respublika.lt

Istorinė Lietuvos futbolo galimybė

(0)
Publikuota: 2013 birželio 23 08:34:46, Evaldas GELUMBAUSKAS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 4 nuotr.
ATSAKOMYBĖ. Futbolo specialistai tikisi, kad Lietuvos jaunimo (iki 19 metų) rinktinę į pergales ves puolėjai Donatas Kazlauskas, Simonas Stankevičius ir Lukas Spalvis (nuotraukoje)

Jau po keturių savaičių Kaune, Marijampolėje ir Alytuje bus pakelta Europos jaunimo (iki 19 metų) futbolo čempionato uždanga. Pirmą kartą finaliniame Europos čempionato etape dalyvaus ir Lietuvos futbolininkai. Futbolo mėgėjai turės istorinę galimybę susipažinti su ateities futbolo žvaigždėmis, o jaunieji mūsų šalies futbolininkai - išmėginti jėgas su pajėgiausiomis bendraamžių rinktinėmis.

Negailestingi burtai

Šeimininkų teisėmis Europos čempionate debiutuosiantiems jauniesiems Lietuvos futbolininkams teko galingi varžovai. Prieš savaitę Kaune vykusioje burtų traukimo ceremonijoje dalyvavęs nacionalinės vyrų rinktinės gynėjas Marius Stankevičius lietuvaičiams „parinko“ elitinius priešininkus. A grupėje su Lietuva rungtyniaus pastaruosius du Europos (iki 19 metų) čempionatus laimėję Ispanijos futbolininkai, nuolatinė šių varžybų dalyvė Portugalija ir Olandijos komanda. Savo ruožtu į B grupę pateko 2010 metų čempionato nugalėtoja Prancūzija, 2004 metų finalininkė Turkija, taip pat Serbija ir čempionato debiutantė Gruzija.

„Burtus vertinu gerai. Manau, kad jauniems žaidėjams bus svajonės išsipildymas žaisti su tokiomis šalimis. Kartu tikiuosi, kad susirinks dar daugiau žiūrovų, tad stimulas bus visiems“, - dėl nepalankių burtų pernelyg nesikrimto M.Stankevičius.

Lietuvos 19-mečių rinktinės vyriausiasis treneris Antanas Vingilys buvo šiek tiek atsargesnis. „Mūsų laukia iš tiesų labai galingi varžovai. Aišku, negalima sakyti, kad kitas pogrupis yra lengvesnis, nes tie patys prancūzai ar turkai nuolat dalyvauja jaunimo čempionatų finaliniuose etapuose ir kovoja dėl prizinių vietų. Vienintelis mūsų pranašumas būtų tas, kad mes jau esame žaidę su Turkija ir Serbija, tad žinome jų sugebėjimus, - „Sporto gyvenimui“ sakė A.Vingilys. - O štai su ispanais, olandais ar portugalais mums iki šiol susitikti neteko. Neabejoju, kad visi supranta, jog žaisti su tokiomis komandomis bus labai sunku“.

Pasak 48-erių futbolo specialisto, jo auklėtiniams daugiausiai rūpesčių kelia būtent pietiečių futbolo stilius. „Ispanai ir portugalai žaidžia panašaus pobūdžio futbolą, jie yra greiti, techniški, mėgsta kontroliuoti kamuolį. Toks stilius mums nėra palankus. Mums geriau sekasi žaisti su šiaurietiško, skandinaviško tipo varžovais. Bet tai nereiškia, kad su ispanais ar portugalais negalime kovoti. Ruošimės, ieškosime sprendimų, žaidimo variantų. Manau, kad svarbiausia - psichologinis pasirengimas ir nusiteikimas, - samprotavo A.Vingilys. - Labai daug priklausys nuo pirmojo čempionato mačo su olandais. Jie žaidžia greitą, kombinacinį futbolą, bet visgi jie ne ispanai. Tikiuosi, kad būtent olandai turėtų būti mums šiek tiek parankesni varžovai“.

Nori į pusfinalį

Lietuviai ir olandai susitiks liepos 20 d. oficialiose čempionato atidarymo rungtynėse. Po trijų dienų mūsiškius egzaminuos Ispanija, o paskutinėse A grupės rungtynėse lietuviai žais su portugalais. Visas trejas rungtynes lietuviai planuoja žaisti Kaune, S.Dariaus ir S.Girėno stadione. Į pusfinalius pateks po dvi stipriausias grupių komandas. Pusfinalio rungtynės bus žaidžiamos liepos 29-ąją Kaune ir Alytuje, o finalas rugpjūčio 1 d. vyks Marijampolėje.

