Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) kovo 17 d. numatoma intriguojanti premjera - Antono Čechovo „Tris seseris" režisierė Jana Ros (Yana Ross) įkurdins šiuolaikinėje Lietuvoje.
Šiuo spektakliu J. Ros po beveik ketverių metų sugrįžta pas Lietuvos žiūrovus - paskutinis Lietuvoje jos kurtas spektaklis buvo 2013 m. rugsėjį LNDT pristatyta „Mūsų klasė", apdovanota net keturiais „Auksiniais scenos kryžiais".
Lietuvoje gyvenanti režisierė pastaruoju metu itin daug kūrė užsienyje. Švedijoje, Upsalos valstybiniame teatre, ji pastatė A. Čechovo „Dėdę Vanią" ir Michailo Bulgakovo „Šuns širdį", Islandijoje - A. Čechovo „Žuvėdrą" ir Haldoro Lakneso (Halldor Laxness) „Salka Valka", Varšuvos „TR Warszawa" teatre - Michailo Durnenkovo „Ežerą" ir Franco Haverio Kroco (Franz Xaver Kroetz) „Pageidavimų koncertą", Budapešte - Aleksandro Molčanovo „Žudiką". Abu A. Čechovo pastatymai Torunės tarptautiniame festivalyje buvo apdovanoti kaip geriausi metų spektakliai ir laimėjo geriausio režisieriaus prizą.
„Labai džiaugiuosi, kad galiu sugrįžti į Lietuvą, į savo teatro šeimą. Spektaklyje „Trys seserys" dirba beveik visa „Mūsų klasės" komanda, todėl šis spektaklis man yra galimybė per aktorių būsenas kūrybiniame procese eiti dar toliau. O „Trijų seserų" pjesė - logiškas pasirinkimas.
A. Čechovas - mano naujasis narkotikas. Stačiau jį Švedijoje ir Islandijoje ir dabar jau gerai žinau, ką ir kaip noriu pasakyti. Su aktoriais tekstą kuriame kartu, per repeticijas. Būtent šis A. Čechovo kūrinys vėl atgimsta ir skamba gyvai dėl dabartinės geopolitinės situacijos ir kariuomenės įsitraukimo į mūsų kasdieninį gyvenimą. Tačiau svarbiausia spektaklio tema yra ne karas ir ne politiniai santykiai, o žmogus ir klausimas, kodėl mes niekaip negalime būti laimingi", - sakė J. Ros.
Spektaklio adaptacijos autoriai - J. Ros ir Mindaugas Nastaravičius (LNDT spektaklio „Demokratija" dramaturgas), spektaklio dailininkė - kartu su J. Ros Lenkijoje dirbusi Simona Biekšaitė, vaizdo projekcijų autorius - Algirdas Gradauskas. Tris seseris - Olgą, Mašą ir Iriną - vaidina LNDT aktorės Monika Bičiūnaitė, Vitalija Mockevičiūtė, Rimantė Valiukaitė.
Anot režisierės, sprendimas seseris padaryti vyresnes buvo sąmoningas pasirinkimas. A. Čechovui, pasak J. Ros, buvo svarbu perteikti nesustabdomo laiko pojūtį, tad kai prasmės ieško asmuo, kuriam daugiau nei 40 metų, tragiška nata skamba raiškiau. Taip pat spektaklyje vaidina Marius Repšys, Paulius Tamolė, Dainius Jankauskas, Daumantas Ciunis, Toma Vaškevičiūtė, Tadas Gryn, Miglė Polikevičiūtė, Ramūnas Cicėnas, Vaiva Mainelytė, Valerijus Jevsejevas.
Vasario pabaigoje „Trijų seserų" kūrybinė komanda lankėsi Lietuvos kariuomenės mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas" kunigaikščio Vaidoto mechanizuotame pėstininkų batalione Rukloje, domėjosi tiek Vaidoto bataliono, tiek NATO rotacinių pajėgų karių tarnyba, jos ypatumais ir sėmėsi idėjų spektakliui.
Režisavusi ne vieną A. Čechovo kūrinį J. Ros teigia, kad šis rašytojas - beje, ir gydytojas - literatūroje yra tarsi geras chirurgas: „Pjesės „Trys seserys" negaliu atskirti nuo visos teatrinės A. Čechovo kūrybos. Man atrodo, jis rašė vieną ilgą nesibaigiančią pjesę. Tos pačios temos, tie patys personažai - tik kitais vardais. Bet visada svarstoma apie labai trapią ir trumpą mūsų egzistenciją šitoje žemėje. Apie tai, kiek turime drąsos prisiimti atsakomybę už sąmoningą sekundę, vadinamą gyvenimu.
A. Čechovas į praeitį žiūri labai pragmatiškai ir ciniškai. Kai, pavyzdžiui, vienas iš personažų sako, kad po 200 metų žmonės pasikeis, tai skamba kaip puiki gydytojo ironija. Žmogaus atmintis trumpa, ir jeigu jis tam tikrų dalykų nepatirs savo kailiu, iš praeities nepasimokys. Labai patogu kaltinti dabartinę kartą ir laiką, nostalgiškai kalbėti apie praeitį, kai viskas buvo lėčiau, mandagiau ir pigiau. Bet tai ir yra senosios kultūros demaskavimas, generacijų duobė, kurią A. Čechovas išryškina. A. Čechovas neturi iliuzijų dėl žmogaus prigimties. Jis labai blaiviai mato kiekvieną gyvenimo etapą, išanalizuoja ir prapjauna sielos pūlinį - kaip geras chirurgas."