respublika.lt

Koronavirusas sveiko proto dar neatėmė

(0)
Publikuota: 2020 vasario 12 06:55:07, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 10 nuotr.
Lietuvos oro uostuose keleivių patikros nėra, tik konsultuojami asmenys, kurie 14 dienų laikotarpyje keliavo Kinijoje. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija ragina gyventojus nepanikuoti dėl koronaviruso. Neva ji gauna signalus iš ligoninių, tačiau šios „Vakaro žinias“ patikino, kad jokios panikos nejaučiama. Visgi keleivių patikrą oro uostuose iš tiesų patikra negalima pavadinti, tarnyboms belieka pasikliauti pačių keleivių sąmoningumu. Prisipažins, kad keliavo po Kiniją ar ne, - tik jų sąžinės reikalas.

 

Ligoninės antplūdžio nemato

„Vakaro žinioms“ pakalbinus keletą ligoninių atstovų, šie sakė, kad jokio pacientų antplūdžio nėra. Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė pranešė, kad į juos bijantys dėl koronaviruso žmonės nesikreipia. Be to, ši ligoninė nėra ta, į kurią būtų nukreipiami žmonės įtarus šio viruso grėsmę. Tam yra skirtas Santaros klinikų Infekcinių ligų centras.

Dar vasario 6 dieną į Santaros klinikas iš Vilniaus oro uosto buvo atvežtas prastai pasijutęs žmogus. Tačiau koronavirusas jam nebuvo nustatytas. Po apžiūros žmogus išleistas gydytis ambulatoriškai. Pasak Santaros klinikų, daugiau pacientų, įsibaiminusių dėl koronaviruso, nebuvo.

Kauno klinikinės ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas sakė, jog ligoninė turėjo vieną pacientą, kuris pas juos gulėjo su koronaviruso įtarimais. „Jis su greitąja buvo atvežtas. Pats išsikvietė, nes kontaktavo su kinų tautybės žmonėmis užsienyje. Žmogus lyg ir pajuto peršalimo simptomus, skaudėjo gerklę, tačiau netrukus ligoninėje simptomai praėjo. Klinikinių požymių nematėme, bet dėl viso pikto mėginiai buvo nusiųsti į Vilniaus laboratoriją, įsitikinta, kad pacientui koronaviruso nėra.“

Tiesa, pasak pašnekovo, pacientas šiek tiek panikavo, esą gydytojai buvo nepasiruošę jo priimti. „To paciento niekas nepuolė guldyti, jis greitosios medicinos pagalbos mašinoje palaukė, kol buvo paruoštos patalpos. Personalas pasiruošė specialią ekipuotę, juk kasdien taip apsirengę jie nelaukia prie durų. O iš asmens vos ne kaltinimas buvo, kad medikai nepasirengę, nes iškart nepriėmė. Galime nuraminti, jei teks palaukti greitukėje, tai nereiškia, kad medikai nepasirengę. Iš šalies gal ir atrodo, kad čia panika ir niekas nežino, ką daryti“, - kalbėjo S.Tvirbutas.

Paskambinus į Respublikinę Šiaulių ligoninę čia įsibaiminusiais dėl koronaviruso pacientais medikai irgi nesiskundžia. Klaipėdos universitetinė ligoninė taip pat informavo, kad nesulaukta tokių, kurie „sau įtaria koronavirusą“.

Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovas Vytautas Riaubiškis pasakojo, jog jų ligoninėje praėjusią savaitę buvo trys atvejai, kai dėl galimo koronaviruso kreipėsi trys žmonės. „Dviem buvo neigiamas atsakymas, o trečiam - paprastas gripas. Jokio pacientų antplūdžio nėra. Nėra ir taip, kad žmonės ir patys sau daktarais tampa“, - informavo jis.

Taigi, neaišku, iš kokių ligoninių skundų sulaukė Sveikatos apsaugos ministerija.

Skambina į 112

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė „Vakaro žinioms“ sakė, kad žmonės skambina į 112, vėliau nukreipiami į greitosios medicinos pagalbos stotis.

