respublika.lt

COVID-19 vakcinos brukamos, o už reikalingus skiepus tenka mokėti

(197)
Publikuota: 2024 gruodžio 20 16:55:16, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Vakcinacija. EPA-Eltos nuotr.

COVID-19 vajus baigėsi, tačiau nuo šios ligos vis dar siūloma pasiskiepyti nemokamai, nors už kai kai kurių rimtesnių ligų skiepus daugumai reikia susimokėti. Kodėl? Ir kodėl tebeperkamos „kovidinės" vakcinos šimtatūkstantinėmis dozėmis, jei jų beveik niekam nebeįmanoma įkišti, todėl jos utilizuojamos arba bandoma padovanoti užsienio šalims? Gal naujoji valdžia sustabdys šitą pinigų švaistymą?

 

Seime buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas buvo užklaustas, kodėl už vakcinas nuo erkinio encefalito faktiškai visiems reikia mokėti (net tiems, kurie gyvena erkėmis „aplipusiose" zonose), už gripo vakcinas reikia mokėti visiems, išskyrus rizikos grupes, o koronaviruso vakcinos visiems yra nemokamos. Ir vis tiek pastarųjų nemažai tenka utilizuoti ar padovanoti. Taip pat sulaukė klausimo, kiek lėšų išleista vakcinoms nuo koronaviruso, kiek dozių nupirkta, kiek jų yra utilizuota ir kiek padovanota.

„Kas susiję su vakcinomis nuo koronaviruso, matyt, visiems puikiai žinoma, kad tos aplinkybės, kuomet buvo kovojama su COVID-19 pandemija, buvo visiškai kitos. Tai nebuvo taikos laikotarpis ir tie sprendimai, matyt, buvo priimami visai kitaip, siekiant išgelbėti tiek šalies ekonomiką, tiek žmonių gyvybes. Vien dėl šios ligos netekome tikrai ne 1 tūkst. žmonių. Natūralu, kad tie sprendimai buvo priimami kitokie. Natūralu, kad „kovidas" vis labiau tampa normalia liga, patenka į įprastų ligų sąrašą. Net neabejoju, kad ir vakcinos nuo šios ligos artimoje ateityje turėtų patekti į tą patį mechanizmą, kaip yra priimami sprendimai ir dėl kitų vakcinų.

Dėl konkrečių skaičių. Tikrai, žinokite, aš pasakyti šiandien negaliu, tokiais skaičiais neoperuoju", - atsakė A.Pečkauskas.

„Vakaro žinios" pasidomėjo šiais klausimais ir gavo atsakymus iš Sveikatos apsaugos ministerijos.

„Atkreiptinas dėmesys, kad erkinio encefalito plitimo būdas yra kitoks nei COVID-19 ligos, t.y. liga neplinta nuo žmogaus žmogui, liga neturi pandeminio potencialo, todėl našta sveikatos priežiūros sistemai yra mažesnė, nei buvo COVID-19 ligos piko periodu, kai ir buvo priimami sprendimai dėl gyventojų vakcinacijos. Šiuo metu sudaroma galimybė nuo COVID-19 ligos skiepytis visiems gyventojams (labiausiai rekomenduojama rizikos grupėms priklausantiems asmenims), nes atsižvelgiant į skiepijimo tempus turime pakankamą kiekį vakcinų, o ligos našta iki šiol yra didelė, ir ne tik rizikos grupėse", - teigia ministerija.

Pasak jos, 2023 metais Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019-2023 metų programos koordinavimo taryba, atsižvelgdama į nepriklausomų ekspertų grupės pateiktas rekomendacijas bei finansines galimybes, priėmė sprendimą pritarti 50-55 metų amžiaus asmenų skiepijimui nuo erkinio encefalito nemokamai nuo 2024 m. rugsėjo 1 d.

„Ši gyventojų amžiaus grupė pasirinkta atsižvelgiant į epidemiologinius duomenis - šioje amžiaus grupėje didžiausias sergamumas, sunkiausi liekamieji reiškiniai. Grupės rekomendacijos pagrįstos ir tuo, kad Lietuvoje atliktų mokslinių tyrimų rezultatai parodo, jog vidutinis sergančiųjų erkiniu encifalitu amžius yra 55 metai. 2024-2028 metų NIP yra įtrauktas ir papildomų rizikos grupių svarstymas", - dėstoma ministerijos atsakyme.

Sutartys dėl COVID-19 vakcinų įsigijimo yra ilgalaikės, jos sudarytos iki 2026 m., pagal jas dar numatoma įsigyti 460 425 dozių. Vadovaujantis sutarčių sąlygomis, vakcinų kainos yra konfidencialios.

Tačiau bent jau vakcinų skaičiaus nenuslėpė.

