Eidama 88-uosius metus Čikagoje lapkričio 13 dieną mirė žinoma išeivijos dailininkė, meno mecenatė Janina Monkutė-Marks, pranešė J.s Monkutės-Marks muziejus-galerija Kėdainiuose.
J. Monkutė-Marks labiausiai žinoma kaip tekstilės dailininkė, didžiulių gobelenų kūrėja, rengusi parodas JAV ir tarptautiniu mastu.
J. Monkutė-Marks gimė 1923 m. Radviliškyje, mokėsi Kėdainių gimnazijoje, 1941 m. įstojo į Kauno valstybinio teatro dramos studiją. 1944 m. rudenį pasitraukė į Vokietiją. 1945-1946 m. studijavo archeologiją, meno istoriją ir romanistikos kalbas Insbruko universitete Austrijoje. 1947-1950 m. mokėsi Freiburgo menų ir amatų mokykloje Vokietijoje. Čia įgijo pirmuosius dailės įgūdžius: tekstilės meną studijavo pas Antaną ir Anastaziją Tamošaičius, tapybą - pas Vytautą Kasiulį, Vytautą Kazimierą Jonyną, grafiką - Viktoro Petravičiaus studijoje.
1950 m. J. Monkutė-Marks emigravo į JAV. Nuo 1956 m. dailininkė dalyvavo meniniame ir visuomeniniame gyvenime, gilino savo žinias, dirbo su atskirais menininkais. Nuo 1972 m. pati ėmėsi kuratorės darbo - organizavo populiarią kasmetę Haid parko meno centro narių parodą. 1974 m. menininkė buvo viena iš Lietuvių moterų dailininkių draugijos Čikagoje steigėjų ir vadovių.
J. Monkutė-Marks buvo nuolatinė svarbiausių Amerikos lietuvių dailės centrų - Balzeko lietuvių kultūros muziejaus, Čiurlionio galerijos, Lietuvių dailės muziejaus Lemonte - parodų dalyvė.
2001 m. savo jaunystės mieste Kėdainiuose menininkė įkūrė pirmąjį privatų Lietuvoje savo vardo muziejų-galeriją. Restauruotame ir praplėstame istoriniame pastate Kėdainių senamiestyje rengiamos parodos, pamokos ir programos įvairaus amžiaus žmonių grupėms. J. Monkutė-Marks 2007 m. tapo Kėdainių krašto garbės piliete, pagerbta už ypatingą indėlį į Kėdainių rajono ir visos Lietuvos kultūrinį gyvenimą, profesionalaus meno puoselėjimą, švietėjišką veiklą, nuolatinį dėmesį kėdainiečiams ir bendruomenės stiprinimą bei Lietuvos vardo garsinimą visame pasaulyje.
Tuomet garbaus amžiaus menininkė padovanojo Lietuvai viso savo gyvenimo kūrybos kolekciją - tapybos, tekstilės ir grafikos darbus.
Menininkė su savo vyru juvelyru pragyveno 50 metų, užaugino keturis sūnus, kurie prisideda prie J. Monkutės-Marks muziejaus išlaikymo.