respublika.lt

Mano Žemaitija

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 30 09:57:55, Ramona Jonušienė
×
nuotr. 3 nuotr.
Tauragės miestas. VE archyvo nuotr .

Daug amžių buvo kuriama Tėviškė. Daug kartų ginama, daug kartų išperkama – kartais gyvybės kaina. Tauragė – miestas, įsikūręs Nemuno žemupio slėnyje, per ją teka Jūros upė.

 

Pirmiausia susiformavo Šešuvis, paskui – Šaltuona, tada Jūros upė. Dabar ji teka iš šiaurės pietų kryptimi. Liko įdomus reljefas su upeliais, didžiausias iš jų – Jūra. Jos pakrantėse sukurtos skulptūros.

Priešistorinius laikus siekia Dauglaukio gyvenimas, per „Gintaro kelią“ bendravo su Romos imperija. Tauragės vardas kilęs iš „tautų laikų“. Kunigaikštis Tauragėje vystė sumedžiotų taurų apdorojimą.

Pagal padavimą, karžygį Taurą pamilo krašto valdovė. Gimtinėje likusi Tauro mylimoji nugrimzdo upėn. Vėliau upę imta vadinti Jūratės vardu. Jau pasenęs grįžo jos mylimasis, nusekė jos pėdomis, nusiskandino. Sakoma, kad Jūratė tebeieško savo mylimojo.

13–14 a. per Tauragę ėjo pagrindiniai kryžiuočių keliai į Žemaitijos gilumą ir į Lietuvą. 1235 m. prie Aukaimio kryžiuočiai buvo sumušti. Bet jie vėl imdavo kariauti.

Puldinėjimai tęsėsi – žemaičiai priešus sulaikydavo nuo Lietuvos sunaikinimo. Žemaitijos pilys buvo prie Nemuno ir gal 14 pilių prie Jūros upės. Gynybines pilis vadino „Vilkų lauko“, „Padievaičio“ vardais. Pirmiausia buvo nusiaubta Karšuva ir Pagraudė. Karšuvos kraštas pirmą kartą minimas Mindaugo akte 1253 m.

Po Torunės ir Melno sutarčių gyvenimas šiek tiek nurimo, žmonės pradėjo grįžti į savo vietas. 1507 m. buvo pastatyta medinė bažnyčia, prie jos – mokykla, taip ėmė kurtis Tauragės miestas. Kūrėsi amatai, augo prekyba. Miestas išaugo kairiajame upės krante. Nuo centro keliai išsišakojo į Tilžės, Jurbarko, Gaurės pusę.

Vyskupas Motiejus Valančius mini, kad pirmą katalikų bažnyčią pastatė Vilniaus vyskupas Palatsa. Jis šelpė mokyklą. Stanislovas Bertaševičius ir jo žmona buvo bažnyčios fundatoriai.

16 a. pradžioje dvarui priklausė 13 kaimų ir miestelis. 1688–1793 m. Tauragę valdė Brandenburgo kurfiurstai, vėliau Prūsijos karaliai, o 1795 m. visa Lietuva pateko Rusijos valdžion. Dvare mėgo lankytis Aleksandras I ir Prūsijos didikai. 1843 m. Tauragėje buvo apsistojęs O. Balzakas.

1841 m. dvaras perėjo valstybės žinion. Caras Nikolajus I jį buvo padovanojęs Vasilčikovui, jis dvarą įrengė prabangiai.

Už poros kilometrų nuo dvaro išaugo Tauragės miestas. 1840 m. iškilo pirmieji pašto rūmai. Miestas suklestėjo, kai buvo nutiestas geležinkelis link Šiaulių ir naujas plentas. Pirmasis pasaulinis karas beveik viską sugriovė. Bet išliko patogūs tolimo susisiekimo keliai, ir miestas greitai atsikūrė.

Tarpukario laikotarpiu (1918–1940 m.) miestas sparčiai kilo ir gražėjo. Veikė daug mokyklų, įvairios organizacijos – šauliai, skautai ir jūrų skautai, ateitininkai, įvairiausi amatų kursai. Pastatyti didžiausi Lietuvoje Šaulių rūmai ant Jūros kranto, didelės „Maisto“ įmonės, naujos gatvės, puošnūs miesto sodai, skverai. Apskrityje gyveno 63 proc. lietuvių, 32 proc. žydų, 3,3 proc. vokiečių ir 1,5 proc. kitų tautybių.

Tauragės dvare buvo įkurta ligoninė, urėdija, buvo apleistas Palocius (kunigaikščių laikais – įvairios virtuvės), pamiškėje prie Ruibių stovėjo didžiulis gražus kryžius, buvo pradžios mokykla, išlikęs prūsų kunigaikščio žirgynas. Dvaro dalis buvo išlikusi, ją valdė klaipėdietis Grigalaitis, čia ji apgyvendindavo senelius. Dvaro rūmų parke, aikštėse vykdavo gegužinės, grodavo šaulių orkestrai.

Tauragėje veikė M. Epelio knygų spaustuvė. Mano tėvelis, 25 metus gyvenęs ir dirbęs Amerikoje, šioje spaustuvėje išleido savo kūrybos knygelę „Poemos“. 1925 m. grįžęs į Tauragę, dalį turėtų pinigų skyrė Lietuvai: leido laikraštį „Žemaitijos aidas“.

Tėvelis Tomas Norgelas gimė 1880 m. Žygaičių valsčiuje Pryšmantų kaime (senieji Skalviai). Žiemą maudydavosi upėje net esant –28 laipsnių. Amerikoje lankėsi pas Edisoną su savo kad ir nedideliu išradimu (pašto vokų gamyboje).

Mano mama (Gaurės valsčiuje buvusi kooperatyvo pardavėja) Tauragėje pati viena iš pirmųjų moterų atidarė smulkių prekių parduotuvę.

Tauragiškiai gražiais ir prasmingais darbais puošė ir garsino miestą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s