respublika.lt

Čiuožimo perlai iš akmens amžiaus

(0)
Publikuota: 2019 spalio 30 07:00:36, Aistė LABINAITĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Lilijos Vanagienės teigimu, nuo 2017 m. pavasario kartu čiuožiantys Saulius Ambrulevičius ir amerikietė Elison Ryd rodo didžiulį progresą. EPA-Eltos nuotr.

Lietuva, būdama tokia maža šalis, gali didžiuotis, jog jos čiuožėjai kaip lygūs su lygiais kovoja su pasaulio stipriausiaisiais. Mūsiškių rezultatai kiekviename starte gerėja, atsilikimas nuo varžovų mažėja, o kasmet ant ledo atsiranda bent po vieną naują lietuvišką „perliuką“. Atrodytų kreivė tik kyla aukštyn. Tačiau yra ir kita medalio pusė, dėmė, kuri nuo mūsų šalies jau daug metų nenusitrina. „Dirbame akmens amžiaus sąlygomis, tad svarbiausia, kad atsirastų čiuožyklų“, - sakė Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė.

 


- Pastaruoju metu Lietuvos čiuožėjai tarptautinėse arenose gerino savo asmeninius rezultatus, užimdavo vietas stipriausiųjų dešimtukuose. Kaip manote, kas lėmė tokį sėkmingą rudenį? - „Vakaro žinios“ paklausė Lilijos Vanagienės.

- Toks Lietuvos čiuožėjų rezultatų šuolis turbūt susijęs su artėjančiomis 2022 m. žiemos olimpinėmis žaidynėmis Pekine (Kinija). Jau šiandien reikia ruoštis šiam olimpiniam startui. Manau, tai yra pagrindinė motyvacija dėl ko pas mus tokie dalykai ir vyksta.

- Kurių čiuožėjų šuolis jus labiausiai nustebino?

- Po dviejų metų pertraukos gana sėkmingai grįžo Aleksandra Golovkina. Labai džiaugiamės, jog neprapuolė tokia talentinga čiuožėja. Apie šokių ant ledo porą Saulių Ambrulevičių ir Elison Ryd (Allison Reed) nekalbu. Tai labai motyvuota pora, labai subrendę sportininkai. Jie atkakliai siekia savo tikslo. Tačiau turbūt labiausiai nustebino ir nudžiugino mūsų jaunosios čiuožėjos. Praktiškai kiekvienais metais pas mus atsiranda po vieną naują perliuką. Negaliu sakyti, jog tai įvyksta netikėtai. Mes jas žinome, ruošiame, investuojame į jaunus perspektyvius sportininkus. Turbūt todėl taip viskas pas mus ir vyksta. Jeigu kitose sporto šakose į jaunus sportininkus federacijos neinvestuoja, mes tą praktiką vykdome ir ji pasiteisino. Jau kelinta karta, mes vis investuojame ir jie parodo rezultatus. Praktiškai visi tie sportininkai paskui nueina iki Europos ir pasaulio suaugusiųjų čempionatų.

Taip pat šiais metais mus labai nudžiugino Agnė Ivanovaitė. Ji „Ice Star 2019“ varžybose Baltarusijoje tarp 26 sportininkų net po trumposios programos buvo antra ir aplenkė dvi garsias ruses. Tai tikrai didelis pasiekimas. Ji dar tik dešimtmetė, labai jauna, bet atlieka visus trigubus šuolius. Žinoma, ir mūsų Jogailė Aglinskytė, kuri puikiai pasirodė dviejuose „Grand Prix“ etapuose. Pirmą kartą ji varžėsi jaunimo amžiaus grupėje ir rodo aukštus rezultatus. Ji vienintelė iš jaunų čiuožėjų, kuri olimpiniais metais jau galės startuoti suaugusiųjų amžiaus grupėje. Taigi, pas mus prie keturių solisčių merginų, kurios jau varžosi suaugusiųjų grupėje, prisidės ir penkta - Jogailė. To Lietuvoje dar nebuvo.

