respublika.lt

Po kiaulių maro grasina paukščių gripas

(0)
Publikuota: 2020 sausio 09 12:43:03, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 7 nuotr.
Paukštininkystės darbuotojų Lietuvoje prašoma nesilankyti kaimyninėje Lenkijoje. Eltos nuotr.

Lenkijoje įsisukęs paukščių gripas kelia nerimą Lietuvos paukštininkams, kad liga gali pradėti šienauti ir mūsų šalies paukščius. Tiesa, vakcina nuo paukščių gripo yra, tačiau vakcinacija Europoje uždrausta, baiminantis viruso mutacijos.

 

Liga greitai plinta

Pastaruoju laiku kaimyninėje Lenkijoje užregistruoti 9 paukščių gripo protrūkiai. Pirmas atvejis buvo nustatytas praėjusių metų gale Lubartuvo apskrities regione, dideliame 12 tūkst. kalakutų ūkyje. Nustatyta, kad paukščiai sirgo didelio patogeniškumo paukščių gripu H5N8. Tame pačiame regione paukščių ūkiuose vėliau buvo dar registruoti keli šios ligos atvejai. Lenkija vakar mūsų šalį informavo, kad tose zonose, kur buvo nustatyti pirminiai ligos protrūkiai, buvo rastas laukinis paukštis, kuriam nustatytas paukščių gripo virusas.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) rekomenduoja žmonėms vengti lankytis Lenkijos paukščių ūkiuose bei neįsivežti į Lietuvą lenkiškų paukščių, paukštienos, kiaušinių. Tačiau paukštienos importas iš Lenkijos nesustabdytas, nes užkrėsti tik keli šalies taškai, čia sustabdyta bet kokia paukštienos realizacija.

Lietuvos žmonės, laikantys vištas, kalakutus, kitus paukščius, baiminasi, kad įsisukus paukščių gripui į mūsų šalį nutiks, kaip su afrikiniu kiaulių maru, kai dalis ūkininkų buvo paraginti atsisakyti kiaulių.

VMVT Skubios veiklos skyriaus l.e.p. patarėja Vilija Grigaliūnienė teigė, jog kol nėra jokių paukščių gripo ligos protrūkių Lietuvoje, nėra jokio reikalo naikinti paukščius. „Tačiau ši liga yra viena iš užkrečiamųjų, ji labai greitai plinta. Yra pavojus, kad jeigu paukščių gripas bus nustatytas kokiame ūkyje, tai liga gali išplisti ir į kaimyninius ūkius. Kai patvirtinamas paukščių gripo protrūkis, ūkyje sunaikinami visi paukščiai. Lyginant su afrikiniu kiaulių maru, visos likvidavimo priemonės yra panašios“, - aiškino ji.

Pasak V.Grigaliūnienės, paukščių gripo virusas yra pavojingas ne tik paukščiams, bet ir žinduoliams, jis gali būti pavojingas ir žmonėms, esant kitokiai paukščių gripo atmainai. „Šis virusas yra žymiai agresyvesnis nei afrikinis kiaulių maras. Pati liga žymiai pavojingesnė.

Paukščių gripo vakcina yra, tačiau kadangi virusas yra vienas iš agresyvesnių, vakcinos panaudojimas Europoje ribotas, t.y. vakcinacija nuo paukščių gripo uždrausta. Labai sudėtingos procedūros, kad vakcinacija būtų galima. Jeigu būtų vykdoma tokia vakcinacija, užsidarytų visa Europos ir pasaulio paukštienos eksporto rinka. Svarbu suprasti, kad panaudojant vakciną paukščių gripo virusas gali mutuoti“, - aiškino V.Grigaliūnienė.

Lenkijoje Liublino vaivadijoje, anot specialistės, daugelis paukščių gripo židinių yra lokalizuoti. Tačiau Lenkija turi vieną šios ligos protrūkį centrinėje dalyje, o ši dalis nuo pirminių židinių nutolusi beveik 400 km. Kaip paukščių gripo virusas peršoko tokį didelį atstumą, aiškinasi lenkų kolegos.

„Paukščių gripas nuo neatmenamų laikų buvo Azijoje, Afrikoje, Europoje 2016, 2017 metais buvo labai didelis šios ligos pikas. 2018, 2019 metais buvo ligos remisijos laikotarpis. Pernai Danijoje laukiniams paukščiams fiksuoti du paukščių gripo viruso atvejai. Naminėje faunoje turėjo bulgarai. Mes vykdome laukinių, naminių paukščių stebėseną tiek europiniu, tiek pasauliniu mastu. Kai liga arčiau Lietuvos, didesnė tikimybė, kad liga pasireikš ir pas mus“, - sakė ji.

Sustiprinta biosauga


Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis „Vakaro žinioms“ teigė, kad Lietuvos paukščių ūkiuose sustiprintos biosaugos priemonės. Kalbama su darbuotojais, kad jie nesilankytų kaimynų paukščių ūkiuose, kad ir kokio dydžio jie būtų. „Mes matome, kad didžiausias pavojus yra per parskrendančius paukščius, nes žiema yra švelni, paukščių migracija aktyvėja, paukščiai gali būti apsilankę tuose Lenkijos taškuose, kur buvo nustatytas paukščių gripas, ir taip liga gali būti išplatinta mūsų šalyje“, - teigė jis.

Pasak V.Tėvelio, paukščių gripas gali plisti ir per paukštienos produktus. „Jeigu tokie užkrėsti produktai patektų pas žmogų, kuris laiko paukščius, irgi yra tokia tikimybė užkrėsti paukščius, nors tikimybė mažesnė.

Tiems, kurie įveža produkciją iš Lenkijos, turėtų suveikti patriotinis jausmas, kad bent šiuo laikotarpiu vengtų atsivežti produkcijos. Sukontroliuoti viską, nemanau, kad įmanoma“, - kalbėjo V.Tėvelis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s