Vilniaus senasis teatras savo 111-ąjį sezoną žengia nauju keliu - tampa ne tik dramos, bet ir muzikinių pasirodymų, koncertų scena. Lapkričio 21, 22 ir 23 d. Visagine, Vilniuje ir Vilkaviškyje skambės koncertinė programa „Endless Pleasure", kurioje V.A.Mocarto ir G.F.Hendelio kūrinius atliks pasaulinė senosios muzikos legenda, britų dirigentas ir klavesinininkas Trevoras Pinokas, sopranas Lauryna Bendžiūnaitė, Šv. Kristoforo kamerinis orkestras ir tarptautinis pučiamųjų ansamblis.
Artėjant šiems išskirtiniams pasirodymams kalbame su Vilniaus senojo teatro operos ir muzikos kuratore Ana ABLAMOVA.
- Kaip šie muzikos pasirodymai ir koncertai susiję su teatro istorija ir tradicijomis?
- Vilniaus senajame teatre nuo 1948 m. iki pat 1974 veikė operos ir baleto teatras. Galima sakyti, kad beveik ketvirtį šio pastato amžiaus jo turinį formavo išskirtinai muzikinės krypties repertuaras. Ir nors šiuo metu repertuaro dominantė yra dramos teatras, Vilniaus senojo teatro scena visada buvo atvira įvairiems pavieniams muzikiniams renginiams. Teatro architektūra ir aplinka yra labai tinkami tokios krypties turiniui. Čia yra ir nedidelė orkestro ložė, o erdvės dydis ir akustika yra idealūs daugeliui opusų, kuriems dažnos Lietuvoje esančios muzikos teatrų scenos yra tiesiog per didelės arba akustiškai per sausos. Taigi, muzikos teatro, muzikos krypties įvykiai čia nėra naujiena. Tiesiog dabar jiems norima skirti daugiau dėmesio, kryptingai sustiprinant tam tikrus Lietuvoje iki šiol tinkamo infrastruktūrinio palaikymo neturėjusius reiškinius ir atverti Vilniaus senąjį teatrą naujai muzikos, operos klausytojų auditorijai, pasiūlant jai didesnę įvairovę.
- Kaip ši nauja kryptis įsilies į 111-ojo sezono programą ir kokie pagrindiniai būsimų muzikinių pasirodymų akcentai?
- Ši kryptis Vilniaus senajame teatre atsiras palaipsniui. Nors teatro aktorių trupės muzikalumas yra neabejotinas ir išties aukšto lygio, visgi atrasti organišką trupės įsitraukimą ir muzikinės išraiškos galimybes dar reikia laiko. Šiuo metu muzikos renginiai užims nedidelę repertuaro dalį, bus formuojami bendradarbiaujant su įvairiais Lietuvos ir užsienio partneriais, stengiantis visuomenei pasiūlyti įdomius ir išskirtinius pasirodymus.
Pagrindinis 111-ojo sezono muzikinis akcentas - G.F.Hendelio operos „Acis ir Galatėja" pastatymas, kurio muzikiniu vadovu mielai sutiko būti britų senosios muzikos legenda, klavesinininkas ir dirigentas maestro Trevoras Pinokas. Operą režisuos Gintaras Varnas, buriama tarptautinė atlikėjų komanda, taip pat dalyvaus Vilniaus miesto savivaldybės kolektyvai - Šv. Kristoforo kamerinis orkestras ir choras „Jauna muzika". Prisijungs ir Vilniaus senojo teatro aktoriai. Šiame etape siekiant supažindinti visuomenę su atlikėjais, o patiems atlikėjams suteikiant galimybę kūrybiškai susipažinti, rengiama koncertų „Endless Pleasure" serija. Barokas yra viena iš krypčių, kuria norėtume judėti, remiantis puikia Vilniaus senojo teatro architektūra ir akustika. Suprantama, ši kryptis bus ne vienintelė.
- Lapkričio pabaigoje Vilniaus senojo teatro scenoje įvyks ypatingas koncertas „Endless Pleasure", kuriame skambės V.A.Mozarto ir G.F.Hendelio kūriniai. Kodėl buvo pasirinkti šie kompozitoriai ir kaip jų kūriniai atskleidžia koncerto idėją?
- Pagrindinis šios koncertinės programos tikslas - supažindinti Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą su maestro Trevoru Pinnocku, ruošiantis G.F.Händelio operos pastatymui, o taip pat patyrinėti pučiamųjų instrumentų ansamblio, valdančio šį stilių, subūrimo galimybes. Tad natūralu, kad programoje atsirado G.F.Hendelio kūryba. Maestro T.Pinokas yra geriausiai žinomas kaip nuo 1972 m. gyvuojančio ankstyvosios muzikos orkestro „The English Concert" įkūrėjas ir ilgametis (iki 2003 m.) jo vadovas, originalių instrumentų ir istoriškai tikslaus atlikimo šiuolaikinėje scenoje pradininkas. Maestro koncertuoja su ryškiausiais pasaulio orkestrais, garsiausiose scenose, bendradarbiaudamas su „Deutsche Grammophon" įrašė daugybę klavesino solo ir kamerinės muzikos plokštelių. Didelį dėmesį skiria ne tik senajai muzikai, bet ir Mocartui, taip pat neaplenkia šiuolaikinių autorių kūrybos.
Taigi, programos formavimas yra pagrįstas siekiamu tikslu, o konkretesnis turinys pasiūlytas maestro T.Pinoko. Pavadinimui inspiracija tapo koncerte skambėsianti G.F.Hendelio operos „Semelė" arija „Endless Pleasure", kurią kartu su kitomis arijomis atliks sopranas Lauryna Bendžiūnaitė.
Teko laimė matyti, kaip dirba maestro, kaip azartiškai geba įtraukti visus į muzikavimą. Tad neabejoju, kad lapkričio koncertuose mūsų laukia išties beribis malonumas patiriant aukšto lygio muzikavimą, atidumą detalėms ir stiliui.
Koncertai
Lapkričio 21 d. 18.30 val. Visagino kultūros centre „Draugystė" (Parko g. 7, Visaginas);
Lapkričio 22 d. 18.30 val. Vilniaus senajame teatre (J.Basanavičiaus g. 13, Vilnius);
Lapkričio 23 d. 18.30 val. Vilkaviškio kultūros centre (Vytauto g. 28, Vilkaviškis).