respublika.lt

Gero gyvenimo nejaučia ketvirtis Lietuvos

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 20 06:58:53, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Vyriausybė giriasi, kad šalies ekonomika vis dar auga, tačiau dalis piliečių šio, vos ne dešimtmetį besitęsiančio, augimo vis dar nejunta. Egidijaus Jankausko nuotr.

Vyriausybė giriasi, kad šalies ekonomika vis dar auga, tačiau dalis piliečių šio, vos ne dešimtmetį besitęsiančio, augimo vis dar nejunta. Naujienų agentūros ELTA ir viešosios nuomonės tyrimo kompanijos „Baltijos tyrimai“ duomenimis, tik 14 proc. piliečių pajuto, kad rugsėjį-spalį ekonominė situacija gerėjo. 52 proc. apklaustųjų manė, kad ekonomika trypčiojo vietoje. O 27 proc. teigė, kad šalies ekonominė situacija pablogėjo. Kodėl vienaip mano valdžia, kitaip eiliniai žmonės?

 

Vilniaus universiteto (VU) profesorius, ekonomistas Povilas Gylys pastebi, jog valstybės ekonomikoje faktiškai nenaudojama realių pajamų sąvoka. Realaus darbo užmokesčio, realios pensijos. To realaus prekių ir paslaugų kiekio, kurį žmogus gali įsigyti už savo darbo užmokestį:

„Nedirbu statistikoje, bet mano asmeniniai stebėjimai rodo, kad kainos smarkiai pakilo. Pradžioje įvedant eurą buvo susitarimas, kad kainos bus kontroliuojamos, bet šalies monopolizuotas ūkis dovanoja mums vis aukštesnes kainas. Kavos puodelis jau kainuoja 3 eurus, o aš prisimenu laikus, kai toks kavos puodelis kainavo 2-3 litus ir tai nėra atsiminimas iš vaikystės. Stebiuosi, ką veikia kainas kontroliuojančios ar vartotojų teises ginančios tarnybos, bet aš kaip pirkėjas matau, kaip kainos kyla. Turiu keletą stebimų prekių ir matau, kaip kaskart vis po 10-20 centų jos brangsta.

Bankų ekspertai, Lietuvos laisvosios rinkos institutas nekalba apie realių pajamų dinamiką. Kalbama apie nominalių pensijų padidinimą 40 Eur, bet kainos kai kuriose prekių ir paslaugų grupėse per tą laiką išaugo dvigubai. Labiausiai nuo kainų augimo nukenčia tie piliečiai, kurie gauna stabilias pajamas. Tai pensininkai, biudžetininkai. O tie, kurie verčiasi privačia veikla ir verčiasi sėkmingai, gali patys pabranginti savo teikiamas paslaugas ir taip išlaviruoti. Tai akivaizdžiai vyksta paslaugų sektoriuje. Tautosaka, jog įvedus eurą, viskas brangs, jau tapo ekonomine realija. Ypač kai kurioms ekonominėms grupėms. Bet nematau, kad kairiosios, krikščioniškosios partijos, profsąjungos apie tai kalbėtų. Pats pasirenku 5-8 prekes ir matau, kad kiek jos anksčiau kainavo litais, tiek dabar kainuoja eurais.“

VU profesorius, socialinių mokslų daktaras Boguslavas Gruževskis patikino, jog visame pasaulyje ekonominiai pokyčiai nėra tolygūs:

„Labiausiai vystosi sostinės, uostai, svarbiausi gamybiniai centrai. Kai netolygiai pasiskirsčiusi ekonomika, tai ir jos teigiami pokyčiai pajuntami netolygiai.

Antroji priežastis, kodėl ne visi žmonės pajunta ekonomikos augimą - darbuotojo padėtis darbo rinkoje. Gali gyventi ekonomiškai nepatraukliame regione, bet dirbti IT ar kitame patraukliame sektoriuje, gauti daug pajamų ir džiaugtis jų stabilumu. Tačiau gali gyventi Vilniuje ir patirti skurdą.

Trečia priežastis - žmogaus santykis su užimtumu. Ar yra darbo rinkoje, ar priklauso nuo socialinių išmokų. Tokios išmokos didinamos su tam tikru pavėlavimu, nes joms pinigų dar reikia uždirbti, todėl žmonės išmokų padidėjimą vėliau pajunta.

Ketvirtoji priežastis - žmogaus priklausomybė nuo tam tikrų papildomų elementų. Gal turi daug vaikų, gal prižiūri senus tėvus, gal pats turi fizinę negalią. Šios žmonių grupės gerovei didelę įtaką turi vaistų, medicininių paslaugų kainos. Augant ekonomikai, auga ir kainos. Tai rinkos ekonomikos dėsnis. Piliečiai vertina šalies ekonomiką pagal tai, kokiam socialiniam segmentui patys priklauso. Jei žmogus patenka į nesėkmingą segmentą, jis šalies ekonomikos augimo nepastebi.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s