respublika.lt

Iš pirmų lūpų: kaip ten, Amerikoje?

(0)
Publikuota: 2017 vasario 12 13:40:12, Danutė ŠEPETYTĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
Iš pirmų lūpų: kaip ten, Amerikoje? Eltos nuotr.

Kol Barakas Obama (Barack Obama) milijardieriaus Ričardo Bransono (Richard Branson) draugijoje mėgaujasi poprezidentine burlente ir siūlymais jo gimtadienį paversti poilsio diena, o tam tikriausiai prieštaraujančių nebus (kad nebūtų apšaukti rasistais), JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) žingsnius lydi agresyviai vieningas nepritariančiųjų choras. Kai (jei) prisimeni, kad jis yra demokratiškai išrinktas JAV prezidentas, galvoji, jog bent trečdalis informacijos galėtų būti be jo veiksmus niekinančios potekstės. Juk jis ėmėsi to, ką buvo rinkėjams prisižadėjęs. Argi nusižengimas prezidentui pirmiausia pasirūpinti savo šalimi ir pirmiausia jos, o ne pasaulio ir Europos interesais? Kas čia ne taip, - klausiu nuolat migruojančio tarp kontinentų, Vilniuje gyvenančio ir Lietuva sergančio verslininko Arūno Povilo PALIULIO.

 

- Aš buvau Jungtinėse Valstijose jau po rinkimų, dar prieš inauguraciją, ir nustebau, kad beveik visi mano studijų draugai, su kuriais susitikau Čikagoje, yra antitrampistai, o tie, kurie trampistai, nedrįsta prisipažinti. Buvo nemažai atvejų, kai D.Trampo šalininkai rizikuodavo gaut kumščiu ar plyta į galvą. Vienas senukas buvo smarkiai sumuštas, kai prisipažino balsavęs už D.Trampą. Vaistinės ir suvenyrų parduotuvės Čikagoje ir po rinkimų tebeprekiavo B.Obamą reklamuojančia atributika (marškinėliai, kepurytės, lipdukai ir pan.), - Trampo atributika prekiauti niekur nedrįso. Buvau Čikagoje, kai B.Obama savo atsisveikinimo žodį tarė, beje, labai gražiai, elegantiškai, - prieš Obamą kaip žmogų nieko neturiu. Jo kalboje buvo tokia mintis: mes - ne demokratai, ne respublikonai, ne baltieji, ne juodieji, ne kairieji, ne dešinieji, - mes visi esame amerikiečiai, kurių anūkai ar proanūkiai bus rudi. Kalbą baigė kviesdamas veikti. Tai reiškia - demonstruokim, piketuokim, peticijas rinkim...

Panašiai ir daro populistas Džordžas Sorosas (George Soros), jau paklojęs 33 milijonus juodųjų ir kitoms demonstracijoms per visą Ameriką nuo Niujorko ir Vašingtono iki Čikagos ir Kalifornijos. Šita kampanija vyksta, ir vyksta labai agresyviai. Net kelių šimtų alumnų (universiteto auklėtinių - red. past.) suvažiavime, kuriame ir man teko dalyvauti, buvo nemažai teisininkų ir politikos veikėjų, kurie atvirai ragino daryti viską, kad per dvejus metelius kaip nors išprovokuotume apeliaciją D. Trampui arba priverstume jį atsistatydinti.

- O kur dingo D.Trampą rinkusios Amerikos balsas?

- Matote, kas darosi Londone dėl „Brexit“, kas vyksta Prancūzijoje, matote, kas darosi Lietuvoje dėl Ramūno Karbauskio? Gal jis truputį paslydo, gal jis nėra idealus katalikas, bet dėl to jo galvos po giljotina nereikia kišti. Sisteminės jėgos daro viską, kad D.Trampo, „Brexit“ ir „valstiečių“ fenomenai nesikartotų. Donaldo šalininkų negirdėti jau vien dėl to, kad 90 procentų JAV žiniasklaidos kontroliuoja šešios grupuotės ir tik viena iš jų priklauso praktikuojančiam krikščioniui. Jos ir platina antitrampinę propagandą, kuri tiražuojama ne tik Amerikoje (Čikaga politines apžvalgas ir komentarus perspausdina iš Niujorko), bet ir Europoje, ir Lietuvoje. Susitikimuose su Lietuvos universitetų studentais matau, kad jie reaguoja į D.Trampą kaip į didžiausią nusikaltėlį. Jie irgi tarptautinės propagandos paveikti. Sisteminiai veikėjai ir kultūriniai marksistai nenori, kad D.Trampui pasisektų, ir daro viską, kad jam nesisektų. Dar prieš prezidento inauguraciją aštuoniolikos didmiesčių burmistrai viešai pareiškė, kad nevykdys jo nurodymų per emigracinę tarnybą išduoti nelegalių nusikaltėlių pavardes. Tad ir šitie žmonės įgyja teisę į valstybinį būstą, „Obamacare“ sveikatos draudimą ir pan.

- Kuo jums kliūva B.Obamos sveikatos draudimo sistema?

