respublika.lt

Biurokratų kėdės - ne visad šiltos

(0)
Publikuota: 2019 spalio 19 13:23:48, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 5 nuotr.
Asociatyvi Stasio Žumbio nuotr.

Masiniuose protestuose ar mitinguose retai sutiksite valstybės tarnautojų. Lietuvoje įprasta, kad biurokratai priskiriami prie valdžios, tad ir piketuoti nelabai yra kaip. Tačiau iš tiesų Lietuvoje veikia daugybė profesinių sąjungų, kurios vienija valstybės tarnautojus ir biudžeto įstaigos darbuotojus. Beveik kiekviena ministerija turi po tokią, savivaldybės ir net Seimo kanceliarija. Pasirodo, šilta valdininko kėdė realybėje gali būti ne tokia ir patogi.

 

Štai Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga veikia jau 27-erius metus. Profesinės sąjungos gretose - įvairių institucijų ir biudžetinių įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos. „Vakaro žinių“ kalbinta profesinės sąjungos pirmininkė Irena Petraitienė neslepia, kad jungtis į profesines sąjungas dalis darbuotojų bijo. „Kai kurie iš jų netiki, kad šios teisės gali būti apgintos, kai kurie net nežino, kad dirbančiųjų teisės bei socialinės garantijos numatytos Valstybės tarnybos įstatyme, Darbo kodekse.

Dalis valstybės tarnautojų, turintys puikius, kompetentingus ir sumanius darbdavius, negalvoja kurti profesinės sąjungos, nes jų teisės nepažeidinėjamos. Dalis dirbančiųjų bijo darbdavio nepasitenkinimo, vargsta ir nekovoja dėl savo teisių darbe. Dažniausiai poreikis kurtis profesinei sąjungai atsiranda pasikeitus darbdaviui ir atėjus nedemokratiškai, arogantiškai valdžiai. Tuomet sulaukiame pagalbos prašymų. Pavyzdžiui, įstaigoje vyksta pertvarka, apie kurią nei profesinės sąjungos, nei darbo tarybos nariai neinformuojami“, - sako I.Petraitienė.

Ji tikina, kad valstybės tarnautojai gali ir sugeba išsireikalauti jiems priklausančių teisių derybose su darbdaviu.

I.Petraitienė sako žinanti, jog Lietuvoje vyrauja nuomonė - esą valstybės tarnautojų darbo vietos - šiltos ir gerai apmokamos. Tačiau ir šiame darbe pasitaiko įvairių negerovių. Ne visuomet jas pavyksta išspręsti ir dalyvaujant profesinei sąjungai. Ji primena, kad kaip ir visi kiti Lietuvos piliečiai, taip ir valstybės tarnautojai turi teisę dalyvauti mitinguose, demonstracijose, streikuoti: „Išskyrus valstybės tarnautojus, einančius valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos padalinio vadovo ar aukštesnes pareigas. Šis draudimas yra numatytas naujame valstybės tarnybos įstatyme.“

Situaciją komentuoja Utenos apskrities valstybės tarnautojų ir darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Viktoras Vieversys:

Daugelis mūsų profesinės sąjungos narių - Utenos rajono savivaldybės administracijos darbuotojai. Darbuotojai labiausiai skundžiasi darbo sąlygomis ir socialinėmis garantijomis. Pavyzdžiui, ne vienus metus keliame klausimą dėl temperatūros kabinetuose. Valdžios kabinetuose yra kondicionieriai, o pas darbuotojus - ne. Vasarą patalpose temperatūra kyla aukščiau 30 laipsnių, nors sanitarinė norma - 25 laipsniai. Tačiau dažniausiai geriau išasfaltuoti 10 kv. metrų, o ne gerinti darbuotojų sąlygas.

Visi įsivaizduoja, kad valstybės tarnautojai - labai gerai apmokami darbuotojai. Tačiau vidutinis atlyginimas yra labai žemas. 15 metų stažo turintis darbuotojas su magistro laipsniu gauna 580 eurų į rankas. O valytoja uždirba 560 eurų į rankas. Tai pamačius, darosi labai liūdna. Todėl su valdžia vis kalbame apie finansinę pagalbą nelaimės atveju, pavyzdžiui, ligos ar netekties.

Situaciją komentuoja Panevėžio miesto savivaldybės darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Dalia Meškauskienė:

Mūsų profesinė sąjunga susikūrė, nes matėme, kad valstybės tarnautojas paliktas vienas sistemoje. Už daugelį klaidų, kurias padaro valstybės vyrai, atsakyti tenka žemiausių grandžių valstybės tarnautojams. Neseniai ėmė kurtis darbo tarybos, kurios dažniausiai atstovauja darbdaviams. Žmonės suprato, kad profesinė sąjunga yra organizacija, kuri gali jiems atstovauti.

Iš pradžių jautėme negatyvų požiūrį į mus ir nenorą bendradarbiauti. Teko dalyvauti netgi teismuose dėl per pertvarką neteisėtai atleistų darbuotojų. Tačiau norisi tikėti, kad tai jau praeityje, mūsų savivaldybėje. Dabartinė valdžia pirmosios kadencijos metu buvo labai nepaslanki, tačiau kai į profesinę sąjungą įsiliejo asmenys, dirbę administracijoje, pradėjo keistis ir situacija. Dabar jaučiame visiškai kitą bendradarbiavimą. Kai yra bendradarbiavimas, profesinė sąjunga gali skirti daugiau rūpesčio žmonėms.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s