Prieš kelis mėnesius vykusiame Europos jaunimo čempionato pristatymo renginyje, kai dar nebuvo žinomi būsimi čempionato dalyviai ir konkretūs varžovai, A.Vingilys žurnalistams pareiškė, kad norėtų patekti į pusfinalį.

Net ir paaiškėjus lietuvių varžovams, 19-mečių rinktinės strategas nesiruošė atsisakyti ambicingų tikslų. „Mūsų tikslai nepasikeitė. Tikslus būtina kelti, nes be jų nežinosi, dėl ko apskritai dalyvaujame čempionate. Aišku, jie turi būti realūs, - tvirtino A.Vingilys. - Kaip ir sakiau, sieksime patekti į pusfinalį. Tam reikia užimti pirmą arba antrą vietą grupėje. Viskas priklausys nuo pirmųjų rungtynių su olandais. Jei mus lydės sėkmė, tada ir kitose rungtynėse bus lengviau. Aišku, pažadėti ar garantuoti, kad tikrai pateksime į pusfinalį, negaliu nei aš, nei niekas kitas. Bet mes tikrai kovosime, atiduosime visas jėgas ir padarysime viską, kas nuo mūsų priklauso, kad šioje futbolo šventėje nebūtume tik statistais“.

Tarptautinė patirtis

Nors Lietuvos jaunieji futbolininkai debiutuos tokio lygio varžybose, šios kartos rinktinė jau įrodė, kad gali grumtis su bendraamžiais iš kitų šalių. 2011 m. dėl patekimo į Europos jaunučių (iki 17 metų) futbolo čempionatą kovoję lietuviai peržengė pirmąjį atrankos varžybų etapą ir pirmą kartą šios amžiaus kategorijos rinktinių istorijoje pateko į elito grupę. Iš pradžių pralaimėję Velso ir Serbijos rinktinėms, lemiamą pergalę lietuviai iškovojo 4:0 sutriuškinę bendraamžius iš Armėnijos. Tose rungtynėse pasižymėjo puolėjas Simonas Stankevičius. Tuo metu Nacionalinėje futbolo akademijoje žaidęs panevėžietis pelnė visus keturis lietuvių įvarčius ir išvedė savo komandą į kitą varžybų etapą. Netrukus vaikinas sulaukė Anglijos „Leicester City“ klubo atstovų pasiūlymo treniruotis jų futbolo akademijoje.

Tiesa, elitinio barjero Lietuvos futbolininkams peržengti nepavyko. Praėjusių metų kovą lietuviai 0:1 pralaimėjo šeimininkei Škotijai, 1:3 nusileido Danijai ir 0:4 turėjo pripažinti Islandijos pranašumą. Pasak A.Vingilio, dalyvavimas elitiniame atrankos etape buvo skaudi, tačiau vertinga pamoka: „Galime grįžę namo treniruotis be perstojo, tačiau be tokių rungtynių sunku tobulėti. Žaisdamas tokiu lygiu pamatai, ko esi vertas. Tik reikia nebijoti pralaimėti. Turbūt šiame turnyre ta baimė per daug sukaustė žaidėjus. Bet vertinant visą ciklą žingsnis į priekį padarytas. Dabar reikia nenuleisti rankų ir tęsti darbą“.

2012 m. vasarą jau kaip Lietuvos 19-mečių rinktinė A.Vingilio auklėtiniai dalyvavo Baltijos taurės varžybose. Du kartus sužaidę lygiosiomis (1:1) su Latvija ir Suomija bei 2:0 nugalėję Estiją, Lietuvos futbolininkai užėmė antrą vietą. Šiame turnyre pasižymėjo dar vienas jaunas puolėjas - tris įvarčius pelnęs vilnietis Donatas Kazlauskas.

Bene rimčiausią jėgų patikrinimą lietuviai turėjo praėjusių metų spalį Kaune vykusiame tarptautiniame turnyre. Tada Lietuvos futbolininkai 0:2 pralaimėjo bendraamžiams iš Danijos, 0:1 nusileido serbams ir 1:0 įveikė Turkijos rinktinę. Pergalingą įvartį pelnė S.Stankevičius.

