respublika.lt

Tarp Seimo narių - daug nežinomųjų

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2019 spalio 11 12:23:47, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 17 nuotr.
Tarp Seimo narių - daug nežinomųjų. Eltos nuotr.

Kiek Seimo narių iš 141 žinote? Ko gero, daugelis, išgirdęs tokį klausimą, tuojau išvardytų apie 20 kone kasdien žiniasklaidoje matomų parlamentarų. Kandencijai slenkant į pabaigą, Seimo narių sąraše vis dar yra tokių seimūnų, kuriuos mato ir pažįsta retas rinkėjas. Kas tai - charakterio bruožas ar strategija ramiai išbūti bent vieną gerai apmokamą Seimo nario kadenciją?

 

Atsivertus Seimo narių sąrašą tarp žinomų pavardžių akys užkliūna ir už retai kur girdimų. O juk Seime jau 3 metus dirba pats Nausėda! Tiesa, Alfredas Stasys. Po prezidento rinkimų, gali būti, kad jis tapo populiaresnis bent tarp kolegų. Viešojoje erdvėje apie tokį Seimo narį išgirsti tenka ne itin dažnai. Gal parlamentaras ir pats vengia dėmesio. Mat kelias dienas bandžius su juo susisiekti telefonu, niekas nei atsiliepė, nei perskambino.

Dar visai neseniai ir Irina Rozova galėjo būti priskiriama prie retai kur matomų Seimo narių, tačiau, išaiškėjus ryšiams su rusų diplomatais, dabar seimūnė dėmesiu nesiskundžia.

O štai „valstietė“ Levutė Staniuvienė kadencijos pradžioje sužibėjo kabojimu virš šventinio stalo ir ne itin korektišku eilėraštuku apie mitinguotojus prie Seimo. Paskui beveik visą laiką tylėjusi L.Staniuvienė prašneko Seime ir „susprogdino“ internetą. „Kartais komisijos nariai turi nueiti... Komisijos nariams yra... Sąlygos... nelabai patrauklios, kai jie turi pasiekti namus, kur tikrai yra... mmm... Tiesiog raginu balsuoti „už.“ Taip išsamiai įstatymo projektą pristatė Seimo narė.

Žiniasklaidoje retai, posėdžiuose - visada

Mažiau žinomi Seimo nariai dažnai matomi Seimo posėdžių salėse - jų lankomumas pagirtinas. Štai „valstietis“ Kęstutis Bacvinka nuo kadencijos pradžios iš viso yra praleidęs vos 7 posėdžius iš vykusių 131, yra pateikęs 27 įstatymų projektus grupėje su kitais ir 7 individualius projektus. Pats K.Bacvinka tikina, kad nesislepia nuo žiniasklaidos, o tai, kad yra rečiau matomas, priklauso nuo charakterio: „Nesu iš tų, kurie puikuojasi švarku ar kažkuo kitu. Tiesiog dirbu savo darbą. Aš ketvirtį amžiaus dirbau miškininku. Mes turime nerašytą nuostatą, kad reikia dirbti ne žodžiais, o darbais ir širdimi.“

Paklaustas, ar ketina dalyvauti 2020 m. Seimo rinkimuose, K.Bacvinka dar nebuvo apsisprendęs. Tačiau patikino jaučiantis, kad jo pirmoji kadencija - buvo prasminga. „Daugiausia dirbu aplinkosaugos sferoje. Vykstant miškų reformai, bandžiau ginti miškininkų nuomonę. Deja, nepavyko. Bet toliau įtemptai dirbu šioje srityje. Gal atrodo maža smulkmena, tačiau ilgai nepriimtas Žemės gelmių įstatymas, paaiškėjo, kad yra užstrigęs dėl vienos mano pataisos. Manau, jeigu atlaikysiu tai, ką stengiuosi padaryti dėl žemės, jau yra neblogai“, - sakė K.Bacvinka.

Įstatymų nekepa

Tarp retai viešojoje erdvėje matomų galima priskirti ir Seimo pirmininko pavaduotoją liberalą Joną Liesį. Nors Seime jis jau antrą kartą, parlamentaras nėra itin populiarus politikas: „Kai reikia, pasisakau komitetuose ar posėdžiuose. Nėra taip, kad žurnalistai labai kviestų. Nesu populiarus. Vietą tam užleidžiame partijos pirmininkei, seniūnei. Jiems reikia daugiau dėmesio nei mums, paprastesniems.“ 12 Seimo posėdžių per kadenciją praleidęs J.Liesys gero lankomumo nesureikšmina, tikindamas, kad tai yra Seimo nario darbas: „Jeigu nesu komandiruotėse, turiu būti posėdžiuose. Čia vyksta darbas, pasisakymai, pasiūlymai. Yra ir užregistruotos pataisos, kurios dažniausiai nepriimamos, nes teikiamos opozicijos. Daug yra tokių darbų, kurių žiniasklaidoje nesimato.“ Iš viso J.Liesys per kadenciją yra pateikęs 45 įstatymų projektus grupėje su kitais Seimo nariais, tačiau individualiai parlamentaras pateikė vos vieną.

