Nerimstantys protestai ir sumaištis Ukrainoje paskatino ne tik ES, bet ir JAV įsikišti. Praėjusią savaitę pas Ukrainos prezidentą skubėjo ES užsienio reikalų įgaliotinė Ketrin Ešton, su opozicija susitiko JAV valstybės sekretorius Džonas Keris. Tuo metu Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas Paulauskas teigia, jog Ukraina artėja susiskaldymo link.
Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Valteris Šteinmejeris pagrasino, kad prieš Ukrainos vyriausybę bus pasinaudota sankcijomis, jeigu šiai nepavyks rasti politinio sprendimo ginče su opozicija. Vakar Ukrainos prezidento atstovas parlamente kalbėjo, kad Viktoras Janukovyčius galėtų paskelbti pirmalaikius rinkimus, jeigu nepavyktų susitarti su opozicija.
Prezidento V.Janukovyčiaus asmeninis atstovas Ukrainos parlamentui sakė, kad susitikęs su teisininkais, prezidentas teigė „svarstantis galimus scenarijus“, kaip nutraukti du mėnesius trunkančią politinę krizę.
Opozicija šiuo metu reikalauja besąlyginio suimtų protestuotojų paleidimo, tuo tarpu V.Janukovyčius ir jo „Regionų partijos“ atstovai sako, kad suimtieji bus paleisti tik tuomet, kai protestuotojai paliks užimtus vyriausybinius pastatus.
Šalių interesai
Kaip sako signataras R.Paulauskas, pilietinis karas Ukrainoje, toks ne karštu pavidalu vyksta visus 20 metų, o gal ir visą šimtmetį. Ten iš esmės gyvena dvi skirtingos tautos. Tai valstybė, gimusi per pastarąjį šimtmetį, ją pradėjo kurti Leninas, tęsė Stalinas, o baigė Chruščiovas, ji yra toks naujadaras, kuriame gyvena vieni kitų nekenčiantys žmonės.
„Vakarai save laiko tikraisiais ukrainiečiais, o rytuose rusais. Tik prie viso šito bazinio jausmo prisidėjo visiškas nusivylimas valdžia“, - pasakojo R.Paulauskas.
Pasak signataro, šitą situaciją Ukrainoje išnaudoja išorinės jėgos, pakurstydamos šitas nuotaikas ir spręsdamos savo uždavinius.
„Pirmiausia Rumunija, kuri nori atsiimti Bukoviną. Ir jau dabar Rumunijos spaudoj yra atvirai diskutuojama, kaip tai padaryti, gal jau kariuomenę pats laikas įvesti. Vengrai nori Užkarpatės, toliau yra lenkai, kurie valdė didžiąją dalį Galicijos ir Voluinės, pretenduoja atsiimti šias teritorijas. Vientisa Ukraina jiems yra neįveikiama, bet Ukraina chaose - atsiranda galimybės šitam drumstam vandeny susimedžiot sau žuvis.
Toliau yra Rusijos interesai, pirmiausia tai didelė dalis Ukrainos gyventojų yra rusų giminaičiai, jie ten susituokę, susigiminiavę. Rytinėje Ukrainos dalyje yra labai daug stambių fabrikų, turinčių strateginę reikšmę tiek Ukrainai, tiek Rusijai. Tai čia ir ekonominis rusų interesas, bet pats svarbiausias yra politinis. Jeigu Ukraina išeina iš Rusijos sferos visiškai, tai ten atsiranda NATO bazės. Taip pat ten yra Sevastopolis, pagrindinis karinis jūrų uostas Juodojoje jūroje.
O dar vienas stambus žaidėjas yra ES, o jai ji reikalinga kaip pigios darbo jėgos ir rinkos šaltinis. Tačiau priešingai nei linkusiems, jiems chaoso nereikia“, - pasakojo R.Paulauskas.
Tiesa, signataro teigimu, pats stambiausias žaidėjas iš visų yra JAV, kuriai taip pat reikalingas Ukrainos susiskaldymas. Mat jiems reikia gelbėti savo ekonominę padėtį, o tai trukdo padaryti Rusija ir Kinija: „Tai tie protestai yra labai geras būdas sukurti įtampą papilvėj ir paskui permesti į pačią Rusiją.“
Džono Kerio pavaduotoja Viktorija Nuland neseniai pasakė, kad Ukrainai yra skirta 5 mlrd. dolerių. Ir, R.Paulausko manymu, šitie doleriai vienaip ar kitaip žaidžia savo vaidmenį.
Tačiau signataras ragino visos sumaišties, kilusios Kijeve, nedramatizuoti, esą pagrindiniai susirėmimai kyla tik 1 kvadratiniame kilometre. Visur kitur vyksta įprastas gyvenimas.
Kursto sukilimus
Didžiausias kirtis šioje sumaištyje yra tai, jog sukilimus reikia kurstyti.
„Šitą revoliuciją reikia visą laiką kurstyti, nes kiek tie žmonės gali stovėti. Juos ten, aišku, maitina, šildo, bet vis tiek žmonėms jau nusibodo, jie reikalauja įvykių. Dėl to atsirado lavonai. Ir bandoma apkaltinti dėl to Janukovyčiaus režimą, tačiau reikia užduoti klausimą, koks tikslas jam pačiam sau kenkti. Tam vadinamajam Berkutui yra duota komanda jokiais būdais nesipriešinti. Į jį mėto tuos Molotovo kokteilius, grindinio akmenis, o jie tik ginasi“, - teigė R.Paulauskas.
Anot signataro, dabar Ukrainoje yra trys jėgos - oficiali valdžia, oficiali opozicija ir trečia jėga - Maidano gaivalas, kuris neklauso ne tik oficialios valdžios, bet ir tos opozicijos.
„Ukraina yra dabar draskoma šakalų, manau, kad šalis skils, tik klausimas į kiek dalių“, - konstatavo jis.
Parengta pagal dienraštį „Respublika“