Pasirengimo gairės

Artėjančiam Europos čempionatui besiruošianti Lietuvos 19-mečių rinktinė į pirmą treniruočių stovyklą susirinko dar gegužės pradžioje. Į stovyklą Palangoje suvažiavo beveik visi kviesti futbolininkai iš Lietuvos ir užsienio klubų. Kontrolinėse rungtynėse lietuviai iš pradžių apšilo su Lietuvos I lygoje žaidžiančiu „Palangos“ klubu (5:0). Gegužės 8 d. A.Vingilio auklėtiniai išmėgino jėgas su Ukrainos (iki 19 metų) rinktine. Kijeve vykęs mačas pasibaigė taikiai - 2:2. Šeimininkai pirmajame kėlinyje pirmavo po dviejų tikslių smūgių, tačiau puolėjų Luko Spalvio ir S.Stankevičiaus įvarčiais lietuviai sugebėjo rezultatą išlyginti.

Paskutines kontrolines rungtynes Lietuvos jaunimo (iki 19 metų) rinktinė sužaidė birželio 8 d. Susitikimas su A lygoje žaidžiančia Šiaulių „Šiaulių“ komanda taip pat baigėsi lygiosiomis 2:2. Abu įvarčius pelnė Gratas Sirgėda. Tiesa, tose rungtynėse 19-mečių rinktinei nepadėjo į vyresnių (iki 21 metų) komandą pakviesti puolėjai D.Kazlauskas, S.Stankevičius ir L.Spalvis bei vartininkas Tomas Švedkauskas. Dėl atkrintamųjų rungtynių Italijos jaunimo čempionate Turino „Juventus“ neišleido ir saugo Vykinto Slivkos.

Birželio 18 d. Europos čempionato šeimininkai vėl susirinko Palangoje. Ten prasidėjo rimčiausias pasirengimo etapas. „Palangoje daugiau dėmesio skirsime fiziniam pasirengimui, o nuo pirmadienio persikelsime į Lenkiją. Ten turėsime dešimties dienų treniruočių stovyklą. Nuo liepos 8 d. stovyklausime Lietuvoje - pirmiausia Šiauliuose, paskui Kaune, kur išbandysime rungtynių aikštę“, - pasirengimo planus nurodė A.Vingilys.

Istorijos pamokos

Liepos 20-rugpjūčio 1 d. Lietuvoje vyksiantis Europos jaunimo (iki 19 metų) futbolo čempionatas pasižymi ilga ir spalvinga istorija. Savo gyvavimą jis pradėjo dar 1948 m. kaip Tarptautinės futbolo federacijų asociacijos (FIFA) jaunimo (iki 18 metų) turnyras. Po septynerių metų jo organizavimą perėmė Europos futbolo federacijų asociacija (UEFA). Per 32 pirmuosius egzistavimo metus didžiausia sėkmė lydėjo Anglijos rinktinę - ji turnyrą laimėjo aštuonis kartus.

1980 m. turnyras tapo UEFA Europos jaunimo (iki 18 metų) čempionatu. Tai atspindėjo vieną iš pagrindinių UEFA prioritetų - jaunimo futbolo plėtrą ir jaunųjų futbolo talentų ugdymą. Tuo pat metu startavo ir naujasis UEFA Europos 16-mečių čempionatas. Naujuoju (iki 18 metų) formatu geriausiai sekėsi Prancūzijos rinktinei, kuri čempionatą laimėjo keturis kartus.

2001-2002 m. sezone čempionatų formatas buvo pakeistas atitinkamai į U-17 ir U-19 čempionatus. Po šių permainų 19-mečių čempionate į pirmą planą išsiveržė Ispanija. Iš pastarųjų 11 čempionatų ispanai laimėjo net šešis. Dar du kartus nugalėtojais tapo prancūzai, po kartą 19-mečių čempionate triumfavo italai, vokiečiai ir ukrainiečiai.

