Tokį klausimą užduoda Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė. Mat Lietuvą nusiaubusi audra atvėrė realų šalies pasiruošimo krizinei situacijai vaizdą. Šimtai tūkstančių žmonių vis dar neturi elektros, vandens, sutrikęs mobilusis ryšys. Pykčio neslepia ir kitų miestų valdžia, palikta tvarkytis su stichijos pridaryta žala. Kai kurie jų sako tiesiai - žmonės mūsų šalyje niekam nerūpi, todėl ir karo atveju jie būtų palikti likimo valiai.
- Pirmadienį socialiniame tinkle pranešėte, kad daliai gyventojų elektros gali tekti laukti šešias dienas. Kaip žmonės suksis tą laiką? - „Vakaro žinios" paklausė Širvintų rajono merės Živilės Pinskuvienės.
- Nuotaikos labai blogos. Jau nekalbu apie išverstus medžius ant ugdymo įstaigų stogų - nuostoliai labai dideli. Bet tragiškiausia situacija yra tai, kad šiandien žmonės vis dar yra be elektros. Ir ligoti, senyvo amžiaus žmonės, mamos su vaikais.
Pati šiandien užvažiavau pas mamą, ji visą naktį buvo be elektros, sukasi su prožektoriais. Taip ir gyvename. Dalis žmonių neturi ne tik elektros, bet ir vandens.
Savivaldybė stengėsi, kad ligoninė ir socialinių paslaugų centras nepatektų į tokią situaciją. Kol kas ten elektros tiekimas yra, bet mes nupirkę turime galingiausius generatorius, kurie visada yra paruošti kriziniam momentui. O žmonės liko labai nemalonioje situacijoje.
- Negana to, negavo perspėjimo signalų...
- Tai labai nuliūdino. Kalbame apie tai, kad iš mokesčių mokėtojų pinigų sumokėti milijonai tokioms sistemoms ir programoms, bet esant reikalui, jos nesuveikia. Kažkas vienaip galvojo, kažkas kitaip, ir neatėjo žmonėms įspėjimai. O jeigu Astravo atominė sprogtų. Gal irgi nepraneš, kad nekiltų chaosas?
Kai kalbėjome su ESO, negalėjau patikėti tuo, ką jie kalba. Jie mums aiškina, kad tai mes perspėtume, nuramintume žmones. Bandėme paaiškinti, kad žmonės neturi ne tik elektros, bet ir telefono ryšio. Pavyzdžiui, mūsų Čiobiškis buvo visiškai atskiras nuo pasaulio. Tam, kad perduotų informaciją iš seniūnijos, seniūnė turėjo 35 km važinėti į Širvintas.
Kažkoks chaosas valstybėje. Nesuprantu, ar šioje šalyje kam nors rūpi žmogus? Man atrodo, kad žmonės rūpi mažiausiai. O savivaldybės paliktos tvarkytis ir spręsti šias problemas. Žmonės paskambina į ESO ir išgirsta, kad jiems reikia nusipirkti generatorius. Neva, viskas čia gerai. Lengvai 160 mln. eurų dividendai pasiskirstomi, apie žmones negalvojama.
Žmonės yra didelėje neviltyje. Aš suprantu, kad didžiuosiuose miestuose gyvenantys su tokiomis problemomis nesusiduria, bet regionuose situacija yra kraupi. Kai kurie regioniniai keliai nepravažiuojami, patys važiuojame tvarkyti, negauname jokios pagalbos.
Galiu pasakyti tikrą pavyzdį. Gelvonų seniūnijoje medis yra užvirtęs ant pagrindinio elektros kabelio. Atvažiavo elektrikai, konstatavo, kad sutvarkymui reikia krano, patikino, kad grįš su juo ir išvažiavo. Ir jie iki šiol vis dar neatvažiavo.
- Politikai nuolat kalba apie karą ir pasiruošimą jam, sudaromos komendantūros, perkama įranga, statomi kariniai miesteliai. Bet nereikia net karo, nes liūtis ir audra gali destabilizuoti padėtį šalyje?
- Praūžė galingas vėjas ir lietus, kilo tokia panika. Jeigu Lietuvoje būtų dar didesnė nelaimė... Kas tuomet būtų? Kalbame, kad mūsų karininkai, šauliai stiprūs. Per vienus rinkimus vienoje savivaldybėje pareigūnai buvo suvežti, kad sektų situaciją, kaip vyksta rinkimai. Pagalbą skyrė netgi Krašto apsaugos ministerija. Kodėl dabar ministerija nesuteikia pagalbos, neišvežioja kareivių po Lietuvą padėti žmonėms? Nuo kelio padėtų nurinkti medžius, generatorių atvežtų, kam labiausiai reikia. Juk skelbia, kad visko prisipirkę. Tai duokite žmonėms, kai jiems reikia.
- ESO ragina gyventojus pirkti generatorius, bet net ryšio operatorių bokštuose tokiais nepasirūpinta, jeigu kartu su elektra staiga sustreikavo ir mobilus ryšys, internetas.
- Pirmiausia, reikia turėti, už ką pirkti tuos generatorius. Todėl aš visuomet susitikimuose sakau žmonėms, kad mes privalome pasirūpinti patys savimi ir savo šeima. Ištikus rimtai situacijai, mumis niekas nepasirūpins. Ar tai būtų karo, ar kita situacija. Kiekvienas galvokime apie save, turėkime planą, pagal galimybes pasiruoškime. Nes turėsime kiekvienas pats kovoti. Stiprus vėjas ir lietus parodė, kaip mūsų valstybė pasiruošusi.
Žmonės labai pikti. Juk visi matome, kad elektros kainos žvėriškos, matome, kaip ESO mokasi dividendus. Matome, kas vyksta šioje srityje ir tuomet štai tokia situacija... Manau, kad valstybė turėtų pagalvoti apie kažkokias kompensacijas žmonėms. Gal kad kitam kartui jie galėtų generatorių nusipirkti.
Bet dabar mūsų valdžioje sėdi bailiai. Nė vienas atsakingas neišlindo atsiprašyti žmonių ir nepaklausė, gal reikia pagalbos. Turbūt visi galvoja, kad tai kažkieno kito atsakomybė. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pirmadienio darbo dienos pabaigoje tik prabilo, kad aiškinsis, kodėl gyventojai negavo įspėjimo žinučių.
Manau, kad atsakingiems žmonėms, kurie turėjo padaryti tai, ko nepadarė, turi lėkti galvos. Kol nebus politikų ir specialistų atsakomybės, niekas nesikeis.