respublika.lt

KT pirmininkas suabejojo Konstitucija

(0)
Publikuota: 2019 spalio 05 14:30:03, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo teigimu, rinkimai vienmandatėse apygardose prasilenkia su logika. Stasio Žumbio nuotr.

Parlamentarų rinkimai vienmandatėse apygardose sunkiai dera su konstitucine logika. Tokį teiginį viešai išreiškė Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas ir iškart sulaukė kritikos iš parlamento. Tiesa, kol kas tik iš Lietuvos Seimo, tačiau, matyt, KT pirmininkas išgarsės visame pasaulyje, mat į Vilnių padiskutuoti apie demokratiją suvažiavo konstitucinių teismų teisėjai iš kone 90-ies šalių.

 

Vilniuje penktadienį prasidėjo šeštadienį pasibaigsiantis XXII tarptautinis Europos ir lyginamosios konstitucinės teisės kongresas „Demokratijos samprata ir konstitucinė justicija“ kuriame dalyvauja beveik devyniasdešimt konstitucinių teismų teisėjų ir konstitucinės teisės mokslininkų iš užsienio šalių. Lietuvos KT pirmininkas D.Žalimas dar renginio išvakarėse viešai suabejojo ne tik Lietuvos, bet ir daugumos valstybių, kuriose dalis parlamentarų renkami vienmandatėse apygardose, konstitucine logika.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys Povilas Urbšys sako, kad D.Žalimas užsimojo reformuoti esą netobulas rinkimų sistemas ne tik Lietuvoje, bet ir visose valstybėse, mat tokią mintį išreikš konstitucinių teismų suvažiavime.

„Įdomu tai, kad D.Žalimas imasi, jo žodžiais tariant, Seimo narius vaduoti iš įkaitų statuso. Mat sako, kad vienmandatėse apygardose išrinkti Seimo nariai susiduria su priešprieša tarp konstitucinės parlamentaro priedermės atstovauti visai Tautai ir būtinybės ginti teritorinių bendruomenių ar apygardos rinkėjų interesus. Kone pusė Seimo narių esą susiduria su rizika pažeisti priesaiką, kai, pavyzdžiui, tvirtinant biudžetą teikia siūlymus ar yra prašomi tarpininkauti dėl finansavimo jų apygardoje esantiems objektams skyrimo ar padidinimo. Kitaip tariant, vienmandatininkai nesiderina su D.Žalimo konstitucine logika. Tačiau viena didžiausių Lietuvos problemų yra pasitikėjimo valstybe ir valdžia stoka. Žmogus jaučiasi svetimas šitoje valstybėje. O pakeitus rinkimų sistemą ir Seimo narius renkant tik pagal sąrašus pasitikėjimas valdžia dar labiau sumažėtų“, - įsitikinęs P.Urbšys.

Pasak jo, absurdas yra tai, kad, pavyzdžiui, savivaldos rinkimuose žmonės neturi teisės išsirinkti savų atstovų, mat balsuojama tik pagal sąrašus. Parlamentaro teigimu, daug logiškiau būtų, jei konkretus savivaldybės tarybos narys būtų atsakingas už tam tikrą seniūniją ar mikrorajoną, kur buvo išrinktas. Taip, kaip yra Seime - už kiekvieną apygardą yra atsakingas ten išrinktas parlamentaras.

„Žmogui daug lengviau prieiti prie žmogaus, išrinkto jo apygardoje. To atsisakius, parlamentas dar labiau atitoltų nuo žmonių problemų, nors Seimas jau dabar yra atitrūkęs nuo kasdienybės. Konstitucijoje yra įtvirtintas laisvas Seimo nario mandatas. Tad jei D.Žalimas kalba apie rinkimų netobulumą, kaip tik turėtų labiau kalbėti apie tai, kad „sąrašiniai“ Seimo nariai yra „įbaudžiauninami“, turi balsuoti taip, kaip nurodo partijos, frakcijos ar kokios nors grupės vadovybė. Nes jei neva laisvą mandatą turintis Seimo narys balsuos kitaip, arba turės išlėkti iš frakcijos, arba kituose rinkimuose jo sąraše nebus“, - pastebėjo P.Urbšys.

Parlamentaras sako, kad D.Žalimas iš viso praleido progą patylėti.

„Pateikė išankstinę nuostatą, nors yra KT pirmininkas. Jei kada nors Seimo nariai kreipsis išaiškinimo dėl rinkimų sistemos, tokie išankstiniai pasisakymai atima galimybę tikėti, kad KT pirmininkas neturi iš anksto paruošto atsakymo. Kyla klausimas, ar D.Žalimas yra KT pirmininkas ar politologas. Ir iš viso jam vadovaujant Konstituciniam Teismui, konstitucinė doktrina formuojama taip, kad tik dar labiau būtų apribojamos Tautos galios kurti savą valstybę. Belieka prisiminti skandalingą sprendimą dėl referendumų inicijavimo, kuriuo „nustatyta“, kad Tauta nėra absoliuti savo suvereno galiose, mat, pasirodo, KT nuspręs, kada galima šaukti referendumą - jog Tauta nepakenktų pati sau“, - stebėjosi Seimo narys.

Be to, anot jo, KT pirmininkas jaudinasi, kad vienmandatininkas atstovauja ne visai Tautai, o saviems rinkėjams.

„Lietuvą sudaro ne pilka Tautos masė, o atskiri žmonės su savo problemomis. Jei Seimas atstovauja konkrečiam žmogui, reiškia, kad stengiasi įsigilinti į kiekvieno problemą. Vadovaujantis D.Žalimo logika, jei konkretus žmogus kreipsis dėl savo problemos, Seimo narys turi jį pasiųsti kuo toliau, nes sprendžia ne atskiro žmogaus, o visos Tautos problemas. Tokiu būdu valdžia būtų nužmoginama. Sukurtume valstybę be jokio dėmesio ir užuojautos žmogui. Vienmandatininkas neturėtų teisės reaguoti į problemas žmogaus, kuris jo nėra tiesiogiai rinkęs“, - baisėjosi P.Urbšys.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s