respublika.lt

Hiphopo šokio žingsniuose slypi laisvė

(0)
Publikuota: 2021 gegužės 15 06:12:05, Aistė LABINAITĖ
×
nuotr. 9 nuotr.
Augis (Auggi). Mindaugo Bružo nuotr.

Išgirdę žodį „hiphopas", dauguma pirmiausia turbūt pagalvoja apie muzikos stilių. Taigi ir to paties pavadinimo šokių stilius ne vienam dažnai asocijuojasi su pramogomis. Tačiau jau netrukus hiphopas Lietuvoje atvers naują istorijos puslapį, žengs į sporto šeimą. „Ar hiphopo šokis yra Lietuvoje populiarus? Taip, tačiau daugiau tik šokių studijose. Tikimės, jog įstoję į Lietuvos sportinių šokių federaciją (LSŠF) bei tapę pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) nariais, tapsime dar matomesni", - „Vakaro žinioms" sakė vienas iš pirmojo Lietuvos hiphopo čempionato organizatorių Dainius Žebrauskas.

 

Reikia veikti

Šalies hiphopo pirmenybės Šiauliuose dienos šviesą išvys birželio 20 d. Renginys bus suskirstytas į tris dalis pagal amžiaus grupes - vaikų (7-12 metų), paauglių ir jaunimo (13-16 metų) bei suaugusiųjų (17 metų ir vyresni). O visos amžiaus grupės dar turės ir atskiras kategorijas - tai solo, duetai bei komandiniai pasirodymai. Pirmenybes pagal Vyriausybės nurodymus galės stebėti iki 150 žiūrovų.

Pasak D.Žebrausko, visuomenėje yra susidariusi nuomonė, kad gatvės šokiai yra paprastas, paikas užsiėmimas, anaiptol ne sportas. Tačiau, kai, pavyzdžiui, breikas tapo olimpine sporto šaka, žmonės jį pradėjo vertinti rimtai. D.Žebrausko teigimu, dabar atėjo hiphopo eilė.

„Hiphopas yra taip pat fiziškai sudėtingas, stiprus šokis. Jam reikia skirti daug laiko, užsispyrimo, kantrybės. Tačiau tam, kad išeitume į viešumą, mums reikia papildomo „spyrio". Į tai rimčiau turėtų pradėti žiūrėti ir patys žmonės, ir valstybė. Taigi pirmiausia nusprendėme daryti Lietuvos čempionatą", - pridūrė šokėjas.

Oficialiai LSŠF nariu hiphopas turėtų tapti po varžybų Šiauliuose. „Jau yra aiškios hiphopo šokių studijos, kurios norėtų dalyvauti kuriamos Hiphopo lygos veikloje. Tačiau, žinoma, kiekviename debiute yra daug nežinios. Nežinome, kaip mums pavyks. Matysime, ar patys esame aktyvūs, pajėgūs viską padaryti gerame, aukštame lygyje. Kalbėti galima daug, galima daug girtis, tačiau galiausiai reikia pradėti veikti, viskas priklausys nuo atliktų darbų, - kalbėjo D.Žebrauskas.

Hiphopo šokių atstovo teigimu, iki šiol vykę turnyrai buvo gana aukšto, europinio lygio. Turime mes ir pajėgių, svetur žinomų, šokėjų. Tačiau pačios sistemos nebuvo: „Kai kurie šokėjai nebevažiuoja į tam tikrus renginius, nes sako, jog nebeįdomu. Nors pastarieji ir buvo kažkiek susisteminti, tačiau ten buvo sugriautas pats gatvės šokių, pačios kultūros, pagrindas. Juk čia turi būti atitinkama muzika, atitinkami teisėjai. Svarbiausia, kad teisėjai būtų šokantys ir suprantantys šią sritį. Kai kuriose organizacijose leidžiama tiesiog išsilaikyti licencijas ir teisėjauti, nors jie niekada net nešoko gatvės šokių ir jų nesupranta. Mes dabar einame kitokiu keliu. Norime, kad mūsų teisėjai suprastų hiphopą, ilgą laiką su juo gyventų. Tad ir bandysime kurti sistemą."

