respublika.lt

Vardas - raidžių kratinys ar prasmingas žmogaus likimo kodas?

(0)
Publikuota: 2014 rugsėjo 14 08:36:03, Agnė VAITASIŪTĖ-KEIZIKIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Vardas - raidžių kratinys ar prasmingas žmogaus likimo kodas?

„Žmogus puošia vardą, o ne vardas - žmogų", - kiek tiesos yra šiame posakyje, parapsichologai ir mokslininkai ginčijasi iki šiol. Pastarieji skeptiškai žiūri į teiginius, kad vardas daro kokią nors įtaką žmogaus likimui. Tuo metu kai kurios Lietuvos pramogų pasaulio žvaigždės yra linkusios tikėti savo vardų reikšme. "Laisvalaikis" ne tik domėjosi vardų kilmės istorija, bet ir klausė žinomų žmonių, ką reiškia gyventi turint gana retą vardą.

 

Vardų istorija ir faktai

- Žmonių vardų istorija yra tokia sena, kad niekas negali pasakyti, nuo kada konkrečiai žmonėms buvo duodami vardai. Manoma - nuo tada, kai žmonėms tik išsivystė kalbėjimo įgūdžiai.

- Pagrindinė vardo funkcija buvo skiriamoji - gyventojai turėjo kokiu nors būdu atskirti vieną individą nuo kito. Vėliau žmones imta vadinti pagal vietovardžius ar pagal asmenybės ryškiausius bruožus, savybes.

- Kai kurių tautų atstovai tikėjo, kad duodant vaikui vardą tokiu būdu jį galima apsaugoti nuo piktų dvasių. Slavų tautos savo vaikams duodavo tokius vardus, kurie turėjo neigiamą reikšmę. Manyta, kad prie tokio vaiko nepriekabiaus jokie nelabieji.

- Daugelis lietuviškų vardų atsirado iš gyvenamųjų vietų, upių ir ežerų pavadinimų. Pavyzdžiui, pastaraisiais metais vis dažniau tėvai pavadina berniukus Vilniaus vardu, mergaites - Rusnėmis. Lietuvoje gyvena ir Nemunas.

- Vardų madas diktuoja daugelis veiksnių: žinomi žmonės, televizijos filmai ir serialai, knygų veikėjai, šeimos tradicijos - kai vaikams duodami senelių, tėvų vardai.

- Anot kalbininkų, dabar žmonės ieško kuo įmantresnių vardų. Savo vaikams duoda ne vieną, ne du, o net tris ar keturis vardus. Kartais nusiklausomi užsienio vardų įvairūs variantai ir priderinami prie lietuvių kalbos. Tokio vardo pavyzdys yra Estrėja.

- Lietuvoje draudžiama vaikus vadinti simboliais (pavyzdžiui, "nulis", "vienas" ir pan.). Jei vaikas gimsta Lietuvoje, lietuviakalbių tėvų šeimoje jam turi būti duodamas vardas su visais lietuvybės požymiais - jis turi turėti galūnę, būti užrašytas be gramatikos klaidų.

- Vardo reikšmė dažniausiai kildinama iš pamatinio to vardo žodžio, kuris siejamas su vienu ar kitu kurios nors kalbos žodžiu. Pavyzdžiui, vardą "Rugilė" tapatiname su "rugiu" ir nagrinėjame šio žodžio reikšmę.

Parengta kalbinant Vilniaus universiteto Baltistikos katedros docentę dr. Daivą Sinkevičiūtę

 

10 populiariausių moterų vardų Lietuvoje:

Ona, Irena, Janina, Kristina, Danutė, Elena, Regina, Aldona, Daiva, Lina.

10 populiariausių vyrų vardų Lietvoje:

Jonas, Vytautas, Antanas, Tomas, Juozas, Petras, Andrius, Mindaugas, Kęstutis, Darius.

10 rečiausių moterų vardų Lietuvoje:

Gelmida, Aulalija, Edmėja, Audena, Galiūnė, Šviesėja, Sonadija, Uršė, Tecia, Adira.

10 rečiausių vyrų vardų Lietuvoje:

Gėnijus, Azarijus, Mikadas, Vidijus, Aurėnijus, Džiaroldas, Vitinas, Rodžinaldas, Saivaras, Rusnis.

Gyventojų registro tarnybos duomenys

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-4 +6 C

+1 +7 C

0 +7 C

-1 +3 C

+4 +9 C

+1 +9 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-9 m/s