Nuo liepos mėnesį Lietuvoje praūžusios audros praėjo daugiau kaip pusmetis, o vasarį ESO vis dar mokėjo kompensacijas gyventojams, kuriems teko paromis sėdėti be elektros.
Tačiau gyventojai elektros sutrikimais skundžiasi ir nesant prastoms oro sąlygoms. Kasmet vis brangiau už elektrą mokantys žmonės sako, kad sutrikimų per daug, o ESO prisiima per mažai atsakomybės.
„Vakaro žinios" ne kartą yra sulaukusios gyventojų pasipiktinimo dėl trūkinėjančios elektros, elektros šuolių ar atvejų, kai elektros linijų taisymo darbai, regis, atliekami neįspėjant.
Štai į redakciją paskambinusi skaitytoja Zita neseniai pasakojo, kad gavo įspėjimą apie planinius darbus iš ESO. Tą dieną moteris pasiruošė: atjungė elektros šaldytuvą, kitus elektros įrenginius. Tačiau elektra taip ir nebuvo atjungta. Tačiau kitą dieną moteris pastebėjo, kad elektra tai dingsta, tai vėl atsiranda. Moteris išsigando, kad suges jos elektros įranga ir tik vėliau sužinojo, kad aptiktas vietinis gedimas, kurį šalinti atvyko ESO darbuotojai.
Dar vienas skaitytojas Petras iš kito rajono taip pat paskambino piktas, kai jo ir kaimynų namuose nutiko situacija, kai neįspėjus gyventojų, namuose kelis kartus dingo elektra. Kaimynams dar nespėjus suprasti, kas nutiko ir niekam pranešti, iš karto atkeliavo pranešimai, kad nustatytas elektros gedimas. Lyg ESO būtų apie tai žinojusi iš anksto. Po valandos elektra buvo atstatyta. Gyventojai piktinasi, kad vis pasitaiko atvejų, kai be jokio įspėjimo elektra namuose kelis kartus dingsta, o tai yra labai pavojinga veikiantiems elektros prietaisams. Kiti skundžiasi pastebėję elektros šuolius, kurie taip pat gali sugadinti įrenginius.
„Vakaro žinios" kreipėsi dėl tokių istorijų į ESO ir paprašė papasakoti, dėl kokių priežasčių nutinka, kad elektra gali dingti ir vėl atsirasti kelis kartus? Klausėme, ar būna taip, kad darbai atliekami neįspėjant gyventojų ir ką daryti, jeigu dėl elektros sutrikimų sugedo įranga.
Tačiau gyventojams nenorint atskleisti savo adresų, ESO atstovė nurodė, kad negaliu atsakyti, kodėl elektra dingsta ir vėl atsiranda - tokius atvejus ESO visuomet analizuoja individualiai. „Apie planinius darbus įspėjame klientus siųsdami jiems pranešimus iš anksto jų nurodytais kontaktais, taip pat informuojame ir trumposiomis žinutėmis: kada prasidės darbai ir kiek laiko truks. Dažniausiai darbai užtrunka trumpiau nei nurodytas terminas. Klientai laiškais ir trumposiomis žinutėmis informuojame ir tuomet, kai elektros energijos tiekimas būna laikinai sutrikęs šalinant gedimą arba tvarkant tinklo pažeidimus po audros", - nurodė ESO atstovė Rasa Juodkienė.
Ji taip pat patikino, kad dėl nuostolių atlyginimo reikia kreiptis parašius laišką laisva forma info@eso.lt pridedant turimus dokumentus ar/ir nuotraukas, susijusius su patirtais nuostoliais.
Beje, ESO interneto svetainėje galima rasti pakankamai informacijos apie tai, kad elektros sutrikimai yra pavojingi elektros įrenginiams. ESO įspėja, kad sužinojus apie galimus elektros tiekimo sutrikimus, reikėtų, kad iš kištukinių lizdų būtų ištraukti ne tik kompiuterio, bet ir visų kitų elektroninių buities prietaisų maitinimas. „Jei to nepadarėte, nereiškia, kad neišjungti įrenginiai tikrai suges, tačiau tokia tikimybė išlieka ir apsisaugoti visuomet pravartu", - nurodo ESO.
Taip pat patariama: Jei prognozuojama smarki liūtis ar potvyniai, išjungti viso namo ar buto elektros įvado automatinius jungiklius; Iš anksto pasigaminkite maisto, įkraukite telefono ar nešiojamojo kompiuterio baterijas, pasirūpinkite alternatyviu šviesos šaltiniu - žvakėmis, žibintuvėliais; Jei dėl kokių nors priežasčių jums yra itin svarbu, kad naudojami elektros prietaisai veiktų be pertrūkių, apsvarstykite galimybę išsinuomoti išorinį elektros generatorių, prijungiamą prie vartotojo vidaus tinklo.
ESO taip pat dalinasi informacija apie elektros kokybės sutrikimus, kuriuos dažniausiai lemia įtampos svyravimai: „Įtampos svyravimus geriausiai parodo elektros lemputės - jos mirksi, ima blausiau šviesti. Įprastinė įtampa siekia 230 V, o jos leistinas nukrypimas - ± 10 proc."
„Staigų įtampos kritimą gali sukelti vienu metu prie tinklo prijungtas didelis kiekis galingų prietaisų, pavyzdžiui, žiemą, kai daugelis ima naudoti elektrinius šildytuvus. Panaši situacija gali nutikti ir namuose, kai vienu metu įjungiate kelis buitinius prietaisus - šildytuvą, skalbimo mašiną, indaplovę, virdulį. Pavojingesni yra įtampos šuoliai, kai įtampa staigiai padidėja. Tokia įtampa gali sugadinti daugumą buitinių prietaisų. Staigius įtampos šuolius gali sukelti elektros tinklo perkrovimas, tinklo avarijos ar senas, susidėvėjęs namų elektros tinklas", - nurodo ESO.
Taip pat priduriama, kad jei miestuose tokių įtampos svyravimų būna itin retai, tai kaimo gyvenvietėse, kur elektros tinklai gali būti seni, tokių sutrikimų tikimybė didesnė. Įtampos šuolių keliamo pavojaus galima išvengti naudojant specialius įtampą stabilizuojančius prietaisus ir tinkamai prižiūrint jūsų namuose esančio tinklo būklę.