Kitas lygis

Žinoma, hiphopo atstovams dabar teks rinkti lėšas, jas kaupti, kitaip tariant, „įeiti" į LSŠF sistemą. „Lėšos bus vienoje vietoje ir galėsime jas naudoti, pavyzdžiui, čempionatams, išvykoms į užsienį, seminarams. Dabar daugybė vaikų, pavyzdžiui, gyvenančių mažesniuose miesteliuose, negali dalyvauti pirmenybėse ar atvažiuoti į seminarus, nes neturi tam pinigų. Anksčiau, važiuodamas į kitus renginius, turėdavai pats už viską susimokėti. Dabar mes galėsime deleguoti geriausius sportininkus. Jau galėsime galvoti apie Lietuvos hiphopo rinktinės kūrimą, geriausių šokėjų vežimą į stovyklas", - pasakojo šokėjas.

Dabar viskas Lietuvos hiphopo šokių pasaulyje, D.Žebrausko teigimu, turėtų žengti į kitą lygį. Tai jau nebūtų atskirų šokių studijų lygis, nebūtų vien kultūrinis lygis. „Aišku, galėdavai ruošti kultūrinius projektus, tačiau dažniausiai tai ir likdavo be sistemos. Tiesiog parašei kultūrinį projektą, gavai pinigų, įvykdei renginį ir viskas tuo pasibaigė. Norisi tęstinumo. Tiesa, LSŠF prieš keletą metų su mumis kalbėjo, bet tuomet į viską žiūrėjome atsargiai. Juk sportiniai šokiai yra visai kitas reikalas. Mus norėjo įdėti į tam tikrus rėmus, bet turbūt pasimokė iš breiko, suprato, jog gatvės šokėjų neįrėminsi", - sakė hiphopo atstovas.

Į LSŠF Hiphopo lygą individualūs asmenys įstoti negalės. Lygos narėmis galės tapti tik šio šokių stiliaus studijos. Tačiau, kai ši organizacija rengs čempionatus, pastarieji bus atviri, tad galės dalyvauti ir LSŠF Hiphopo lygai nepriklausančios studijos: „Tačiau kai reikės važiuoti į varžybas užsienyje, kai reikės dalyvauti seminaruose, tuomet privilegijomis galės naudotis tik lygos nariai."

Dvi medalio pusės

Sekant LSŠF Breiko lygos pavyzdžiu, LSŠF Hiphopo lyga taip pat tikisi įvesti sportininkų reitingavimo sistemą.

„Nesinori, kad, pavyzdžiui, į pasaulio čempionatą važiuotų vieno Lietuvos turnyro nugalėtojas. Manau, labiau reikėtų atsižvelgti į aktyvesnius šokėjus, kurie dalyvavo galbūt trejose varžybose ir surinko gausų reitingo taškų kraitį. Tuomet jiems skiri didesnį finansavimą ir galimybę išvykti į užsienį. Breiko pasaulyje tai jau vyksta. Norisi tai padaryti ir su hiphopu", - sakė D.Žebrauskas.

Kaip ir visur, taip ir šiame naujame projekte, nuomonės, žinoma, išsiskiria. Tad ir Lietuvos hiphopo pasaulyje jau būta ir neigiamų atsiliepimų.

„Suprantame, jog gali ir nepavykti. Tačiau juk nieko negali pradėti kurti su neigiama nuostata. Tiesą sakant, sulaukiau ne vieno neigiamo komentaro. Kai kurie nesupranta, kam išvis reikalinga LSŠF Hiphopo lyga, teigia, jog niekas nedalyvaus varžybose, - pasakojo D.Žebrauskas. - Nesakau, kad čia bus nerealiai „kietai". Tiesiog stengsimės daryti, kad būtų gerai, jog būtų priimtina kuo didesniam žmonių kiekiui, kad visi pamatytų naudą ir suprastų, jog tai veikia."

