respublika.lt

Socialdemokratai nusitaikė į privačias mokyklas

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 22 07:00:10, Irena BABKAUSKIENĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

Premjeras Saulius Skvernelis pakvietė Seime atstovaujamų politinių partijų lyderius kartu parengti susitarimą dėl Lietuvos švietimo politikos. Šis susitarimas, kurio švietimo bendruomenė laukia jau seniai, užtikrintų, kad švietimo politika nebūtų keičiama po kiekvienų rinkimų. Klausimas tik, ar pavyks susitarti?

 

Iškart sureagavęs Socialdemokratų partijos vedlys Gintautas Paluckas pareiškė, jog premjeras ir jo kabinetas, trejus metus ignoravęs pedagogų reikmes ir privedęs juos „iki lipimo per langus“, vargu ar turi autoritetą tokiam susitarimui pasiekti. Jis taip pat iškėlė privačių ugdymo įstaigų finansavimo iš mokesčių mokėtojų pinigų klausimą. „Privačių mokyklų finansavimas viešaisiais mokesčių mokėtojų pinigais yra neteisingas, net sakyčiau, visuomenei žalingas reiškinys. Skirdami biudžeto pinigus tokioms mokykloms ne viešajam interesui atstovaujame, o tik nedidelei grupei žmonių, kurie turi pakankamai pinigų susimokėti. Privatus mokslas turi būti apmokamas privačiomis lėšomis“, - sakė G.Paluckas.

Seime atstovaujamų politinių partijų frakcijų vadovų „Respublika“ paklausė, ką jie mano apie premjero iniciatyvą ir apie socialdemokratų keliamą privačių ugdymo įstaigų finansavimo iš valstybės biudžeto klausimą.


Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Julius SABATAUSKAS:


„Norėčiau priminti, kad tokiu susitarimu pirmiausia susirūpino nevyriausybininkai - prof. Vilijos Targamadzės iniciatyva suburta ekspertų grupė jau dirba tą darbą, į projekto rengimo grupę buvome delegavę savo atstovą. Dabar jau susigriebė ir premjeras, kad kažkas kitas kuria kažkokį dokumentą. Bendraudami su premjeru pritarėme, kad reikia susitarimo, bet manau, kad nebus labai gerai, jei rengiant šį susitarimą dalyvaus tik politikai.“

Paklaustas, ką mano apie privačių ugdymo įstaigų finansavimą, sakė: „Konstitucija garantuoja nemokamą bendrąjį mokslą valstybinėse mokyklose. Ar privačios mokyklos turėtų gauti klasės krepšelį? Klausimas turi būti aptartas. Nes mes, neturėdami pakankamai pinigų, juos daliname į visas puses. Taip neturi būti. Reikia užtikrinti, kad valstybinėse mokyklose būtų aukštos kokybės ugdymas ir tik tada jau galima kalbėti apie kažką kitką.“

Socialdemokratų darbo frakcijos seniūnas Rimantas SINKEVIČIUS:


„Tarppartinis susitarimas yra sveikintinas. Į girdimus argumentus, jog siūlyti nacionalinį susitarimą, kai iki Seimo rinkimų liko metai, yra pavėluotas veiksmas, galiu atsakyti taip - kad pavėluota galime sakyti apie bet kurią gerą idėją. Ir klausti, kodėl nebuvo anksčiau. Žinoma, būtų buvę geriau, kad toks susitarimas atsirastų kadencijos pradžioje, tada galėtume matyti konkrečius darbus, o ne mokytojų lipimą per langus.“

O ką mano apie privačioms mokykloms skiriamas valstybės lėšas, kurių ir taip trūksta?

„Tuo klausimu frakcijoje dar nediskutavome, tad galiu pasakyti tik savo nuomonę. Jei tėvai gali sau leisti sumokėti už mokslą, tai kodėl jie negalėtų sumokėti. Valstybė galėtų ten pinigų neskirti. Valstybė turi sudaryti galimybes gauti gerą išsilavinimą visiems valstybinėse mokyklose, o kas mano, kad dar geresnį išsilavinimą suteiks privatus mokslas ir ten esą mokymo sąlygos yra aukštesnio lygio, jie ir turi už tai sumokėti.“

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas KARBAUSKIS:

„Mūsų partija apie tokį susitarimą kalba jau seniai. Mes netgi parengėme nacionalinio susitarimo projektą - jis Vyriausybei atiduotas. Galbūt ir kitos partijos gali pateikti projektus, kad ne prie balto lapo susėdę pradėtume šnekėti“.

