„Vakaro žinios" jau rašė apie tai, kad planai - uždaromą Ignalinos atominę elektrinę (IAE) paversti uždarąja akcine bendrove - kelia daug abejonių jos profesinėms sąjungoms. Tuomet IAE atstovai patikino, kad nerimauti nėra dėl ko, nes viskas esą bus gerai. Nepaisant to, neseniai redakcija sulaukė naujo profsąjungų prašymo padėti, nes padėtis, jų nuomone, vis blogėja.
Pokyčiai kelia klausimų
Ilona NEKROŠIENĖ, IAE Nepriklausomos profsąjungos pirmininkė, teigė, kad vienintelis elektrinės statuso pakeitimo pliusas - paprastesnis turto nurašymas, nors šį klausimą būtų lengviau išspręsti atskiru Vyriausybės nutarimu.
„Visgi didesnį nerimą kelia tai, kad, mūsų nuomone, atsiranda rizikų, galinčių dar iki finansinės perspektyvos patvirtinimo (nuo 2028 metų) tapti grėsmėmis. Pirmiausia keičiant statusą darbuotojai privalo būti informuojami ir turi teisę pranešti apie savo nesutikimą dirbti UAB. Tokiu atveju darbdavys privalo atleisti darbuotoją su išeitinėmis išmokomis.
Į mūsų profsąjungą kreipiasi daug darbuotojų, planuodami pasinaudoti proga išeiti iš darbo, kadangi nenori dirbti „uabe" dėl stabilumo, saugios aplinkos ir perspektyvos nebuvimo, - teigė profsąjungų pirmininkė. - Žmonės nerimauja net ir dabar, kai įmonė turi valstybės įmonės statusą, o UAB statusas numato didesnius valdybos įgaliojimus disponuojant turtu, finansais, priimant administracinius sprendimus."
Tai pat ji atkreipė dėmesį, kad valdyba jau dabar priima nepamatuotus ir, atrodo, ministerijos sunkiai kontroliuojamus sprendimus.
„Šiais metais valdyba, neturėdama aiškių kriterijų, nepatvirtino įmonės teiktą 70+ proc. strateginių rodiklių įvykdymo ataskaitą. To pasekmė - ženkliai (nuo 8 iki 3 proc.) sumažintas darbo užmokesčio peržiūrėjimo fondas, kas reiškia, jog atsižvelgiant į infliaciją, vartotojų kainų indeksą ir kitus veiksnius, darbo užmokestis visoje Lietuvoje vidutiniškai augs 10 proc., bet IAE darbuotojams bus peržiūrėtas viso labo 3 proc., - skaičius įvardino I.Nekrošienė. - Užtat praeitais metais įmonės vadovaujantiems darbuotojams ir valdybos nariams (viso apie 30 iš daugiau nei 1600 įmonės darbuotojų) atlyginimas buvo peržiūrėtas nuo 30 iki net 100 proc. Darbuotojai dar vylėsi, kad energetikos ministras Dainius Kreivys šią valdybos klaidą ištaisys. Deja..."
Atkreipė ji dėmesį ir į tai, kad 2020 m. Seimas panaikino IAE eksploatacijos nutraukimo fondą. „Dabar visos IAE pajamos iš parduoto turto, nuomos ir kt. keliauja į valstybės iždą. Naikinant fondą, Energetikos ministerija ir įmonės vadovybė argumentavo tuo, kad reikia kaupti lėšas giluminiam kapinynui, o fondo administravimas esą brangiai kainuoja", - patikslino profsąjungų vadovė.
Dar viena didelė grėsmė, jos teigimu, yra IAE vykdomas nepertraukiamojo eksploatavimo nutraukimas.
„Šiuo metu atliekami reaktoriaus išmontavimo parengiamieji darbai, kurie turėtų būti baigti iki 2027 m. Derybos dėl finansinės perspektyvos nuo 2028 m. pradedamos jau dabar, o mes girdime iš atsakingų vadovų, kad svarstomi variantai dėl nepertraukiamumo sustabdymo. Vadinasi, tolimesnė uždarymo finansavimo perspektyva tampa miglota. Vargu, ar Lietuva patemps savo biudžeto lėšomis vykdyti iš karto du brangius projektus: eksploatavimo nutraukimo ir giluminio kapinyno statybos (šio projekto kaina 2005 m. paskaičiavimais jau buvo 2,5 mlrd. Eur)", - įspėjo I.Nekrošienė.
