respublika.lt

Grobti svetimas teritorijas - teisėta

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 20 09:10:01, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 8 nuotr.
Palestiniečiai nuo žydų naujakurių ginasi akmenimis, bet jėgos nelygios. EPA-Eltos nuotr.

Pasikeitęs JAV kursas dėl Izraelio gyvenviečių politikos sulaukė griežtos kritikos arabų pasaulyje. Jordanijos užsienio reikalų ministras Aimanas al Sadafis vakar įspėjo, kad naujoji amerikiečių pozicija kelia grėsmę pastangoms pasiekti taiką Artimuosiuose Rytuose.


Izraelio gyvenvietės palestiniečių teritorijose yra nelegalios ir akivaizdžiai pažeidžia tarptautinę teisę, vieningai sako įvairių arabų šalių vadovai. JAV kurso pasikeitimą „griežčiausiai“ pasmerkė ir Sirijos užsienio reikalų ministerija. Egipto užsienio reikalų ministerijos atstovas taip pat akcentavo, kad gyvenvietės yra nelegalios ir prieštarauja tarptautinei teisei.

ES užsienio politikos įgaliotinė Federika Mogerini (Federica Mogherini) pažymėjo, kad valstybių bendrija Izraelio gyvenviečių politiką okupuotose palestiniečių žemėse toliau laiko nusižengimu tarptautinei teisei. Be to, tai blogina ilgalaikės taikos perspektyvas.

JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas (Mike Pompeo) užvakar pareiškė, kad Vašingtonas nebemano, kad Izraelio gyvenvietės Palestinos teritorijose yra neteisėtos. Pasak jo, JAV padarė išvadą, kad Izraelio civilių gyvenviečių kūrimas Vakarų Krante pats savaime neprieštarauja tarptautinei teisei.

1978 metais tuomečio JAV prezidento Džimio Karterio (Jimmy Carter) administracija priėjo prie išvados, kad Izraelio civilių gyvenviečių kūrimas Vakarų Krante prieštarauja tarptautinei teisei. Tačiau jau 1981 metais kitas JAV prezidentas - Ronaldas Reiganas (Ronald Reagan) nesutiko su tokia išvada ir pareiškė nemanąs, kad gyvenvietės pačios savaime yra neteisėtos. Kaip teigė dabartinis JAV valstybės sekretorius M.Pompėjas, JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) administracija išnagrinėjo visas diskusijų puses ir daugiau nebesilaikys 1978 m. JAV valstybės departamento teisinės nuomonės, kad gyvenvietės prieštarauja tarptautinei teisei.

Žydų nausėdijos yra vienas iš daugiausia ginčų tarp Izraelio ir palestiniečių keliantis klausimas. Maždaug 600 tūkst. žydų gyvena 140 gyvenviečių, įkurtų po Izraelio okupacijos Vakarų Krante ir Rytų Jeruzalėje. Pagal tarptautinę teisę gyvenvietės yra laikomos neteisėtomis, nors Izraelis visuomet tai ginčijo. Palestiniečiai nori šioje teritorijoje įkurti savo nepriklausomą valstybę.

 

Situaciją komentuoja Islamo tyrinėtojas Prof. dr. Egdūnas RAČIUS:

Šią problemą galima atsekti dar nuo tų laikų, kai dar nebuvo susikūrusi žydų valstybė. Į Palestinos teritoriją bent jau nuo XX a. pradžios, o ypač tarpukariu pradėjo keltis dideli skaičiai žydų tautybės žmonių. Pirmiausia - iš Europos. Jie pradėjo kurti alternatyvius urbanistinius centrus buvusiems istoriniams arabiškiems-musulmoniškiems miestams. Didelė dalis naujųjų nausėdijų vėliau tapo miestais žydų valstybėje.

Taip pat neužmirškime ir tų kelių karų, per kuriuos Izraelis užėmė naujas teritorijas, kurios nebuvo priskirtos žydų valstybei. Daugėjant gyventojų, atvykstančių iš Europos, Azijos ar Afrikos paprasčiausiai nebuvo įmanoma greitai jų apgyvendinti, todėl buvo priimtas toks tarpinis sprendimas: formaliai Izraelio okupuotose teritorijose - Golano aukštumose, Vakarų Krante, Gazos Ruože ir Sinajaus pusiasalyje - kurti tas nausėdijas. Izraelyje šios gyvenvietės buvo laikomos „laikinomis“ ir dabar tą matome istoriškai - pavyzdžiui, po taikos sutarties su Egiptu pasirašymo visos nausėdijos Sinajaus pusiasalyje buvo nugriautos, o Izraelio piliečiai evakuoti. Panašiai nutiko Gazos Ruože, tačiau tas demografinis spaudimas išlieka ir toliau, tad Izraeliui iššūkis išlieka: ką daryti toliau ir kuriose teritorijose apgyvendinti piliečius-naujakurius. Štai pietinėje Izraelio dalyje, atrodytų, dar yra gana nemažai laisvos žemės, tačiau ji yra neparanki gyvenimui, nes ten vyrauja dykumos.

O Vakarų Krante yra santykinai derlingos teritorijos ir Izraelis, pažeisdamas tarptautinę teisę, tas nausėdijas pradėjo perkvalifikuoti į nuolatinius miestus, t.y. suteikė toms gyvenvietėms kitokį statusą. Niekas pasaulyje iki šiol to nepripažino, tačiau štai dabar atsirado paskutinis JAV judesys šiuo klausimu... Matyt, Izraelis sugebėjo įkalbėti Jungtines Valstijas pripažinti šias nausėdijas santykinai legaliomis, tarsi leidžiant tų nausėdijų teritorijų apimtimi aneksuoti palestiniečių žemes, nes miestas negali būti be žemės, ant kurios jis stovi, o tose nausėdijose jau dabar gyvena po keliasdešimt tūkstančių žmonių ir jų vis daugėja.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s