„Atvykus į ligoninę daugumai atvejų diagnozė atmetama. Tame nieko baisaus, visuomenė budri. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad į 112 kreiptųsi tik tada, kai atitinka klinikinius ir epidemiologinius kriterijus. Žmogus 14 dienų laikotarpiu turėjo keliauti Kinijoje arba turėti sąlytį su įtariamu ar patvirtintu koronaviruso infekcijos atveju. Būna, žmonės keliauja kitose teritorijose, pajunta simptomus ir iškart skambina 112. Jeigu keliavo kitur, neatitinka epidemiologinių kriterijų, tada turi kreiptis į savo šeimos gydytoją“, - aiškino ji.

Tačiau juk nustatytas atvejis, kai vienas britas, apsilankęs konferencijoje Singapūre, užsikrėtė koronavirusu ir ligą vėliau perdavė kitiems britams atostogaudamas Prancūzijos Alpėse. Virusą jis perdavė mažiausiai 11 žmonių. Taigi užsikrėsti galima ir nekeliaujant po Kiniją.

„Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro apibrėžime yra nurodytos būtent kelionės Kinijoje. Dėl to mes vertiname ir kviečiame konsultuotis tuos žmones, kurie keliavę Kinijoje. Žinoma, naujų koronaviruso infekcijos atvejų yra ir kitose šalyse. Jeigu žmonės nuogąstauja, kad galėjo turėti kontaktą su šia infekcija sergančiu asmeniu, tikrai gali kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, kur bus įvertinta situacija, - kalbėjo G.Megelinskienė. - Bet, būna, žmogus Tailande poilsiauja, pamato kinus ir jau galvoja, kad užsikrėtė. Jeigu žmogus yra kinas, tai dar nereiškia, kad jis yra liga.“

Keleiviai konsultuojami

Lietuvos oro uostuose keleivių patikros nėra, tik konsultuojami asmenys, kurie 14 dienų laikotarpiu keliavo Kinijoje. „Tokie žmonės turi kreiptis į NVSC specialistus, kurie budi per visus skrydžius. Kai asmuo nurodo, kad keliavo Kinijoje, su jo sutikimu surenkama tam tikra informacija, pamatuojama kūno temperatūra ir vėliau žmonės periodiškai vis apklausiami, ar jiems nepasireiškia simptomai, būdingi koronaviruso infekcijai“, - pasakojo NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja. Tai tokia štai kontrolė.

Koronaviruso simptomai pasireiškia 14 dienų laikotarpiu, tai maksimalus inkubacinis periodas. Jeigu žmogus nežino, kad užsikrėtė koronavirusu ir kontaktuoja su žmonėmis, ar jis gali apkrėsti kitus, kol simptomai dar nepasireiškė? Pasak G.Megelinskienės, galbūt gali užkrėsti dvi dienas iki simptomų atsiradimo, bet iki galo tai nėra patvirtinta nei Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, nei Pasaulio sveikatos organizacijos. Tačiau tokios tikimybės negalime atmesti.

Iškraipoma statistika

Kinija į savo infekcijų statistiką nebeįtraukia asmenų, kurie yra užsikrėtę koronavirusu, tačiau jiems simptomai nepasireiškia. Asmuo į infekuotųjų sąrašą nuo šiol įrašomas tik tuomet, kai jam ligos simptomai atsiranda. Kiek infekcijų dėl to nėra užfiksuojama, nežinoma. Manoma, kad tikrieji neregistruotų ligos atvejų skaičiai gali būti milžiniški.

Priežastis, kodėl pakeistas metodas, nebuvo įvardyta. Nuo praėjusios savaitės pabaigos kasdien skelbiamas naujų užsikrėtimų skaičius nedidėja taip smarkiai, kaip prieš tai. Kiek tai lėmė naujas būdas skaičiuoti infekuotuosius, kol kas nežinoma.

Registruotų infekcijų žemyninėje Kinijoje skaičius vakar buvo 42 700. Iki šiol 1017 žmonių nuo šios plaučių ligos Kinijoje mirė.

Pasaulio sveikatos organizacija antradienį paskelbė, kad naujas oficialus ligos pavadinimas bus „Covid-19“.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s