respublika.lt

G.Nausėda: saugus negali jaustis nė vienas priespaudos režimas

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 22 13:53:39, Dainora Karklytė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Vilniaus arkikatedra bazilika:1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių laidojimo ceremonija. Eltos nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda, penktadienį dalyvaudamas 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių laidojimo ceremonijoje, sakė, kad Lietuva pagaliau atlieka savo pareigą deramai palaidoti didvyrius. Istorinė atmintis apie sukilimo didvyrius, pasak šalies vadovo, įkvepia tikėjimo, kad priespaudos režimai negali būti ramūs.

 

„Šiandien mes atliekame savo pareigą deramai palaidoti palaikus tų, kurie seniai užbaigė savo žemiškąją kelionę, tačiau nesiliauja mums skleisti tiesą ir šviesą“, – Vilniaus arkikatedroje bazilikoje sakė G. Nausėda.

Jo teigimu, sukilimo dalyviai bei vadovai buvo savojo laikmečio atspindys.

„Bajorai ir miestiečiai, valstiečiai ir dvasininkai, sukilimo organizatoriai ir vadai, konspiratoriai ir šaukliai. Tai buvo savo tėvynės verti sūnūs, kurie atsisakė susitaikyti su pavergimu, stojo į nelygią kovą ir galiausiai dėl to paaukojo gyvybę“, – kalbėjo šalies vadovas, priminęs, kad sukilimas valdžios buvo vadinamas maištu.

Kartu G. Nausėda padėkojo Lietuvos archeologams ir istorikams, kurių dėka šalis atgavo didvyrių palaikus.

„Mes niekada jų nepamiršime. Atėjus metui jų palaikai buvo iškelti, kad primintų apie laisvės žygį“, – teigė G. Nausėda.

Prezidentas taip pat patikino, kad radinys skatina kitomis akimis pažvelgti į savo praeitį, sukilimo dalyvių tikslus ir įvertinti laisvės kainą.

„Tironija ketino gyventi amžinai, remdamasi prievarta, klasta ir paperkančiomis malonėmis. Tai ir yra ta lemtinga klaida, kurią vis iš naujo kartojo šio pasaulio despotai. Permaininga XX a. istorija su visais pakilimais ir nuosmukiais, išgyventa mūsų tautų, rodo, kad gyva žmonių atmintis. Kol gyvas jų laisvės troškimas, saugus negali jaustis nė vienas priespaudos režimas. Tereikia vienos kibirkšties, kad įsižiebtų liepsna“, – pridūrė G. Nausėda.

Ceremonijos metu yra laidojami 1863–1864 m. sukilimo vadai Zigmantas Sierakauskas ir Konstantinas Kalinauskas bei dar 18 sukilimo dalyvių, kurių palaikai atsitiktinai buvo rasti Gedimino kalne 2017 m. sausio 3 d., pradėjus kalno šlaitų tvarkymo darbus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s