respublika.lt

2 val. eilėje prie budinčios vaistinės

(113)
Publikuota: 2024 balandžio 10 16:05:56, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Vienintelė Vilniuje budinti vaistinė yra „Benu“ Žirmūnuose. Eltos nuotr.

Sunku patikėti, bet visoje Lietuvoje veikia tik 6 budinčios vaistinės, kur netikėtai sunegalavus vaistų galima įsigyti net naktį ar per šventes. Prie tų budinčių vaistinių šventiniu laikotarpiu nusidriekia eilės, o daugumoje miestų iš viso nėra galimybės per šventes būtiniausių preparatų įsigyti.

 

Dvi valandos eilėje

Į „Vakaro žinias" kreipėsi pasipiktinusi skaitytoja Jolanta iš Vilniaus. Velykų vakarą sunegalavo jos mažas vaikas - smarkiai supūliavo akis. Moteris turėjo reikiamų akių lašų, tačiau jų galiojimas buvo pasibaigęs. Mama nuvažiavo į vienintelę Vilniuje esančią budinčią vaistinę („Benu vaistinė") Žirmūnuose. Eilėje lauke teko prastovėti apie dvi valandas.

„Žmonės pikti, senutės bando lįsti be eilės, nors nė vieno nebuvo tokio, kuris atvažiavo įsigyti ne pačių būtiniausių dalykų. Kieno vaikui pirštai supūliavo, kieno dar kokios rimtesnės bėdos. Niekas neatvažiavo pirkti paracetamolio ar kokio kito dažnai naudojamo vaisto, nes yra pasirūpinę jų atsargomis. O vaistų, kurių retai reikia, juk neprisipirksi - galiojimas pasibaigs. Bet čia dar nieko - atstovėjai eilę ir vis tiek bent jau įsigysi to, ko reikia. O ką daryti tiems, kurių miestuose iš viso nėra nė vienos budinčios vaistinės?" - retoriškai klausė ponia Jolanta.

Trūksta vaistininkų

Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė „Vakaro žinioms" paaiškino, kad vaistinių sektorius yra sektorius, kur dominuoja privatus verslas.

„Jei būtų paklausa, tai būtų ir pasiūla. Esame darę tyrimus ir nustatėme, kad naktimis žmonės labai retai važiuoja pirkti vaistų. Ištikus ūmiai ligai dažniausiai jų turi namuose. O vaistinėse naktimis dažniausiai perka vandens buteliukus, sauskelnes ir panašius dalykus.

Kitas dalykas - yra didžiulis vaistininkų trūkumas. Viena priežasčių - nuo pernai farmakotechnikai nebegali dirbti neprižiūrimi nuotoliu vaistininkų. Todėl neįmanoma padaryti ne tik to, kad atsirastų daugiau budinčių vaistinių, bet ir to, kad vaistinės dirbtų tiek pat ilgai, kaip seniau. Todėl darbo laikas trumpėja, kai kur savaitgaliais iš viso nebedirbame", - tikino K.Nemaniūtė-Gagė.

Labdara neužsiims

Pasak jos, asociacijos narės yra išreiškusios savo poziciją: jei Sveikatos apsaugos ministerija ar atskiros savivaldybės mato poreikį, vaistinės yra atviros diskusijai.

„Jei ministerija ar atskira savivaldybė su konkrečia vaistine dėl ilgesnio darbo laiko sutartų viešojo konkurso ar kitu būdu, tai kodėl gi ne? Bet tikrai nėra tiek žmonių, kad vaistinė, dirbdama naktį, nepatirtų nuostolių. Apsilankymai naktimis - vienetiniai atvejai, ir, kaip jau minėjau, turime didžiulį vaistininkų trūkumą. Ir dar daugelis nežino, kad vaistininkų darbo laikas yra trumpesnis - 36 valandos per savaitę, kai dauguma turi 40 valandų. Ir turi ilgesnes atostogas - 25 dienas per metus, kai dauguma kitų dirbančiųjų - 20. Visa tai sudėję mes matome, kad neįmanoma pasiekti didesnio budinčių vaistinių skaičiaus be konkrečių sprendimų", - kalbėjo K.Nemaniūtė-Gagė.

Asociacijos vadovė: verslo įmonės nėra labdaros organizacijos

„Jei matytų paklausą, jei matytų, kad galima uždirbti, tai tikrai atsirastų daug norinčių dirbti ir naktį. O šiaip būdų, kaip gerinti pasiekiamumą, esame pasiūlę įvairių, tačiau jie nebuvo priimti. Vienas iš variantų - vaistinė ant ratų, kuri galėtų važinėti po teritorijas, kur mažai žmonių gyvena. Kitas siūlymas buvo, kad savivaldybės finansuotų nuostolingą vaistinių darbo laiką", - vardino vaistinių atstovė.