- Pradėsiu nuo savo nuotykių Čikagoje. Turiu pasakyti, kad Čikaga nėra turtingas miestas, jo skolos išaugo nuo 45 iki 65 bilijonų dolerių per dvejus metus.

Pernai net 48 vidurinės mokyklos buvo uždarytos, o likusios šiemet gauna priverstinių atostogų. Taigi miesto savivaldybės gyventojų aptarnavimo skyriuje paslaugios juodukės, pastebėjusios, kad truputį šlubuoju, pasiūlė įgyti invalidumo pažymėjimą ir visas papildomas miesto, valstijos ir valstybės paramas. Pirmiausia siuntė pas gydytoją, kur man išrašytų invalidumo pažymėjimą už 50 dolerių. Su juo galėčiau nemokamai važinėti miesto transportu, galėčiau kas mėnesį gauti 600 dolerių išmoką, 400 dolerių vertės maitinimo talonų (food stamps), 100 dolerių telefono kredito, nemokamą „Obamacare“ gydymą ir kt. Už papildomus mokesčius - šaudymo kursus ir leidimą šaunamajam ginklui (250 dolerių), medicininę apžiūrą ir leidimą auginti, laikyti ir vartoti medicinines kanapes (200). Tai va, kokia amerikoniška svajonė. Tegyvuoja Obama ir tegyvuoja Hilari: neapsimoka dirbti, nes viskas veltui.

„Obamacare“ sveikatos draudimas - vieno profesoriaus surašytas per 2800 puslapių. Spėjama, kad iš 535 parlamentarų Amerikoje turbūt nė vienas nebus skaitęs šito dokumento iki galo. Jo esmė ta, kad vargšai bedarbiai ir net nuolatinės gyvenamosios vietos neturintys žmonės gauna sveikatos draudimą ir nieko nemoka, o visi, kurie dirba, turi mokėti, ir vis daugiau (draudiminės įmokos pastaraisiais metais šoktelėjo nuo 15 iki 30 proc.). Įsivaizduokite, žmogui, kuris per metus uždirba 12-15 tūkst. dolerių, tenka mokėti 2-3 tūkst. už draudimą, nes jis visiems privalomas. Kiek jis gali tai pakęst? Trys didžiausios JAV sveikatos draudimo įmonės jau atsisako dalyvauti „Obamacare“ dėl didžiulių nuostolių. Donaldas nenusiteikęs prieš visuotinį draudimą, bet jis nori sumažinti švaistymą ir korupciją šioje srityje, jis nori palengvinti dirbančiųjų naštą. Ar čia teisybė, jei Amerikos didmiesčiuose dygstantys nelegalai, net su nusikalstama praeitim ar dabartim, gydomi jos piliečių sąskaita?.. Ar čia demokratija, pagaliau, ar čia Amerika?

- Čia - Europa...


- Teisybė. Europa remia dykinėjančius migrantus ir baudžia savo darbuotojus. Praėjusią vasarą trumpai atostogaudami Maltoje vienam vakarui išsinuomojome kajutę vokiečių turtuolio jachtoje. Pasirodo, visi šitie turtuoliai, jachtų savininkai, kai pabosta uoste arba kai jiems pritrūksta kasdienai apyvartinių lėšų, išplaukia į jūrą tarp Maltos ir Libijos, susirenka iš nepatvarių valčių pabėgėlius, atsiveža juos į Maltą ir iš jos valdžios už šią paslaugą gauna 500 eurų kompensaciją. Valdžia tikisi juos atgauti iš Briuselio, bet jokios garantijos nėra. Štai jums legalus biznis. Amerika iki tiek neprisigalvojo.

- Matot kokią nors logiką D.Trampo draudime priimti emigrantus būtent iš septynių musulmoniškų valstybių?

- Kodėl žmonės bėga iš šitų septynių šalių ir kodėl jie vadinami teroristais? Todėl, kad JAV juos bombarduoja ir okupuoja. Ką mūsų seneliai sakydavo apie žydus, tinka ir amerikonams: amerikonas muša ir amerikonas rėkia... Libiją subombardavom, Sudaną bombarduojam, Somaly nuolatos duodam, Jemeną bombarduojam, Siriją kasdien atakuojam.. Iraką penkiolika metų okupuojam ir bombarduojam... (Matote kur nors spaudoje šių bombardavimų pasekmes?) JAV bombarduoja, o Europa turi prisiimti karo pabėgėlius ir jų išlaikymo išlaidas. Kai vieno irakiečio paklausiau, kada jo šalis bus laisva ir demokratiška, jis pasakė: „Kai Bagdade stovės holokausto paminklas ir bus įteisintos homoseksualistų vedybos.“

Nors esu šioks toks D.Trampo rėmėjas, tačiau aš manau, kad jis perlenkė šiuo savo sprendimu. Jeigu jis rūpinasi valstybės saugumu, tegu išdavinėja vizas tik tiems, kuriems neturi jokių įtarimų. Bet kam senukams ar studentams, kurie jau ruošia disertacijas, draust arba atskirti šeimas nuo brolių ar tėvų, kurie jau įsikūrę Amerikoje? Prezidentinė privilegija leidžia jam daryti, ką nori, jei iškyla grėsmė valstybės saugumui, tačiau šiuo atveju, manau, jis nusižengia įstatymui.