Klausiamas, ką atsakytų į argumentus, kad valdantieji turėjo tris metus tą daryti, o dabar, likus metams iki naujų rinkimų, tai bus deklaratyvus žingsnis, partijos vadovas kalbėjo: „Į tai atsakymas vienas. Jei kuri nors partija, kuri buvo valdžioje per tuos 30 metų, parodys, kad kažką padarė, bent dalį tų sprendimų, kuriuos mes jau esame priėmę ir bandome įgyvendinti, šį argumentą priimu. Per šitą kadenciją padarėme tiek daug sprendimų, tiek įstatymų priėmėme - aukštųjų mokyklų jungimasis, etatinis apmokėjimas ir aibė dalykų, kurie jau yra padaryti. Gerai ar blogai jie daromi, taisomi - kita kalba, bet jie bent yra. O ką kiti darė? Mes radome tokią situaciją, kurioje niekas nedaryta. Radome sistemą, kurią reikėjo reformuoti iš esmės. Ėmėmės to ir sulaukėme atviro sabotažo iš kai kurių Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos biurokratų. Jie trukdo ir, matyt, trukdys, nes tie žmonės ten dirba dešimtmečiais ir nesuinteresuoti jokiomis reformomis. Biurokratinė sistema smarkiai priešinasi. Faktas, kad pačios geriausios idėjos, geriausi planai gali virsti niekiniais, jeigu nepalaušime tų žmonių, kurie linkę gyventi nieko nedarydami, pasipriešinimo.

Mes galime prisiimti atsakomybę, ir reikia prisiimti, kad nesugebėjome perlaužti stuburo tai sistemai, kuri visaip bando stabdyti pokyčius.“

Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Irena DEGUTIENĖ:

„Manau, teisingas sprendimas parengti susitarimą, nes ateina nauja valdžia ir vėl mes viską pradedame nuo nulio. Namo, kaip sakoma, niekaip nepastatome. Turėtų būti suderintos bent jau parlamentinių frakcijų pozicijos ir pasiekta, kad to būtų laikomasi. Ar įmanoma pasiekti susitarimą? Taip, kaip gynybos klausimais buvo pasiektas susitarimas, taip ir toje srityje galima susitarti - reikia tik noro.“

Ar tai, jog valstybė skiria lėšas ir privačioms mokykloms, nedidina socialinės atskirties?

„Mano manymu, turi būti integruota sistema - reikia ir tokių, ir tokių mokyklų. Pamenate, kažkada ir sveikatos apsaugos sistemoje buvo baisus prieštaravimas dėl privačių įstaigų, o dabar matome, kiek klausimų išsprendžia privatus sektorius. Tas pat ir švietime turėtų būti.“

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos -Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Vanda KRAVČIONOK:


„Pritariame susitarimui. Jis leis pasiekti stabilumą švietimo sistemoje, kad po kiekvienų rinkimų niekas negalėtų vėl nuo kojų ant galvos statyti visą sistemą ir vis naujas neapgalvotas reformas daryti.“ Ar, likus metams iki Seimo rinkimų, šis susitarimas neliks tik deklaracija, o ne konkretūs veiksmai? „Mes norėtume užtikrinti tęstinumą, nes žaisti tokiais dalykais jau negalime. Švietimiečiai, visuomenininkai su V.Targamadze priešakyje įdėjo daug darbo dėl to susitarimo, manau, sujungus visus pajėgumus ir viską apibendrinus, galima padaryti gerą dalyką. Ir pedagogams galbūt tai bus signalas, kad pradedama kažką daryti.“

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija ČMILYTĖ-NIELSEN:


„Dalyvausime premjero buriamoje darbo grupėje, kaip dalyvaujame ir prof. V.Targamadzės suburtoje ekspertų, įvairių nevyriausybininkų grupėje, kuri sudaryta švietimo ateičiai aptarti. Norėtųsi, kad tas susitarimas neapsiribotų vien tuščiomis deklaracijomis, bet kad jame būtų labai, konkretūs planai. Viena iš nuostatų, ko, mano galva, reikia siekti, - kad mokytojo atlyginimas būtų 30 proc. didesnis už vidutinį darbo atlyginimą. Tai galėtų būti vienas iš tokių konkrečių tikslų.

Nerimą kelia tai, kad likus metams iki Seimo rinkimų, šis susitarimas netaptų tiesiog politiniu įrankiu, kuriuo valdantieji naudotųsi kaip argumentu, jog jie kažką daro. Niekas jiems netrukdo jau dabar imtis ryžtingų veiksmų. Man šiek tiek tas kalbėjimas apie ilgalaikę strategiją primena situaciją, kaip mes atsistoję prie automonbilio, kuriame nėra degalų, diskutuojame, kodėl jis nevažiuoja, gal jį reikėtų perdažyti. Norėtųsi ne tik strateginio mąstymo ir ilgalaikių susitarimų, bet ir veiksmų šiandien. Nes kas mėnesį situacija tikrai nesitaiso. Ir tuos gaisrus, kurie yra švietimo sistemoje, pats laikas jau dabar gesinti.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s