- Elison ir Saulius kviečiami dalyvauti lapkričio 1-3 d. Grenoblyje (Prancūzija) vyksiančiame pasaulio „Grand Prix“ etape „Internationaux de France“. Po to jie savo jėgas išbandys Maskvoje (Rusija) lapkričio 15-17 d. organizuojamame pasaulio „Grand Prix“ etape „Rostelecom Cup 2019“, į kurį buvo pakviesti pagal pasaulio reitingo taškus. Kokius uždavinius jiems keliate šiuose startuose?

- „Grand Prix“ apskritai gali dalyvauti tik tie sportininkai, kurie patenka į finalą pasaulio čempionate. Būtent per planetos pirmenybes vyksta „Grand Prix“ etapų dalyvių skirstymas. O į startą Grenoblyje vietą gavome atsitiktinai, nes traumą patyrė pora iš JAV. Mūsų pora reitinge yra labai aukštai, turi surinkusi 180 taškų. Taip jie gavo vietą šiame etape.

Iš tiesų pas mus viskas buvo truputį kitaip suplanuota. Taigi šiame etape mūsų porai bus labai sunku. Džiugu vien jau tai, kad jie ten dalyvaus. Netgi paskutinė vieta ten yra reikšminga. Ten tu kauniesi su pačiais stipriausiais pasaulio čiuožėjais, ne tokiais kaip kituose turnyruose. Tai suteikia ir patirties, ir pasitikėjimo. Nekeliame konkrečių tikslų. Ten tikrai bus sunku. Mes porai keliame kitą uždavinį - švarų pračiuožimą abiejose programose. Vieta mums visai nesvarbi, ar tai bus paskutinė, ar priešpaskutinė, ar aukštesnė pozicija. Svarbiausia, kad artėjant Europos čempionatui, pračiuožimai būtų švarūs. „Grand Prix“ suaugusiųjų etapai po Europos ir pasaulio čempionatų yra svarbiausios varžybos. Po jų jau eina „Challenger Series“ etapai. Šiais metais mūsiškiai tik pastarosiose varžybose ir tedalyvavo. Taigi tie „Grand Prix“ etapai bus geras egzaminas prieš svarbiausius startus. Tiesa, 2021 m. pasaulio čempionatas bus ir atranka į žiemos olimpines žaidynes. Taigi dar turime 2020 m. Tačiau jau dabar turime gerai startuoti, kad 2021 m. pasiektume piką ir į žaidynes patektume per planetos pirmenybes. Tiesiog, kad nereikėtų paskui jaudintis, o galėtume ramiai ruoštis olimpiniam startui. Kita atranka vyks po 2021 m. pasaulio čempionato rudenį ir viskas. Pas mus labai stipri olimpinė atranka. Pasižiūriu į kitas žiemos sporto šakas, pavyzdžiui, slidinėjimą, biatloną, tai jiems daug paprasčiau patekti į žaidynes. Mums reikia įveikti nenupasakojamus dalykus, patekimo į žaidynes kartelė nuolat kyla. Kosmosas, kaip sakau (juokiasi).

- 2019 m. pradžioje Elison su Sauliumi iš JAV nusprendė persikelti į Oberstdorfą ir ten treniruotis. Ar matote teigiamų pokyčių, susijusių su šiomis permainomis?

- Taip, pora dideliais žingsniais eina į priekį. Pasižiūrėjus į jų pastarųjų varžybų rezultatus ir porų, užėmusių aukštesnes vietas taškų skirtumus, atsilikimas jau yra labai nedidelis. Jeigu anksčiau mūsiškiai nuo artimiausių konkurentų atsilikdavo po 20-30 taškų, dabar einame koja kojon su varžovais. Perėjome į kitą pusę, artėjame prie lyderių, prizininkų. Mes su jais jau galime kovoti kaip lygūs su lygiais. Anksčiau būdavome turnyro lentelės apatinėje pusėje, dabar esame viršutinėje. Mūsų lygis kyla visose rungtyse. Tiesiog toliau reikia daug dirbti ir būti psichologiškai labai stipriems.

- Ar, pavyzdžiui, minėtoms jaunoms mūsų solistėms nebūna sunkiau susitvarkyti su psichologija nei su technika?