- Kiek žinau, D.Trampas nėra sienos su Meksika statybos pionierius. Šiandien per tūkstantį kilometrų, t.y. trečdalis, valstybes skiriančios sienos jau yra, bet aš neprisimenu jokių protestų, demonstracijų...


- Meksikos siena tęsiasi apie 3000 kilometrų. Taip, apie tūkstantį kilometrų sienos senokai stovi, bet ji menka, spygliuota, sudriskusi ir mažai ką sulaiko. Pavyzdžiui, Majamyje beveik visas aptarnaujantis personalas - atvykėliai iš Kubos, Meksikos, Centrinės ir Pietų Amerikos. Atvykę su turistinėmis vizomis, pasilieka ir dirba nelegaliai. Jei nemokėčiau ispaniškai, nesusikalbėčiau su taksistais ir restoranų bei viešbučių kelneriais. Nelegalių migrantų JAV skaičiuojama iki 12 milijonų, įskaitant 700 tūkst. nusikaltėlių. Nors pasienio tarnyba pasitelkusi šunis, nelegalai iš Meksikos pusės ir jų palydovai daug greitesni ir judresni - per mėnesį būna iki 200 tūkst. nelegalių pietų sienos kirtimų. Donaldas nori statyti galingą 5 metrų betoninę sieną su visa stebėjimo technika, elektros šoku, kaip Izraelio ir Palestinos pasienyje. Tai blogai? Ar blogai, kad Lietuva bando atsitverti nuo Kaliningrado? Kuri iš šitų sienų „gera“, o kuri „bloga“?

- Jums nerėžia ausies prezidento nuostatos dėl Rusijos, jo teiginiai, kad JAV naudingi geri santykiai su Rusija?

- O kam jie nenaudingi? JAV nuolatinės atstovės Jungtinėse Tautose Niki Heili (Nikki Haley) pareiškimas atidengia kortas: JAV nepripažįsta neteisėtos Krymo okupacijos ir reikalauja, kad Rusija ne tik nutrauktų ugnį Donecke ir Luhanske, bet ir pasitrauktų iš šių teritorijų. Aišku, kad ji negalėjo to pasakyti be valstybės sekretoriaus ir prezidento palaiminimo. Aišku ir tai, kad suaktyvėję Vladimiro Vladimirovičiaus remiamų separatistų veiksmai Ukrainoje yra tam tikras Amerikos išbandymas: jai teks vienaip ar kitaip reaguot - ar tylėt, ar žodžių karą tęst, arba labiau paremti ukrainiečius, aš nežinau, kaip čia išeis. Amerikonas vis tiek bijo ruso. D.Trampas gali sakyt, kad nebijo, bet gynybos ministras Džeimsas Matisas (James Mattis) supranta, kad Rusija nebus lengvas priešas. Kibernetinio puolimo potencialą ji jau demonstravo įsibraudama į milijonus JAV valstybės tarnautojų kompiuterių, asmeninių ir tarnybinių, tarp jų ir į demokratų partijos failus, iš kurių paaiškėjo, kaip H. Klinton (Hillary Clinton) šalininkai mulkino ir neutralizavo Bernio Sanderso (Bernie Sanders) šalininkus. Donaldas iki šiol manė, kad Amerika yra visagalė, bet, deja, ji nėra visagalė, yra dar ir Rusija, ir Kinija, ir Iranas, ir dar visos arabų tautos...

- Man regis, JAV prezidento atžvilgiu itin taikli vieno rusų rašytojo pastaba: D.Trampas yra amerikiečių pasąmonė, it skenduolis išplaukusi į paviršių egzistuojančiomis, bet dešimtmečiais nespręstomis valstybės problemomis...


- Amerikos laukia labai sunkios juodos dienos, nes jos piliečiai suskaldyti ir toliau skaldomi į dvi priešiškas stovyklas. Donaldas dar per daug neišgyvena; jei kas nors jį kritikuoja, jis atsakinėja tviteryje. Kol kas apie diplomatiją jis nieko nenutuokia ir turbūt net nesiruošia nieko mokytis šitoje srityje. Na, nekalbant apie diplomatiją, jis tiesiog nemoka mandagiai elgtis. Jis pasirašo kokią direktyvą ar protokolą ir atkiša prie jo stovinčiam gynybos ministrui arba viceprezidentui parkerį, o pats tą aktą rodo TV kameroms ir žurnalistams. Tai mužikiškas elgesys. Tad pasikartosiu: nesidžiaugiu ir nesididžiuoju, kad Donaldas buvo išrinktas JAV prezidentu, bet kiekvieną rytą dėkoju dievams, kad Hilari nevadovauja mano antrai tėvynei.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate, jog magistraliniuose keliuose nebeliko apie greičio matuoklius įspėjančių ženklų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s