2019-ieji sporte: Nuo Dakaro pragaro iki D.Rapšio aukso

(0)
Publikuota: 2019 gruodžio 30 06:58:52, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 14 nuotr.
Danui Rapšiui nesėkmingai susiklostė pasaulio čempionatas, bet jis atsigriebė pasaulio taurės etapuose ir Europos pirmenybėse. EPA-Eltos nuotr.

Priešolimpinių 2019-ųjų negalima pavadinti labai sėkmingais Lietuvos sportui. Tikslo nepasiekė krepšinio rinktinė, be medalių pasaulio čempionatuose liko lengvaatlečiai ir irkluotojai, karjerą nutraukė olimpinė čempionė Rūta Meilutytė. Tačiau, kad ir kiek plaukia blogų žinių, tarp jų visada būna gerų. Sporto metai prasidėjo rekordiniu lietuviams Dakaro raliu, o gruodį nuskambėjo plaukiko Dano Rapšio akordas - du aukso medaliai Europos čempionate. Vasarą pasižymėjo penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, iškovojusi du titulus. „Sporto gyvenimas“ primena svarbiausius 2019-ųjų sporto įvykius.

Sausio 7-17 d. Peru vyko 41-asis Dakaro ralis. Jame dalyvavo rekordinis skaičius lietuvių - trys automobilių ekipažai ir du motociklininkai. Benediktas Vanagas su šturmanu Sebastianu Rozvadovskiu (Sebastian Rozwadowski) užėmė 11-ąją vietą - rekordinę Lietuvos lenktynininkams. Vaidotas Žala su Sauliumi Jurgelėnu finišavo 12-i, Antanas Juknevičius su Dariumi Vaičiuliu - 36-i. Arūnas Gelažninkas užėmė 24-ąją vietą, tai - geriausias Lietuvos motociklininkų pasirodymas istorijoje. Kitas motociklininkas Balys Bardauskas nebaigė lenktynių dėl traumų.

Vasario 5 d. Valdas Urbonas paskirtas naujuoju Lietuvos vyrų futbolo rinktinės treneriu.

Vasario 17 d. Karaliaus Mindaugo taurę iškovojo Vilniaus „Ryto“ krepšininkai. Sostinėje vykusiose finalo rungtynėse jie 70:67 įveikė Kauno „Žalgirį“.

Kovo 1-3 d. Didžiojoje Britanijoje vyko Europos uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionatas. Šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė jame iškovojo bronzos medalį.

Balandžio 13-14 d.
Vilniuje vyko kiokušin karatė Europos čempionatas. Lietuviai jame susišlavė net 17 medalių, čempionais tapo Inga Mikštaitė, Erika Žeburtovič ir Edgaras Sečinskis.

Balandžio 14 d.
Lietuvos moterų krepšinio čempionatą laimėjo Kauno „Aisčių-LSMU“ komanda. Finalo rungtynėse Kėdainiuose ji 81:57 nugalėjo „Vilkmergės“ ekipą.

Balandžio 29 - gegužės 5 d.
Kazachstane vyko ledo ritulio pasaulio čempionato I diviziono A grupės turnyras. Lietuvos rinktinė jame užėmė paskutinę - šeštąją - vietą ir iškrito į B grupę.

Gegužės 18-19 d.
Alytuje vyko Europos sportinio ėjimo taurės varžybos. Moterų 20 km ėjimo rungtyje auksą pelnė Živilė Vaiciukevičiūtė.

Gegužės 22 d. Rūta Meilutytė paskelbė, kad baigia plaukikės karjerą. Anksčiau ji buvo apkaltinta antidopingo taisyklių pažeidimu, už tai grėsė diskvalifikacija. 2012 m. R.Meilutytė tapo Londono olimpinių žaidynių čempione. Pasaulio čempionatuose Rūta iškovojo devynis medalius.

Birželio 1 d.
Lietuvos krepšinio lygos čempiono titulą apgynė „Žalgiris“. Paskutinėse finalo rungtynėse jis 92:54 sutriuškino „Rytą“ ir laimėjo finalo seriją 3-0.

Birželio 12 d.
Tarptautinis olimpinis komitetas oficialiai paskelbė, kad 2012 m. olimpinis vicečempionas, kanojos irkluotojas Jevgenijus Šuklinas vartojo dopingą ir jo rezultatai anuliuojami. Kaltinimų dopingo vartojimu J.Šuklinas sulaukė dar vasarį.

Birželio 21-30 d. Baltarusijos sostinėje Minske vyko antrosios Europos žaidynės. Aukso medalius jose iškovojo treko dviratininkė Simona Krupeckaitė ir gimnastas Robertas Tvorogalas. S.Krupeckaitė pelnė ir sidabrą, ji su Migle Marozaite užėmė antrąją vietą komandų sprinte.

Birželio 28 d.
Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė Japonijoje laimėjo šiuolaikinės penkiakovės pasaulio taurės finalines varžybas. Šia pergale ji užsitikrino kelialapį į 2020 m. Tokijo olimpines žaidynes.

