respublika.lt

Smulkūs centai artimiausiu metu neišnyks

(0)
Publikuota: 2020 sausio 25 12:40:02, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 5 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Turėti pinigų yra gerai, tačiau kai parduotuvėje tenka krapštyti centus ar gauti grąžos krūvą variokų, daugelis tuo nesidžiaugia. Vyresnio amžiaus ar prasčiau matantiems žmonėms sunku sučiupinėti ir įžvelgti smulkius pinigėlius, o už vieno ar dviejų centų monetas faktiškai nieko nenusipirksi. Tad visuomenėje vis dažniau kalbama, kad smulkių centų reikėtų atsisakyti.

 


Monetos - sveikos ekonomikos požymis

Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas prognozuoja, kad netolimoje ateityje nebeturėsime nei metalinių monetų, nei popierinių pinigų, nes viskas keliaus į elektroninę erdvę.

„Materialūs pinigai didina prekių ir paslaugų kainas, nes juos reikia gaminti, transportuoti, saugoti. Be to, ir žmonės vis dažniau atsiskaito kortelėmis ar telefonų programėlėmis. Turbūt neberastume Lietuvoje įmonės, kurios darbuotojams atlyginimai būtų išmokami kasose. Visi pinigus gauna į sąskaitas, nes taip gerokai paprasčiau“, - pastebėjimais dalinosi konfederacijos vadovas.

Visgi, nepaisant to, bus pinigai materialūs ar virtualūs, smulkios monetos, D.Arlausko nuomone, yra būtinos.

„Net ir persikeliant į virtualią erdvę kainos neturėtų būti suapvalinamos. Jos visada turėtų būti rašomos ir po kablelio, o tai, kad monetos, ypač - smulkios, šiandien naudojamos vis rečiau, rodo infliaciją ir kainų augimą. Žmonės, teigdami, kad atsiskaityti centais nėra patogu, nesusimąsto apie kitą šios situacijos pusę. Jeigu prekių kainos bus apvalinamos ir atsisakoma centų, tai rodys akivaizdų perkamosios galios mažėjimą. Esantieji valdžioje turėtų užtikrinti tam tikrą kainų stabilumą, tačiau, deja, Lietuvoje mes to vis nematome“, - smulkių monetų klausimą apibendrino D.Arlauskas.

Kainų neapvalins

Tai, kad prekybos centruose siūlomų prekių kainų apvalinti neplanuoja, „Vakaro žinioms“ teigė ir „Maximos“ atstovė Rima Aukštuolytė.

„Klientams net ir vienas centas yra svarbus, nes, bet kuriuo atveju, tai - žmonių pinigai. Mūsų kasininkės irgi priima bet kokio nominalo monetas, kuriomis atsiskaitoma už prekes. Grąžą, kad pirkėjams būtų patogiau, stengiamės atiduoti kuo stambesnėmis monetomis. Taip suprogramuotos ir mūsų savitarnos kasos,“ - sakė R.Aukštuolytė.

Eurai pritaikyti visiems

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovas Vytautas Gendvilas papasakojo, kad įvedant eurą būta tam tikrų problemų, tačiau jos operatyviai buvo išspręstos.

„Pirmosios 1 ir 2 eurų nominalo monetos buvo labai panašios, bet po Europos aklųjų sąjungos išsakytų priekaištų jos buvo perdarytos. Visi kiti eurai, tiek metaliniai, tiek popieriniai, yra pritaikyti ir nematantiems. Monetos skiriasi dydžiu ir rantelių ant briaunų skaičiumi, banknotai - ilgiu ir žymėjimu.

Tiesa, jeigu žmogus visą gyvenimą matė arba pirštai nėra jautrūs, apčiuopti juos gali būti sudėtinga, tačiau tuomet praverčia specialus, neregiams sukurtas, skirtukas. Jis padeda atskirti tiek monetas, tiek banknotus. Turint tokį skirtuką kišenėje problemų su pinigais praktiškai nekyla“, - teigė V.Gendvilas.

Ukrainiečiai - prieš smulkius

Kiek kitokios nuotaikos smulkių pinigų atžvilgiu sklando lietuviams puikiai pažįstamoje Ukrainoje. Čia praėjusių metų pradžioje į apyvartą buvo išleistos 1 ir 2 grivinų nominalo monetos. Nacionalinis Ukrainos bankas šį sprendimą grindė tuo, jog metalinės monetos turėtų pakeisti susidėvėjusius popierinius pinigus. Visgi neprabėgo nė metai ir ukrainiečiai pareikalavo atšaukti iš apyvartos naująsias monetas.

Prieš kelias dienas atitinkama peticija buvo užregistruota oficialiame šalies prezidento Volodymyro Zelenskio puslapyje. Jos autorius Andrėjus Viničenko savo reikalavimus argumentavo panašiai kaip ir D.Arlauskas, kalbėdamas apie materialius pinigus, - brangi yra pačių monetų gamyba, jos nėra praktiškos, užima daug vietos ir yra sunkios.

„Be to, jos visus erzina“, - viešai teigė peticijos autorius.

Pasak jo, jis nepažįsta nė vieno asmens, kuris džiaugtųsi naujosiomis grivinomis ir didesnės vertės monetomis.

„Net taksi ar viešajame transporte nuolat girdžiu barnius dėl to, kad kažkas gauna grąžą smulkiais, o vairuotojai atsako, kad ir jiems jie nereikalingi“, - pabrėžė A.Viničenko.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s