„Valstietis“ Raimundas Martinėlis, per trejus metus praleidęs 12 Seimo posėdžių, „Vakaro žinioms“ sakė nesijaučiantis mažai visuomenėje žinomu Seimo nariu: „Apygardoje mane žmonės žino. Daug bendraujame, susitinkame. Nesu išrinktas pagal sąrašą, neatstovauju visai Lietuvai, esu išrinktas apygardoje, joje ir dirbu.“ Iš viso R.Martinėlis per kadenciją yra pateikęs 32 įstatymų projektus grupėje ir 11 individualių.

R.Martinėlis sako, kad per didelis viešumas Seimo nariui nepadeda, priešingai - gali tik pakenkti: „Daryti šou iš savęs tikrai nesiruošiu. Žinoma, gerai, jeigu esi nuolat matomas, bet jeigu dirbi savo apygardoje, svarbiausia - dirbti su žmonėmis.“ Paklaustas apie svarbiausius nuveiktus darbus, R.Martinėlis įvardijo darbą Sveikatos apsaugos komitete.

Dėmesio vengia tyčia


Vos 7 plenarinius posėdžius per visą kadenciją praleidęs „Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos“ frakcijos narys Michalas Mackevičius, kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“, neslėpė, kad tyčia vengia viešumos. Jo nuomone, Seimo nario darbas - posėdžiuose ir komitetuose: „Tyčia taip elgiuosi. Esu išrinktas dirbti Seime: skaityti dokumentus ir balsuoti taip, kaip reikia. Matome, kaip rodomi žmonės, neturintys ką pasakyti. Žmogus ilgai kalba, o galiausiai lieka neaišku, ką pasakė. Kam to reikia... Mums moka atlyginimą, kad dirbtume, o ne kad šou dalyvautume.“

M.Mackevičius tikina, kad su savo rinkėjais bendrauja tiesiogiai - susitikimuose. Jam pavyksta tai suderinti po posėdžių. Jis sako nesistebintis, kai Seimo salėje kartais prasilenkia su itin žinomais visuomenei parlamentarais: „Jiems juk reikia pabūti ekranuose, atsidurti spaudoje. Jiems nesvarbu, kas darosi Seime, jiems svarbu būti matomiems. Visokių žmonių yra, gal visokių ir reikia. Bet kažkas turi ir dirbti. Nemanau, kad daugiau kažkur dalyvaudamas, surinksiu ir daugiau balsų rinkimuose. Pavyzdžiui, konservatorių rinkėjai už mane niekada nebalsuos. Pamatę žiniasklaidoje, tik pasakytų, kad kažkoks lenkas jiems nervus gadina.“

Tiesa, nors lankomumu M.Mackevičius lenkia daugelį dažnai viešumoje matomų Seimo narių, teisėkūroje jis ne itin uolus. Per visą kadenciją M.Mackevičius yra pateikęs 8 pasiūlymus teisės aktų projektams grupėje. Individualiai neinicijavo nė vieno projekto.

Pavardės žinomumo nesivaiko

Jauniausia Seimo narė Rūta Miliūtė po rinkimų buvo dažnai kalbinta, svarstyta, ar tik ne garsios žurnalistės pavardė padėjo 28-erių merginai patekti į Seimą. Dabar ji beveik negirdima, tačiau sako, jog taip nutinka natūraliai. „Seime yra lyderiai, kurie pasisako daugiausiai ir tai natūralu. Dažniausia tai frakcijų seniūnai ar Seimo vadovybė. Žinoma, posėdžių salėje kartais galima matyti, kad žmonės nori atkreipti į save dėmesį aštriais pasisakymais. Bet man tai nėra priimtina“, - sakė R.Miliūtė, per kadenciją Seime pateikusi 10 įstatymų projektų grupėje ir 4 individualius.

„Tie, kas domisi mano darbu, mato, ką veikiu. Nebūtina tam kiekvieną dieną rodytis žiniose, kad tave pamėgtų ir išrinktų. Manau, rinkėjus veikia susitikimai, dalyvavimas renginiuose, priėmimai. Šios veiklos turiu pakankamai daug. Noriu, kad žmonės mane žinotų iš mano darbų, o ne dėl pavardės, pasikeitusios šukuosenos ar kažkam išsakytos kritikos“, - „Vakaro žinioms“ sakė R.Miliūtė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s