Holivudo filmuose matytos gatvės šokių scenos veikiausiai ne vieną paliko be žado. Iš tiesų energingus judesius, ritmą ir kvapą gniaužiančius triukus galima išvysti ir Lietuvos gatvėse - įvairiais gatvės šokių stiliais susižavi vis daugiau šalies jaunimo. Šokių studijos „SKILLZ“ įkūrėjas ir treneris, daugkartinis tarptautinių gatvės šokių čempionatų dalyvis ir prizininkas Dmitrijus Fofonovas papasakojo, kaip atsirado gatvės šokiai ir kurie stiliai yra populiariausi Lietuvoje.
„Vienas iš gatvės šokių, hiphopas, pradėjo vystytis Jungtinėse Amerikos Valstijose, daugiau nei prieš 40 metų. Iš pradžių tai buvo įvairioms kultūroms priklausančių nepasiturinčių piliečių saviraiškos būdas, alternatyva smurtui gatvėse. Maišantis lotynų amerikiečių ir afroamerikiečių kultūroms atsirado nauji judesiai, muzika ir šokių stiliai. Didelę įtaką gatvės šokių vystymuisi turėjo ir hiphopo subkultūros atsiradimas, pirmojo didžėjaus DJ Kool Herc muzika. Iš tiesų gatvės šokiai yra visuma, į kurią įeina hiphopas, breikas, housas, popingas, lokingas ir kiti šio šokio stiliai“, - vardijo Dmitrijus. Pasak jo, pirmasis į Lietuvą atkeliavo breikas, jį mūsų jaunimas šoka jau daugiau nei 2 dešimtmečius, kiti stiliai pradėjo populiarėti tik kiek daugiau nei prieš dešimtmetį.
„Visi gatvės šokiai niekad nešokusiam žmogui yra panašūs, tačiau iš tiesų kiekvienas šokis turi savo elementus, judėjimą, yra atliekamas pagal skirtingą muziką. Būtent muzika diktuoja judesius, pagal kuriuos kūnas juda vis kitaip. Pavyzdžiui, hauso šokiai atliekami skambant hauso stiliaus muzikai, hiphopas - pagal hiphopo ritmus, o breikas, kuris yra hiphopo subkultūros šokis, dažniau atliekamas pagal funk‘o stiliaus muziką“, - pagrindinius šokio stilių skirtumus paaiškino šokių treneris.
Vaikai ir jaunimas gatvės šokių subtilybių gali mokytis šokių mokyklose, tokiose kaip Dmitrijaus įkurta SKILLZ, tačiau nuolat tobulėti trokštantys treneriai neretai turi vykti į kitą pasaulio kraštą, kad parsivežtų žinių ir pramoktų naujų judesių. Neseniai Dmitrijus su žmona Deimante sugrįžo iš Jamaikos, kur mokėsi jamaikiečių gatvės šokio dancehall. „Kadangi Lietuvoje gatvės šokiai dar gana jauni, norint patobulėti tenka daug keliauti. Dažniausiai vykstame į stovyklas, kur per dieną vyksta 5–7 intensyvios šokių pamokos, o šįkart vykome tiesiai pas šokėjus į namus. Jamaikoje, kur praleidome dvi savaites, mokėmės šokti autentiškoje aplinkoje, namuose, vakarėlių metu – ten verda niekada nenutrūkstantis socialinis gyvenimas“, - savo įspūdžiais dalijosi jis. Nors gali atrodyti, kad lietuviai gatvės šokiais domisi vangiai, Dmitrijus patikina, jog taip nėra - esame vieni aktyviausiai besidominčių gatvės šokiais Europoje. Reikia tik trupučio laiko, kad mažos valstybės šokėjai atkreiptų į save dėmesį pasaulinėje scenoje.
Dmitrijus Fofonovas pristato populiariausius gatvės šokių stilius Lietuvoje
Hiphopas
Atsirado 8-ojo dešimtmečio pabaigoje Niujorke (JAV).