Interviu

- Išpilami arba dovanojami milžiniški kiekiai COVID-19 vakcinos dozių, tačiau jų kainos slepiamos. Ar tai pateisinama? Ir ar normalu, kad toliau perkame milžiniškus kiekius, nors aišku, kad didelę dalį ir vėl teks utilizuoti arba dovanoti? - „Vakaro žinios" pasiteiravo parlamentaro, buvusio Sveikatos teisės instituto direktoriaus Rimo Jono JANKŪNO, kuris atitinkamus klausimus Seime tuometiniam laikinajam sveikatos apsaugos ministrui ir uždavė.

- Vakcinos juk yra įsigytos už jūsų, mano ir kitų mokesčių mokėtojų pinigus, todėl kainų slėpimas yra piktnaudžiavimas. O jei kažkas išprievartavo pasirašyti sutartis, kurios yra visiškai nenaudingos Lietuvai ir labai naudingos tik kitai pusei, tad kas čia per sutartys? Man tai kelia pasibaisėjimą. Dabar perkame dozes tik tam, kad jas išpiltume ar dovanotume, nes beveik niekas nebesiskiepija. Tačiau nelabai kam ir padovanosime, nes niekam nebereikia.

- Ar pandemija mus ko nors išmokė?

- Bijau, kad mūsų institucijų ji nieko neišmokė. Amerikiečiai tai pasimokė, visai neseniai buvo paskelbta Kongreso ataskaita. Joje teigiama, kad viskas, kas buvo taikoma, buvo taikoma be mokslinių įrodymų. Įskaitant tiek kaukių dėvėjimą, tiek vakcinas (tiksliau, preparatus, vadinamus vakcinomis, nes pagal seną sąvoką tai nėra vakcinos, sąvoka praplėsta).

Ir net atstumo laikymasis, kurio Sveikatos teisės institutas nesiryžo kritikuoti, yra labai abejotinas.

Be abejo, riba dažnai būdavo peržengiama. Juo labiau kad ir sveikatos apsaugai tos perteklinės priemonės nieko gero nedavė. Atvirkščiai: jos padarė žymiai daugiau žalos nei naudos. Jūs paskaičiuokite, kiek jūsų draugų, giminių, pažįstamų nukentėjo nuo „kovido", ir kiek - nuo Vyriausybės veiksmų. Tai bent jau aš savame rate žinau pavienius žmones, nukentėjusius nuo „kovido", bet žinau daugybę, kurie nukentėjo nuo Vyriausybės veiksmų.

- Turite mintyje žmones, kurie patyrė komplikacijas ar net mirė, nes per pandemiją jei ne COVID-19 buvai užsikrėtęs gauti paslaugas buvo kone neįmanoma misija?

- Ne, turiu mintyje ne tik sveikatą. Mūsų teisės nuolat buvo pažeidinėjamos. Kiek verslų buvo uždaryta, kiek žmonių negalėjo lankytis parduotuvėse, eiti į darbą. Vaikai mokytis normaliai negalėjo. Kodėl? Nes kažkas iš to norėjo uždirbti. Buvo sukurta tokia atskirtis tarp pasiskiepijusių ir nepasiskiepijusių, kad baisu, sunku patikėti, kas buvo daroma.

Seime ką tik buvo svarstoma, ar „atiduoti" Remigijų Žemaitaitį prokuratūrai, ar ne. Toli gražu nepalaikau visko, apie ką jis šneka, bet Seime priminiau LRT laidą, kurioje buvo užduotas klausimas: „Ar pritariate, kad nesiskiepijusiems suaugusiems būtų sudarytas pragaras, uždraudžiant lankytis net maisto prekių parduotuvėse". Įrašykite vietoj „nesiskiepijusių" kokią nors tautybę... Bet nepasiskiepijusių atveju nėra neapykantos kurstymo, viskas gerai.

- Daugiau nei 11,5 mln. skiepų nuo „kovido" dozių jau įsigyta. Net įskaitant naujagimius kiekvienam gyventojui tektų po daugiau nei 4, nors, tikiuosi, bent jau mažiukams tos vakcinos nebuvo privalomos...

- Kam to reikėjo, aš tegaliu spėlioti kaip ir jūs. Iš pradžių buvo streso, 2020 m. darytas klaidas galime suprasti, nes tikėjomės, kad tie preparatai bus tikrai vakcinos - reikalingos, veiksmingos. Tačiau panašu, kad iš tų keturių kriterijų nė vienas neatitinka tiesos. Pirmiausiai paaiškėjo, kad jos neveiksmingos, po to - kad ir nesaugios... Iš pradžių nekėliau klausimo, ar jos kokybiškos, tačiau vėliau paaiškėjo, kad jų kai kurios serijos ir nekokybiškos.

Galiausiai - vyšnia ant torto: jos net nereikalingos daugeliui žmonių. Jei būtų paskiepyti tie, kuriems tikrai reikėjo (tokių, bijau, buvo mažiau nei 10 proc.), galbūt ir reputacija vakcinų būtų buvusi kita. Tačiau kai pradėjome per prievartą skiepyti ir tuos, kuriems nereikėjo, tik žalos pridarėme.