Tinka visiems

Svajojančius apie hiphopą, tačiau nedrįstančius išbandyti šio šokio D.Žebrauskas nuramina. Jo teigimu, hiphopas tinka absoliučiai visiems. Tereikia jausti ritmą. „Tiesa, savo studijoje esame turėję vaikų, kurie ritmo nejaučia, bet vis tiek šoka. Tiesiog jie grupinės treniruotės metu nestovi pirmose eilėse ir šoka pagal kitus vaikus. Taip jie galiausiai pataiko į ritmą. Svarbiausia yra noras šokti. Žinoma, hiphopo muzika turėtų patikti. Juk šokti hiphopą pagal popmuziką būtų truputį „šiurpu". Mūsų studijoje vaikai šoka nuo 4 metų. Čia amžiaus ribos nėra. Beje, prieš daug metų buvau stovykloje Vokietijoje ir ten šoko 57 metų ispanė", - pasakojo šokėjas.

Turbūt vienintelis dalykas, be kurio hiphopas nelabai įsivaizduojamas, yra muzika. O kažkokia speciali vieta ar danga šiam šokiui nebūtina. „Praktika rodo, jog po treniruočių vaikai akivaizdžiai sustiprėja fiziškai. Dabar dirbu su 4-6 ir 7-11 metų vaikais. Netgi per karantiną tėvai sako, jog jų atžalos sustiprėjo. Tiesiog šokdami hiphopą vaikai gauna ir fizinio krūvio. O užsidarę vaikai tampa atviresni, net klasės lyderiais. Hiphopas išmoko disciplinos", - pridūrė šio šokių stiliaus atstovas.

D.Žebrauskas pats šokti hiphopą pradėjo būdamas 19 metų. Tuomet šio šokio lietuviai mokėsi iš muzikinių užsienio vaizdo įrašų. „Bet nežinojome, kad tai yra hiphopas. Tiesiog matėme šokėjus ir bandėme atkartoti jų judesius. Paskui porą metų buvo pertrauka, tuomet iškilo breikas. Tačiau iš Vokietijos grįžus Kęstučiui Baranauskui ir pradėjus organizuoti renginius, hiphopas vėl pradėjo „judėti". Tuomet man buvo 27 metai. Galima sakyti, jog tikrasis hophopo atgimimas Lietuvoje prasidėjo maždaug prieš 20 metų. Pradžia, žinoma, buvo sudėtinga", - kalbėjo 49-erių šokėjas.

Tvirtas užnugaris

D.Žebrauskas prieš 15 metų Vilniuje įkūrė ANT šokių studiją, kuriai pats vadovauja ir dirba hiphopo treneriu. Studijoje šiuo metu yra 31 šokių grupė.

„Pas mus neseniai atsirado grupė, kurioje šokamas „High Heels" stilius. Dabar pasaulyje jis labai populiarus. Mūsų trenerė Violeta (Violeta „Da Queen" - aut. past.) yra viena šio šokio Lietuvoje pradininkių. Manau, mūsų trenerių komanda šiuo metu yra geriausia Lietuvoje. Tarp trenerių turime įvairių televizijos projektų nugalėtojų bei prizininkų, pavyzdžiui, Edgarą Kerpę ir Violetą su Augiu (Auggi). Ir E.Kerpė, ir aš su komanda esame tapę pasaulio čempionais. Pastarąjį dešimtmetį visuose renginiuose Lietuvoje mūsų šokėjai yra tarp prizininkų. Žinoma, gali girtis kiek nori, bet faktai kalba patys už save", - šypsodamasis pridūrė šokėjas.

Nors dabar D.Žebrauskas ir gali didžiuotis bei džiaugtis savo studija, kaip visur, taip ir čia buvo visko. Būta ir nesutarimų, ir sunkumų, tačiau komandai viską pavyko įveikti ir sėkmingai žingsniuoti pirmyn.

„Džiaugiuosi, jog hiphopas atsirado mano gyvenime. Iš tikrųjų ne kartą buvo akimirkų, kai norėjosi viską mesti. Ypač karantino metu. Tačiau mes išsilaikėme ir dirbame dar geriau", - sakė D.Žebrauskas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s