenginius“, - aiškino Č.Iškauskas. Pasak jo, ši įtampa didinama su kiekvienu svarbiu įvykiu, šį kartą - artėjančiais prezidento rinkimais JAV. Dėl rinkimų kampanijos ir yra eskaluojama ši karo padėtis.
„Iki regioninio ar globalinio konflikto ar trečio pasaulinio karo ši įtampa neišaugs. Šio konflikto vienas iš katalizatorių - Izraelis, kurį globoja JAV, bet viskas blogiausiu atveju apsiribos kokiu nors susišaudymu tarpusavyje, galbūt laivo ar tanklaivio paskandinimu, vienos kitos raketos paleidimu į vienas kitą“, - laiminga pabaiga neabejojo apžvalgininkas.
Yra nuogąstavimų, jog Iranas kuria branduolinį ginklą, nes išbandytos raketos gali nešti branduolinį užtaisą. Paklaustas, ar neturėtų JAV netampyti liūto už ūsų, Č.Iškauskas suabejojo, kas šioje situacijoje yra liūtas. „Neaišku, kuris kurį tampo už ūsų. Negalima tampyti JAV už ūsų, tačiau negalima žaisti ir su Iranu, kuris turi didžiulę įtaką regione ir visame pasaulyje“, - teigė apžvalgininkas.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"