- Kai paaiškėjo, kad skiepai neapsaugo nuo kitų žmonių užkrėtimo, vis tiek Galimybių pasas tebeveikė. Dar būtų galima buvę suprasti, jei prievarta būtų buvusi taikoma tam, kad pasiskiepiję kitų neužkrėstų. Tačiau jau buvo aišku, kad taip nėra. Kokia tada tos prievartos logika?

- Čia jau Šimonytės bei Dulkio reikėtų paklausti. Aš tame logikos nesuprantu.

Tačiau prisimenu savo pirmą laidą per LRT. Manęs paklausė, ar palaikau Galimybių pasą. Pasakiau, kad palaikyčiau, jei vakcina atitiktų kelias sąlygas: jei ji visiškai užkirstų kelią užkrėtimui, jei ji būtų saugi. Toliau vardinau, kol laidos vedėja Rasa Tapinienė mane nutraukė, nes jai pasirodė, kad bus per daug. Nes nė vienos sąlygos vakcinos neatitiko, tad jų stūmimas reiškė tik lobizmą, nekompetenciją.

Turbūt nemaža dalis jūsų poziciją palaikė, nes išrinko į Seimą?

- Malonu, kad žmonės šią poziciją prisiminė, tikiuosi, nesigailės, kad išrinko.

- Tarp neigiamų perteklinių pandemijos „valdymo" pasekmių minėjote ekonomines, tokias, kaip kad uždaryta nemažai verslų. Tačiau ar pateisinamos ir perteklinės mirtys dėl to, kad dauguma sveikatos priežiūros paslaugų buvo apribota?

- Jei būtų nieko nedarę, kurį laiką mirtingumas būtų kiek padidėjęs. Bet tik kurį laiką. Galima vertinti pagal Švediją, kur ribojimų nebuvo - viskas buvo paremta savanoriškumu, sąmoningumu, rekomendacijomis. Lietuvoje oficialioji statistika buvo renkama taip: žmogus mirė ir, jei COVID-19 testas buvo teigiamas, mirtį priskirdavo mirčiai nuo „kovido". Skrodimai būdavo draudžiami, visi galai - į vandenį. Sunku vertinti, kiek mirčių nepelnytai buvo priskirta koronavirusui, bet nenustebčiau, kad - apie 90 proc. atvejų.

Žiūriu į Higienos instituto pastarųjų metų statistiką ir matau: paslaugų teikimas buvo sutrikęs, bet nuo širdies bei kraujagyslių ligų, nuo vėžio mirčių sumažėjo. Kur sveika logika? Paaiškinti labai paprasta: mirtys perėjo į kitą „eilutę" - „kovido". Bendras mirčių skaičius smarkiai padidėjo, tačiau nuo vėžio, širdies ligų staigiai sumažėjo.Anksčiau įsigytų, dovanotų ir utilizuotų

COVID-19 vakcinų kiekiai:

Įsigytas vakcinų kiekis 2020-2023 m. - 114 62350 dozių

Įsigytas vakcinų kiekis 2024 m. - 138 620 dozių

Dovanotų vakcinų kiekis 2020-2023 m. - 316 3010 dozių

Dovanotų vakcinų kiekis 2024 m. - 175 180 dozių

Utilizuotų vakcinų kiekis 2020-2023 m. - 269 6890 dozių

Utilizuotų vakcinų kiekis 2024 m. - 219 870 dozių (dar neutilizuotos, bet jų galiojimo terminas jau pasibaigęs).

Kainos

Jei skiepai nuo koronaviruso nemokami, tai kiti skiepai kainuoja nemažai (tiesa, jų kainos nėra fiksuotos, skiriasi priklausomai nuo vaistinės, poliklinikos ar kitos gydymo įstaigos). Be to, nuo kai kurių ligų vieno skiepo neužtenka.

Virusinio erkinio encefalito vakcina vaikams kaina svyruoja apie 25-26 eurus, suaugusiems kainuoja apie 31 eurą, gripo vakcina - apie 12 eurų. Skiepijimas nuo vėjaraupių kainuoja apie 70 eurų, nuo rotavirusinės infekcijos - apie 85 eurus, nuo pneumokokinių infekcijų - apie 89 eurus, nuo gimdos kaklelio vėžio - apie 140 eurų (reikalingos trys dozės!), kombinuota vakcina nuo hepatito A ir hepatito B - apie 63 eurus.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
91
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (197)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip manote, ar „Nemuno aušra” pasitrauks iš valdančiosios koalicijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+4 +9 C

-2 +5 C

+1 +5 C

+1 +5 C

0 +5 C

+1 +5 C

0-8 m/s

0-10 m/s

0-9 m/s