respublika.lt

Pavardės, kurias linksniuojame kasdien (II)

(0)
Publikuota: 2015 rugsėjo 09 11:02:58, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Dėdė Semas

Yra nemažai atvejų, kai žmonių vardai tampa bendriniai ir yra vartojami daiktams, procesams ar reiškiniams pavadinti.

 

Dėdė Semas

Dėdės Semo įvaizdis asocijuojasi tiek su JAV vyriausybe, tiek apskritai su Jungtinėmis Valstijomis. Jis vaizduojamas tai kaip geraširdis linksmuolis, tai kaip piktas seniokas - priklausomai nuo santykių su Amerika. Jo prototipu pagal legendą buvo mėsos tiekėjas Samuelis Vilsonas (Samuel Wilson), per 1812-1815 metų karą į amerikiečių kareivių bazę gabendavęs jautieną. Ant mėsos dėžių jis rašydavo „U.S.“, turėdamas omeny Jungtines Valstijas („United States“). Kartą paklaustas, ką reiškia tos raidės, sargas airis jas iššifravo pagal tiekėjo vardą: Dėdė Semas („Uncle Sam“). Šis atsakymas kareiviams labai patiko, o paskui kareiviškas pokštas per laikraščius paplito ir JAV bei visame pasaulyje. 1961 m. JAV Kongresas priėmė rezoliuciją, oficialiai pripažindamas Samuelį Vilsoną Dėdės Semo prototipu.

Befstrogenas

Žodyje „befstrogenas“ užkoduota grafo Aleksandro Stroganovo pavardė. Šį patiekalą iš jautienos su pomidorų ir grietinės padažu išrado ne pats grafas, o jo prancūzas virėjas, iš čia ir kilo prancūziškas žodžių junginys „boef Stroganoff“, tai yra „Stroganovo jautiena“. Remiantis viena iš versijų, virėjas patiekalą sukūrė asmeniškai grafui, kai jis sunkiai kramtė valgį nebeturėdamas dantų. Remiantis kita - šis patiekalas buvo pagamintas Odesoje Stroganovo svečiams. Būdamas generalgubernatorius ir Odesos garbės pilietis, jis organizavo „atvirą stalą“: papietauti pas jį galėjo užeiti bet kuris išsilavinęs, padoriai apsirengęs žmogus. Grafui paliepus, virėjas sugalvojo patogų ir greitą būdą mėsai pagaminti - ją, supjaustytą mažais gabalėliais, buvo lengva dalinti porcijomis.

Boikotas

Žodis „boikotas“ atsirado per britą Čarlzą Boikotą (Charles Boycott), dirbusį lordo Erno, žemvaldžio Airijos vakarinėje dalyje, žemių valdytoju. Mėjo grafystės, kurioje dirbo Č.Boikotas, gyventojai siekė deramo nuomos mokesčio ir teisės laisvai pirkti žemę. Kai valdytojas pamėgino padaryti galą jų protestams ir streikams, airiai ėmė visaip ignoruoti anglą - nustojo su juo sveikintis, bažnyčioje nesėsdavo prie jo, vietos pardavėjai atsisakydavo aptarnauti jį parduotuvėse. Britanijos spauda plačiai nušvietė prieš Č.Boikotą surengtą kampaniją, ir nors jis išvyko iš Airijos, jo vardas jau tapo bendriniu žodžiu ir paplito visame pasaulyje.

Džakuzis


Hidromasažinių vonių atsiradimas yra susijęs su Džakuzių (Jacuzzi) šeima. Istorija prasidėjo XX a. pradžioje, 1903 metais, kai septyni broliai Džakuziai emigravo iš Italijos į Kaliforniją. Džakuzių šeima visada garsėjo gabumais mechanikai ir išradėjų talentu. Jie sėkmingai pradėjo gaminti lėktuvų propelerius ir netrukus įkūrė savo firmą „Jacuzzi Brothers“. Vėliau broliai persimetė į žemės ūkį - užsiėmė vandens siurblių gamyba. 1943 m. jauniausiojo brolio Kandido sūnus susirgo reumatiniu artritu. Pusantrų metų vaikui buvo skirtas gydomasis masažas, kuris buvo atliekamas ligoninėje. Tada Kandidas sugalvojo namų sąlygomis panaudoti savo firmos siurblius ir sukonstravo įrenginį, kuris vonioje su vandeniu sukurdavo masažuojančią srovę iš vandens ir oro mišinio. Tai ir buvo dar netobulas hidromasažinės vonios prototipas. Įžvelgę šios konstrukcijos potencialą, broliai pagamino bandomąją partiją, sudarė sutartį su keliomis parduotuvėmis ir pradėjo ją reklamuoti. Po truputį tokias vonias imta įrenginėti sveikatingumo centruose, brangiuose kotedžuose ir net nedideliuose biuruose. Prasidėjo auksinė hidromasažinių vonių era.

Chuliganas

Chuliganas - Londone gyvenusios airių šeimos pavardė (Hooligan). Jos nariai pasižymėjo aršiu būdu: keldavo skandalus, siautėdavo, dalyvaudavo muštynėse ir pogromuose. Chuliganų gauja minima 1894 m. policijos ataskaitose ir XIX a. pabaigos Londono laikraščių kronikose. Kai kuriuose šaltiniuose minimas gaujos vadas - jaunas airis Patrikas Chuliganas: jis dirbo smuklės tvarkdariu, o laisvu laiku drauge su broliais plėšdavo ir mušdavo žmones gatvėse. XIX-XX a. sandūroje Chuliganų įvaizdis įgavo humoristinį atspalvį: Anglijoje apie šeimynėlę buvo sukurta linksma daina, o JAV šeimos atstovas tapo laikraščių komiksų herojumi. 1904 m. žodžių junginį „chuliganiški veiksmai“ savo apsakyme panaudojo Artūras Konanas Doilis (Arthur Conan Doyle). Chuliganų šeimynos seniai nebėra, o žodis įsitvirtino daugelio pasaulio kalbų žodynuose.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip manote, kodėl Vilniuje nukrito krovininis lėktuvas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +6 C

+1 +7 C

+2 +8 C

+3 +9 C

+1 +8 C

+3 +7 C

0-7 m/s

0-9 m/s

0-7 m/s