Liepos 3-14 d. Italijoje vyko studentų universiada. Lietuvos sportininkai parsivežė keturis medalius: 1 aukso, 1 sidabro ir 2 bronzos. Čempione tapo ieties metikė Liveta Jasiūnaitė.

Liepos 9 d.
Lietuvos golbolo (aklųjų riedulio) rinktinė iškovojo aukso medalius JAV vykusiame paralimpinių žaidynių atrankos turnyre. Finale lietuviai 7:2 nugalėjo turkus.

Liepos 12-28 d. Pietų Korėjoje vyko vandens sporto šakų pasaulio čempionatas. Lietuviai jame medalių neiškovojo. Danas Rapšys buvo greičiausias 200 metrų plaukimo laisvuoju stiliumi finale, bet startuodamas pažeidė taisykles ir buvo diskvalifikuotas.

Rugpjūčio 11 d.
L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė papildė aukso medalių kolekciją. Lietuvos penkiakovininkė Didžiojoje Britanijoje laimėjo Europos čempionatą.

Rugpjūčio 21-25 d. Vengrijoje vyko baidarių ir kanojų irklavimo čempionatas. Henrikas Žustautas pelnė auksą neolimpinėje 200 metrų vienviečių kanojų rungtyje. Olimpinėse rungtyse lietuviai kelialapių į Tokiją neiškovojo.

Rugpjūčio 25 - rugsėjo 1 d. Austrijoje vyko irklavimo pasaulio čempionatas. Trys Lietuvos įgulos gavo olimpinius kelialapius, bet medalių mūsiškiai neiškovojo. Geriausiai pasirodė ketvirtąją vietą užėmęs Mindaugas Griškonis.

Rugpjūčio 31 - rugsėjo 15 d.
Kinijoje vyko vyrų krepšinio pasaulio čempionatas. Lietuvos rinktinė nepateko į ketvirtfinalį, užėmė devintąją vietą ir negavo tiesioginio kelialapio į olimpines žaidynes. Treneris Dainius Adomaitis dar vykstant čempionatui paskelbė apie atsistatydinimą.

Rugsėjo 27 - spalio 6 d. Katare vyko lengvosios atletikos pasaulio čempionatas. Jis buvo nesėkmingas Lietuvos sportininkams, kurie ne tik nepelnė medalių, bet ir nepateko į geriausiųjų dešimtukus. Aukščiausia mūsiškių pozicija buvo 11-oji, ją užėmė sportinio ėjimo atstovas Marius Žiūkas.

Rugsėjo 29 d. Lietuvos futbolo taurės laimėtoja tapo Marijampolės „Sūduva“. Finale Utenoje ji 4:0 nugalėjo Gargždų „Bangą“.

Spalio 5-13 d.
Vokietijoje vyko golbolo Europos čempionatas. Lietuvos rinktinė neapgynė čempionės titulo, bet iškovojo bronzą.

Lapkričio 3 d. Marijampolės „Sūduva“ užsitikrino Lietuvos futbolo A lygos aukso medalius, kai 30-ojo turo rungtynėse 5:1 sutriuškino „Panevėžį“. Iki čempionato pabaigos buvo likęs trys turai.

Lapkričio 9 d. Katare baigėsi plaukimo pasaulio taurės varžybos. Paskutiniame - septintajame - etape D.Rapšys laimėjo 200 ir 400 metrų plaukimo laisvuoju stiliumi rungtis. Visuose pasaulio taurės etapuose jis pelnė 14 aukso ir 4 sidabro medalius.

Lapkričio 9-10 d. Japonijoje vyko karatė kiokušin pasaulio čempionatas be svorio kategorijų. Sidabru jame pasipuošė I.Mikštaitė.

Lapkričio 12 d.
Lietuvos krepšinio federacijos vykdomasis komitetas paskelbė, kad naujuoju vyrų rinktinės treneriu skiriamas Darius Maskoliūnas.

Lapkričio 14 d. Lietuvos vyrų futbolo rinktinė sužaidė paskutines 2020 m. Europos čempionato atrankos rungtynes, kurias išvykoje 0:6 pralaimėjo portugalams. Lietuviai per aštuonis mačus surinko 1 tašką ir B grupėje užėmė paskutinę - penktąją - vietą.

Lapkričio 30 d.
Vilniuje vyko pasaulio standartinių šokių čempionatas. Aukso medalius iškovojo Evaldas Sodeika ir Ieva Žukauskaitė-Sodeikienė.

Gruodžio 4-8 d. Didžiojoje Britanijoje vyko Europos plaukimo čempionatas trumpajame baseine. D.Rapšys iškovojo aukso medalius 200 ir 400 metrų plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyse.

Gruodžio 14 d. Egidijus Kavaliauskas Niujorke kovojo dėl profesionalaus bokso pasaulio čempiono titulo pagal WBO organizacijos versiją. Lietuvis devintajame raunde nokautu pralaimėjo amerikiečiui Terensui Kraufordui (Terence Crawford).