Komentuoja Seimo narys Linas Jonauskas:


Seimo narys Linas Jonauskas „Vakaro žinias" informavo, kad su kolege Orinta Leipute paskutinėmis praėjusių metų dienomis kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį, prašydamas išsiaiškinti savivaldybėse esančių vaistinių darbo poreikį šventiniu laikotarpiu, kai medikamentų poreikis itin padidėja. Parlamentarai taip pat paragino sukurti vaistinių budėjimo sistemą, kuri padėtų šventiniu laikotarpiu užtikrinti vaistų prieinamumą.

„Gavome maždaug tokį atsakymą, kad skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas, situacija yra tokia, kokia yra, jei yra didesnis poreikis, savivaldybės gali pačios pasirūpinti poreikio patenkinimu", - teigė L.Jonauskas.

Anot jo, šiuo metu visoje Lietuvoje veikia tik šešios ištisus metus dirbančios vaistinės, esančios Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje ir Jurbarke.

„Šventiniu laikotarpiu itin padidėja vaistų poreikis. Prie kai kurių didžiųjų miestų budinčių vaistinių nusidriekia ilgos žmonių eilės, žmonės skundžiasi, kad sunegalavę ir gyvenantys toli nuo budinčių vaistinių, neturi galimybių įsigyti jiems reikalingų vaistų. Ką daryti žmonėms, kurie gyvena toli nuo šių miestų? Ką daryti tiems, kurie iš ligoninės Skubios pagalbos skyriaus šventiniu laikotarpiu siunčiami gydytis namuose su gydytojo receptu vaistams? Gydymą jie gali pradėti tik geriausiu atveju po kelių dienų, pasibaigus šventėms ir pradėjus dirbti įprastu laiku veikiančioms vaistinėms. Kai kuriais atvejais vaistų neprieinamumas pacientui gali tapti pražūtingu. Dažnai žmonės sunegalavę ir neturėdami galimybės įsigyti reikiamų vaistų, kviečiasi greitąją pagalbą ir taip bereikalingai apkrauna sveikatos priežiūros sistemą. Budinčių vaistinių tinklas tikrai turėtų būti išplėstas, apgalvojant, kur dar jos yra būtinos", - akcentavo L.Jonauskas.

Parlamentaras sutinka, kad privačių įstaigų negalima įpareigoti dirbti naktimis, tačiau juk yra ir vaistinių, kurių steigėjai yra universitetai ar savivaldybės, jų veiklą tikrai būtų galima reglamentuoti. Be to, pasak Seimo nario, niekas nesako, kad būtina įpareigoti vaistines dirbti ištisus metus, galbūt užtektų, kad jos dirbtų tik šventiniais laikotarpiais, kai nutinka daugiausiai visokių bėdų ir vaistų poreikis išauga.

„Budinčių vaistinių poreikis yra ne tiek todėl, kad būtų galima įsigyti vaistų, kiek psichologinis: saugiau jautiesi žinodamas, kad, ištikus nelaimei, vaistų galėsi įsigyti. Nes juk dauguma turi tik pačių būtiniausių vaistų atsargas. Su nemažai savivaldybių kalbėjau ir siūliau variantą, kad bent viena vaistinė mieste dirbtų ne ištisus metus, o tada, kai paprastai tos paslaugos labiausiai reikia. Savivaldybė galėtų paskelbti konkursą ir vaistinę, kuri pasiūlytų geriausią kainą, dotuotų. Karvės tai nekainuotų, tik kokius 3-4 tūkst. eurų. Pateiksiu pavyzdį. Pavyzdžiui, Utenoje yra turbūt visų prekės ženklų vaistinės. Savivaldybė galėtų pasiūlyti tam tikrą sumą, už kurią vaistinė sutiktų dirbti šventiniu laikotarpiu. Tik suma turėtų būti tokia, kad verslas nepatirtų nuostolių, nes tada neatsiras norinčių", - kalbėjo L.Jonauskas.

Pasak jo, apeliuojama, kad vaistų galima įsigyti, pavyzdžiui, visą naktį dirbančiose degalinėse ar prekybos centruose, tačiau, politiko teigimu, ten prekiaujama tik populiariausiais vaistais, kurių atsargų namuose žmonės ir taip turi.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
32
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (113)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar lankotės Dainų šventės renginiuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s