Čempionatas tapo ir tradicine būsimų futbolo žvaigždžių kalve. Šios amžiaus grupės varžybose 1993 m. triumfavusios Anglijos rinktinės sudėtyje buvo tokie žaidėjai kaip Garis Nevilas (Gary Neville), Solas Kembelas (Sol Campbell) ir Polas Skoulzas (Paul Scholes). 1996 m. su Prancūzijos 18-mečių rinktine pergalę iškovojo Mikaelis Silvestras (Mikael Silvestre), Viljamas Galas (William Gallas), Tjeri Anri (Thierry Henry) ir Davidas Trezegė (David Trezeguet). Po dvejų metų jie tapo pasaulio čempionais su nacionaline šalies rinktine. Šiame čempionate savo talentus taip pat demonstravo būsimi pasaulio čempionai italai Džanluidžis Bufonas (Gianluigi Buffon), Frančeskas Totis (Francesco Totti) ir Andrėja Pirlas (Andrea Pirlo), 2002 m. žibėję ispanai Fernandas Toresas (Fernando Torres), Davidas Silva, Serchijus Ramosas (Sergio Ramos) ir kiti.

Arminas Narbekovas, Lietuvos jaunimo (iki 21 metų) rinktinės vyriausiasis treneris:

Mūsų futbolininkams teko labai stiprūs varžovai. Kita vertus, į finalinį Europos čempionato etapą silpnos komandos ir nepatenka. Vis dėlto lietuvių grupėje ne šiaip pajėgios komandos - o Europos futbolo grandai. Sutinku su A.Vingiliu, kad mums ypač neparankūs yra pietiečiai. Jie ne tik techniški, bet ir brandesni, augesni, fiziškai galingesni. Bet ir lietuviai turi savo kozirių. Visų pirma norisi išskirti puolėjus - D.Kazlauską, L.Spalvį ir S.Stankevičių. Šie vaikinai jau debiutavo ir mano vadovaujamoje jaunimo rinktinėje. Gal D.Kazlauskui nepavyko pasižymėti mače su San Marinu, bet jis šiuo metu nuolat žaidžia Klaipėdos „Atlanto“ ekipoje, pelnė įvartį į Gargždų „Bangos“ vartus, yra paragavęs vyrų futbolo. S.Stankevičius, nors ir metais jaunesnis, palieka labai gerą įspūdį, yra techniškas, greitas ir neabejotinai perspektyvus futbolininkas. Man labai patiko L.Spalvio žaidimas. Ir ne vien dėl to, kad jis pelnė tris įvarčius. Jis ne tik sėkmingai užbaigdavo atakas, bet ir sumaniai dalyvavo komandos žaidime - priimdavo kamuolį, palaikydavo, laiku perduodavo. Neabejoju, kad Lukas turėtų būti šios rinktinės lyderiu ir drauge su kitais turėtų vesti komandą į priekį.

Bet vien tik puolėjų pastangos sėkmės negarantuoja. Reikia, kad visa komanda siektų vieno tikslo aikštėje, dirbtų negailėdami sveikatos ir jėgų. O svarbiausia - nereikia bijoti varžovų. Turime pasitikėti savo jėgomis, nepasiduoti tam psichologiniam spaudimui, kuris, neabejotinai, tik didės. Psichologija - sudėtingas dalykas, per ją galima pralaimėti rungtynes dar neišbėgus į aikštę. Bet aš tikiuosi, kad jaunimui padės ir savų sienų, savų žiūrovų palaikymas.

Europos U-19 čempionatų finalai

2002 m. Norvegija
Ispanija 1:0 Vokietija

2003 m. Lichtenšteinas
Italija 2:0 Portugalija

2004 m. Šveicarija
Ispanija 1:0 Turkija

2005 m. Šiaurės Airija
Prancūzija 3:1 Anglija

2006 m. Lenkija
Ispanija 2:1 Škotija

2007 m. Austrija
Ispanija 1:0 Graikija

2008 m. Čekija
Vokietija 3:1 Italija

2009 m. Ukraina
Ukraina 2:0 Anglija

2010 m. Prancūzija
Prancūzija 2:1 Ispanija

2011 m. Rumunija
Ispanija 3:2 Čekija

2012 m. Estija
Ispanija 1:0 Graikija

Tvarkaraštis

Grupių etapas

Liepos 20 d. (šeštadienis)

Marijampolė, 17 val. Serbija-Turkija (B grupė)
Kaunas, 18.30 val. Lietuva-Olandija (A grupė)
Alytus, 19 val. Gruzija-Prancūzija (B grupė)
Marijampolė, 21.15 val. Ispanija-Portugalija (A grupė)