Ji priminė, kad IAE uždarymo projektas turi ir itin didelę socialinę reikšmę.
„Utenos regionas, Visaginas - pasižymi aukščiausiu nedarbo lygiu, palyginus su didmiesčiais net iki 30 proc. skiriasi gyventojų atlyginimai. Visaginas - yra didžiąja dalimi urbanistinis, daugiabučių miestas, kuriame gana didelius kaštus sudaro komunalinės paslaugos, - dar vieną rūpestį įvardino profsąjungų varovė. - Manome, kad įmonė, ministerija ir Vyriausybė turėtų tinkamai nustatyti prioritetus, o sprendžiant uždarymo finansavimo klausimus, susikoncentruoti visų pirma ties savalaikiu pagrindinių projektų realizavimu (šiuo metu išmontavimo pasirengimo projektai atsilieka) ir jų vykdymo išlaidų pagrindimo. Būtent tai daro tiesioginę įtaką ne tik Lietuvos regiono socialinei gerovei, bet ir visos Lietuvos bei ES šalių saugumui tvarkant branduolines bei radioaktyvias atliekas."
Tikslinga bendrauti tiesiogiai
Jurgita Norvaišienė, Ignalinos atominės elektrinės (IAE) atstovė, patikino, kad įmonė stengiasi atliepti visų darbuotojų lūkesčius.
„Įmonė, organizuodama darbuotojų darbo apmokėjimą, peržiūrėdama bazinius darbuotojų atlyginimus ir paskirstydama darbo užmokesčio fondą, siekia teisingumo, motyvavimo, sąžiningumo, atlyginimų išsibalansavimo mažinimo bei lėšų panaudojimo skaidrumo. 2023 m. darbuotojų bazinio atlyginimo peržiūrėjimo fondas sudarė 5,7 proc. darbuotojams planuojamų bazinio atlyginimo lėšų, t.y. 1035 tūkst. Eur (neįskaitant darbdavio mokesčių). Vidutiniškai bazinis atlyginimas pernai metais iš viso didėjo 6,11 proc. (115 Eur): vadovų - 8,81 proc. (320 Eur); specialistų - 6,03 proc. (130 Eur); darbininkų - 5,92 proc. (82 Eur), - nurodė ji. - IAE tarp svarbiausių strateginių krypčių yra numačiusi siekti, jog darbuotojų vidutinis darbo užmokesčio dydis atitiktų rinkos medianą. t.y. 2023 metais buvo siekiama išlaikyti 25 percentilę pagal rinką. Jis visuose, išskyrus aukščiausiuose pareigybės lygiuose, pasiektas."
Komentuodama darbuotojų išėjimo priežastis, J.Norvaišienė akcentavo, kad darbuotojų kaita organizacijose yra natūralus procesas.
IAE atstovė atkreipė dėmesį, kad situacija įmonėje dėl planuojamo statuso keitimo nėra „neapibrėžta": „Įmonės veikla vykdoma sąnaudų kompensavimo principu, t.y. dotuojama ES ir Lietuvos biudžeto lėšomis. ES lėšas, skirtas IAE eksploatavimo nutraukimui ir susijusioms išlaidoms finansuoti, sudaro IP (Ignalinos programa) ir Tarptautinis Ignalinos eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondo lėšos, o LR lėšas - Ignalinos programos administravimo Lietuvoje programos bendrojo finansavimo lėšos ir Įmonės sukauptos nuosavos lėšos. Finansavimas skiriamas pagal finansines perspektyvas, ir šiuo metu turime užtikrintą finansavimą 2021-2027 m. finansinei perspektyvai. Ateityje Lietuva derėsis dėl uždarymui skiriamos sumos naujoje finansinėje perspektyvoje. IP lėšomis finansuojamos IAE eksploatavimo nutraukimo metinės veiklos ir su jomis susijusios išlaidos (darbo užmokesčiui, energetiniams ištekliams, prekių, paslaugų ir rangovų darbų pirkimui) bei išlaidos tiksliniams projektams."
Galiausiai ji nurodė, kad IAE nėra gavusi darbuotojų skundų ar kreipimosi redakciją pasiekusiais klausimais. „Visais šiais klausimais IAE darbuotojus raginame kreiptis tiesiogiai į įmonės personalo ar komunikacijos skyrius tikėdamiesi, kad minėtais kanalais informaciją gaus operatyviau", - apibendrino J.Norvaišienė.