- Tai individualus dalykas, kiekvienai tai padaryti sekasi skirtingai. Pavyzdžiui, nuo Rusijos mes tuo labai atsiliekame. Rusės varžybose eina kaip tankai. O mūsų mergaitės visos švelnesnės. Lietuvės galėtų daug daugiau, jeigu būtų truputį „naglesnės“, daugiau pasitikėtų savo jėgomis. Turbūt čia koją kiek kiša tas mūsų lietuviškas kuklumas. Ta, kuri tokia bus, ta toli ir eis. Galbūt tokia lietuvė čiuožėja dar negimė (šypsosi).

Dabar svarbiausia, kad atsirastų čiuožyklų. Šioje vietoje mes vis dar atsiliekame nuo visų kaimynų, nuo visų Europos šalių. Vilniaus treneriai su savo sportininkais iki šiol čiuožia su masiniu čiuožimu. Juk dar ateina ir greitojo čiuožimo trumpuoju taku atstovai, ir ledo ritulininkai, ir mėgėjai iš gatvės, ir visi ant vieno ledo čiuožia. Net muzikos savo negalime įsijungti. Taigi mes dirbame akmens amžiaus sąlygomis. Tad tai, jog turime bent vieną kitą sportininką, yra dėl didžiulio trenerių pasiaukojimo. Pavyzdžiui, treneris Dmitrijus Kozlovas kasdien važinėja į Kauną, J.Aglinskytė ir Elžbieta Kropa taip pat kasdien važinėja treniruotis į Kauną. Kelionės atima ir daug jėgų, ir laiko. Vilniui reikia bent paprasčiausios ledo aikštelės su sienomis ir daugiau nieko, net jokių tribūnų nereikia. Reikia, kad čiuožykla sostinėje atsirastų kuo greičiau. Vilniuje yra labai daug trenerių, kurie dirba pasiaukojančiai. Netgi tokiomis sąlygomis jie sugeba sportininkus atvežti į Lietuvos čempionatą, važiuoja į tarptautines varžybas. Tiesiog norisi verkti. Tarptautinėje čiuožimo sąjungoje (ISU) Lietuva turi prasčiausias sąlygas.

- Pradėjome pokalbį nuo to, kad rezultatai kyla, bet sena bazių problema vis dar išlieka. Nėra nei menkiausio vilties spindulėlio, žingsnio į priekį šioje situacijoje?


- Nėra. Žinoma, išskyrus Kauną. Kaunas yra išimtis. Kaune dabar atsidarė renovuota čiuožykla. Pakeistas stogas, viskas viduje nauja, atsirado choreografijos salė, apšilimo zona. To anksčiau nebuvo. Prieš tai sąlygos irgi akmens amžiaus buvo. Kaip tik vyksta pridavimo darbai, jau yra ledas, vaikai čiuožia. Dar tik į sales nepatenkame.

Taip pat šalia, vietoj kompresorinės, atsirado maža aikštelė. Ji taip pat jau su stogu, sienomis, prožektoriais. Ten ir miesto svečiai, ir kauniečiai galės savaitgaliais čiuožinėti. Jau yra dvi čiuožyklos. Taip pat prasidėjo darbai ir naujos čiuožyklos statybos. Tiesa, jie turėjo anksčiau prasidėti, bet užsitęsė. Ten bus dvi čiuožyklos. Viena su žiūrovais, o kita - treniruočių. O kituose miestuose niekas nevyksta. Pati buvau Vilniaus savivaldybėje, daug kalbėjome. Galbūt ir ten pagaliau pajudės ledai. Vis rodau Kauno pavyzdį. Tikimės, jog buvome išgirsti.

- Kokie pagrindiniai sezono tikslai?


- Apibendrinant, viskas kol kas neblogai. Panašiai viskas vyksta, kaip ir tikėtasi. Tačiau, žinoma, viską parodys pagrindiniai startai - Europos ir pasaulio čempionatai. Gali priplanuoti labai daug, o paskui ateina pagrindiniai startai ir viskas pasimato. Žinoma, džiugu, jog visos mūsų keturios solistės merginos, kurios startuos Lietuvos suaugusiųjų čempionate, jau turi ir kelialapius į Senojo žemyno pirmenybes. Į Europą vyks mergina, geriausiai pasirodžiusi trijose varžybose, o ne viename starte. Nereikės rinktis iš vienos, o juk konkurencija yra sveika, neleidžia užmigti ant laurų. Taigi šiemet bus labai įdomu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s