Liepos 23 d. (antradienis)

Alytus, 16.30 val. Olandija-Portugalija (A grupė)
Marijampolė, 18.30 val. Serbija-Gruzija (B grupė)
Kaunas, 18.30 val. Lietuva-Ispanija (A grupė)
Alytus, 20.45 val. Turkija-Prancūzija (B grupė)

Liepos 26 d. (penktadienis)

Marijampolė, 16.30 val. Turkija-Gruzija (B grupė)
Kaunas, 16.30 val. Prancūzija-Serbija (B grupė)
Kaunas, 21 val. Portugalija-Lietuva (A grupė)
Alytus, 21 val. Olandija-Ispanija (A grupė)

Pusfinaliai

Liepos 29 d. (pirmadienis)

Alytus, 16.30 val.

Pirmosios pusfinalio rungtynės

Kaunas, 21 val.

Antrosios pusfinalio rungtynės


Finalas

Rugpjūčio 1 d. (ketvirtadienis)

Marijampolė, 21.45 val.

Lietuvos U-19 rinktinės kandidatų sąrašas

Vartininkai

Tomas Švedkauskas
1994 06 22, Marijampolė
A.S. „Roma“ (Italija)

Edvinas Gertmonas
1996 06 01, Šilalė
Tauragės „Tauras“

Gynėjai

Džiugas Petrauskas
1994 03 21, Panevėžys
Panevėžio „Baltija“

Justas Raziūnas
1995 01 23, Šilutė,
„Šiauliai“

Julius Aleksandravičius
1995 01 13, Jonava
Jonavos „Lietava“

Lukas Čerkauskas
1994 03 12, Panevėžys
Panevėžio „Ekranas“

Lukas Artimavičius
1994 08 21, Tauragė
Klaipėdos „Atlantas“

Justinas Januševskis
1994 03 26, Trakai
FK „Trakai“

Lukas Pangonis
1995 08 25, Kaunas
Nacionalinė futbolo akademija

Saugai

Tomas Dombrauskis
1996 09 24, Plungė
„Leicester City“ (Anglija)

Gratas Sirgėdas
1994 12 17, Panevėžys
Nacionalinė futbolo akademija

Gabrielius Judickas
1995 07 04, Marijampolė
Marijampolės „Sūduva“

Vykintas Slivka
1995 04 29, Panevėžys
Turino „Juventus“ (Italija)

Deimantas Petravičius
1995 09 02, Trakai
„Nottingham Forest“ (Anglija)

Lukas Narbutas
1994 05 10, Panevėžys
Panevėžio „Ekranas“

Tadas Lekeckas
1995 07 24, Marijampolė
Marijampolės „Sūduva“

Povilas Kiselevskis
1994 07 05, Marijampolė
Marijampolės „Sūduva“

Tomas Galdikas
1994 01 24, Kretinga
„Šilutė“

Klaudijus Upstas
1994 10 30, Kaunas
Nacionalinė futbolo akademija

Puolėjai

Lukas Spalvis
1994 07 27, Vilnius
„Aalborg“ BK (Danija)

Donatas Kazlauskas
1994 03 31, Kretinga
Klaipėdos „Atlantas“

Simonas Stankevičius
1995 10 03, Panevėžys
„Leicester City“ FC (Anglija)

Darius Kazubovičius
1995 02 19, Vilnius
Brooke House College futbolo akademija (Anglija)

Stadionai

Alytaus miesto stadionas

Vietų skaičius: 3748 (1976 dengtos)
Rungtynių skaičius: 4 rungtynės grupėse ir vienos pusfinalio rungtynės

Kauno S. Dariaus ir S.Girėno stadionas

Vietų skaičius: 9180 (2545 dengtos)
Rungtynių skaičius: 4 rungtynės grupėse ir vienos pusfinalio rungtynės

Marijampolės futbolo klubo stadionas

Vietų skaičius: 6250 (1572 po stogu)
Rungtynių skaičius: 4 rungtynės grupėse ir finalinės rungtynės

 

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą Sporto gyvenimas“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip manote, kas laimės JAV prezidento rinkimus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +22 C

+17 +24 C

+15 +20 C

+25 +30 C

+20 +26 C

+21 +25 C

0-3 m/s

0-5 m/s

0-3 m/s