respublika.lt

Žemesnė kartelė patekti į Seimą ar didesnis skaičius parlamentarų?

ką rinktis?

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 21 17:53:41, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Stebina, kad apie rinkimų kartelės mažinimą kalba patyrę Seimo nariai. Stasio Žumbio nuotr.

Seimas po svarstymo ketvirtadienį pritarė siūlymui nuo 5 iki 4 proc. mažinti kartelę partijoms - o šią ribą peržengusios patektų į parlamentą. Politologai tokią iniciatyvą vertina skirtingai. Vieni aiškina, kad, jei pataisa būtų patvirtinta, ji sukeltų chaosą, kiti kaip tik sako, kad tema pernelyg eskaluojama ir sureikšminama, nes iš principo niekas nepasikeistų.

 

Jei minėtoms pataisoms parlamentarai pritartų ir po priėmimo, partijoms, norinčioms patekti į Seimą, užtektų surinkti nebe 5, o 4 proc. rinkėjų, dalyvavusių rinkimuose, balsų, o koalicijoms - nebe 7, o 6 proc. Tokią nuostatą pasiūlė liberalai.

O „valstiečiai“ bei „socdarbiečiai“ norėjo kartelę nuleisti dar labiau - iki atitinkamai 3 ir 5 proc. Pastarųjų pataisas ketvirtadienį Seimas atmetė, o pirmųjų - palaikė.

Kartelės nuleidimo iniciatoriai aiškina, esą tai pasitarnautų demokratijai, nes į Seimą patektų daugiau partijų, būtų didesnė nuomonių įvairovė. Oponentai tvirtina, kad partijų pagausėjimas kaip tik sukeltų chaosą, nes valdančiąsias koalicijas tektų lipdyti nebe iš 3-4, o iš daugiau politinių jėgų. Todėl esą būtų mažiau stabilumo, koalicijos būtų dar nepatvaresnės. Netgi viešai buvo išsakyta mintis: jei jau norite nuomonių įvairovės, tai geriau jau padidinkite Seimo narių skaičių, tačiau jokiu būdu nenuleiskite kartelės.

„Vakaro žinių“ kalbinti politologai laikosi skirtingų nuomonių šiuo klausimu, išskyrus mintį dėl parlamentarų skaičiaus didinimo. Tiek Vytautas Dumbliauskas, tiek Algis Krupavičius tokią idėją vieningai pavadino „visiška kvailyste“. O štai dėl kartelės nuleidimo pozicijos išsiskyrė. Pirmasis mano, kad tai įneštų sumaišties, antrasis - kad tai iš esmės nieko nepakeistų.

„Kalbant apie pasekmes rinkimų rezultatui, negalima apsiriboti vieninteliu kriterijumi - kartele, kurią partijos turi peržengti, nes rezultatus lemia apygardos dydis, rinkėjų balsų skaičius, balsų pavertimo mandatais formulė ir t.t. Pvz., Ispanijoje yra 3 proc. išrinkimo barjeras ir į parlamentą patenka daugiau nei 10 partijų, o Albanijoje, kur barjeras - toks pat, išrenkamos tik 5-6 partijos. Tad akivaizdu, kad ne vien kartelė viską lemia, ją pernelyg sureikšminame“, - akcentavo prof. A.Krupavičius.

Politologas rėmėsi konkrečiais faktais.

„Pavyzdžiui, jei kartelė būtų nuleista iki 4 partijoms ir iki 6 koalicijoms, 2016-aisiais į parlamentą būtų patekusi Darbo partija ir Naglio Puteikio-Kristupo Krivicko judėjimas kaip koalicija. Kituose rinkimuose rezultatai irgi būtų mažai pasikeitę: vietoj 6 partijų būtume turėję 7, vietoj 7 - 8.

Jei kartelė būtų dar labiau nuleista - iki atitinkamai 3 ir 5 proc. - daugiau partijų pretenduotų į mandatus. Tačiau irgi tik trimis ar keturiomis partijomis būtų patekę daugiau, bet būtent per tuos konkrečius rinkimus į Seimą pateko tik 3-4 partijos. Tad bendras jų skaičius parlamente būtų buvęs beveik toks pat kaip dabar. Nei revoliucijos, nei dramos tokie pakeitimai neatneštų. Tačiau kiekvienuose rinkimuose veikia kiti veiksniai, kurie yra svarbūs - daug svarbesni, nei kartelės aukštis: nepasitenkinimas tradicinėmis partijomis, protestų balsai ir pan.“, - dėstė A.Krupavičius.

V.Dumbliauskas visų pirma norėjo pabrėžti, kad partijos, siūlančios nuleisti kartelę, taip daro ne dėl demokratijos, o dėl savęs.

„Ypatingai Gedimino Kirkilo „socdarbiečiai“ žino, kad 5 proc. kartelės neperžengs, liberalai irgi to bijo. O įdomiausia, kad prie jų prisijungė „valstiečiai“. Matyt, Ramūnas Karbauskis irgi bijo, kad 5 proc. nebeperžengs. O štai per kai kuriuos ankstesnius rinkimus „valstiečiai“ bent jau 3 proc. ribą peržengdavo. Būtent tokią ribą jie ir nori nustatyti. Nori apsidrausti. Savaime aišku, konservatoriai tam nepritaria, nes tokiu atveju į Seimą patektų daugiau oponentų.

Tačiau aš tokiai nesąmonei, kaip kartelės nuleidimas, kategoriškai nepritariu, nes bardakas Seime tik sustiprėtų. Jei norime produktyviai, racionaliai dirbančio Seimo, kartelės nuleidimas būtų peilis, nes tai nulemtų dažną koalicijų, vyriausybių griūtį. Aš pakraupęs nuo tokių idėjų. Užtenka tų partijų Seime, jau ir dabar rietenų - per akis.

Tačiau man keisčiausia yra G.Kirkilo ir Juozo Bernatonio pozicija. Atrodo, abu - nusipelnę politikai, protingi, gudrūs. Tačiau dėl noro likti valdžioje griauna politinę sistemą. Abu - pensininkai, todėl geriau jau eitų knygas rašyti. Neabejoju: jei socialdemokratai būtų nesuskilę, abu sakytų: nesąmonė nuleisti kartelę, tai griauna demokratiją. Nes neabejotų, kad vieninga partija perliptų 5 proc.“, - tvirtino V.Dumbliauskas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s