Dažnai terminas „hiphopas“ yra vartojamas muzikos žanrui apibūdinti. Praėjusio amžiaus 8-ojo dešimtmečio pabaigoje Niujorke, Brukline, kartu su nauju muzikos žanru ėmė vystytis ir nauja gatvės šokio forma. Kadangi šokis atliekamas pagal hiphopo muziką, jis ir gavo tokį pavadinimą. Šokio pagrindas – afroamerikiečių bendruomenės vakarėlių šokiai, turintys savo choreografinę struktūrą, pavadinimus, istoriją. Šiame stiliuje svarbus šokėjo individualumas, todėl jis glaudžiai siejasi su saviraiškos laisve, improvizuotais pasirodymais (angl. freestyle). Dažniausiai šio šokio rungtynės vyksta ne pasirodymo, bet kovos būdu. Šokėjai kovoja vienas prieš kitą improvizuodami.
Hausas
Atsirado 8-ojo dešimtmečio pabaigoje Čikagoje ir Niujorke (JAV).
Hauso šokis pradėjo vystytis, kai Čikagoje atsirado naujas muzikos žanras - hausas. Pagal šią muziką atliekamas šokis pasižymi laisvumu, nes pagrindinis šokio principas - laisvo, neįtempto judesio įvaldymas ir sugebėjimas visiškai atsipalaiduoti. Šio šokio atsiradimui nemenką įtaką padarė daugybė kitų šokių - stepas, salsa, rumba, afrikietiškų šokių judesiai.
Dancehall
Atsirado 8-ajame dešimtmetyje, JAmaikoje
Šokis kilęs iš Jamaikos, tropinės Karibų jūros salos. 8-ajame dešimtmetyje regio muzikai įgavus naują, šokiams labiau tinkančią kryptį – dancehall – kartu prasidėjo ir šokių karštinė, kuri tęsiasi ir pastaruoju metu sparčiai populiarėja visame pasaulyje. Dancehall nuo kitų gatvės šokių stilių skiriasi didele judesių įvairove ir savitu judėjimu.
Popingas
Atsirado 8-ojo dešimtmečio viduryje Kalifornijoje.
JAV šis šokis išpopuliarėjo dėl vienos televizijos laidos, kurioje pasirodydavo grupė „Electric Boogaloos“. Grupės ir popping‘o šokio kūrėju laikomas Boogaloo Sam, sukūręs šio šokio pagrindus. Popping nuo kitų stilių skiriasi tuo, kad pagrindinis elementas čia yra technika, vadinama pop, - tai staigus kūno raumenų įtempimas ir atpalaidavimas, atliekamas ritmiškai į muzikos taktą. Ši technika derinama su įvairias pantomimos judesiais, tad šokio metu kuriamos neįtikėtinos iliuzijos, pavyzdžiui, sulėtinto vaizdo imitavimas ar įspūdis, kad šokėjas plaukia žeme.
Breikas
Atsirado 7-ajame dešimtmetyje Niujorke (JAV).
Šokėjų tarpe vadinamas „Bboying“ arba „Breaking“, tačiau žiniasklaidai vis dažniau apie jį rašant buvo pavadintas „Breakdance“ arba tiesiog breiku. Tai bene pirmasis gatvės šokis, pasiekęs Lietuvą. Tam įtakos turėjo per televiziją rodomi filmai apie gatvės šokius. Įdomu, kad breikas yra hiphopo subkultūros šokis, tačiau dažniausiai yra atliekamas pagal greitesnių ritmų instrumentinę funk stiliaus muziką. Tai ekspresyvus ir energingas šokis, išsiskiriantis daugybe akrobatikos elementų, tad jam reikia ištvermės ir nemažai fizinių jėgų.
Kiekvieną sekmadienį Gedimino prospekte vyksta „Sveiko miesto“ organizuojamo projekto „Sekmadienis – sporto diena“ renginiai. Vasaros sekmadieniais nuo 14 val. šio renginio metu galite išvysti ir šokių studijos „Skillz“ šokėjų pasirodymus.
Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“