Užsienyje gyvenantys senjorai pagaliau sulaukė malonės iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Ilgus metus turėję šimtus eurų mokėti tam, kad įrodytų, jog yra gyvi ir gali gauti pensiją, senjorai sulaukė pokyčių - apie tai, kad esi gyvas, bus galima paliudyti ir nuotoliniu būdu.
„Vakaro žinios" ne kartą rašė apie šią problemą, kuri liečia daugybę senjorų, gyvenančių užsienyje. Į redakciją jau prieš ketverius metus kreipėsi buvęs Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Japonijoje Algirdas KUDZYS, kuris po kadencijos liko gyventi Hokaido saloje.
2020 m. tapęs senjoru jis susidūrė su nepavydėtina situacija - norint gauti senatvės pensiją gyvenantiems užsienyje senjorams tenka minti biurokratinius takus. Pasirodo, jiems reikia pateikti specialią pažymą, kad žmogus yra gyvas ir tam tikroje vietoje. Užsienyje išimta tokia pažyma turi būti patvirtinta notariškai.
„Tai kainuoja apie 300 eurų. Papildomai tai turi patvirtinti prefektūros juridinis departamentas, o šių dokumentų galiojimui užsienyje dar reikia vykti į Japonijos URM, gauti šiems dokumentams apostilę. Tuomet visus šiuos dokumentus registruotu paštu siųsti į Lietuvos „Sodrą". Visas šis procesas man atsiėjo apie 500 eurų", - tuomet „Vakaro žinioms" pasakojo A.Kudzys. Kitas variantas - skristi už daugiau kaip tūkstančio kilometrų esantį Tokiją ir asmeniškai kreiptis į Lietuvos ambasadą Japonijoje.
Tokį procesą užsienyje gyvenantiems senjorams tenka pereiti kasmet, norint gauti senatvės pensiją. Ne kiekvienas pensininkas turi galimybes kasmet tiek pakloti už reikalingus dokumentus, o kiek yra tokių, kurie dėl sveikatos negali keliauti.
Reikalavimas užsienyje gyvenantiems asmenims kartą per metus, nuo spalio 1 d. iki gruodžio 31 d., patvirtinti, kad gyvena užsienio valstybėje arba kad yra gyvi ir gyvena tam tikroje vietovėje, taikomas ne tik mokant socialinio draudimo pensijas, bet ir valstybines pensijas. Ne kartą teiravomės Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, „Sodros", Seimo narių, kada sistema bus atnaujinta ir vis girdėjome pažadus, kad problema - labai aktuali, tačiau metai iš metų nespręsta.
Ir štai šiemet gegužę pagaliau buvo registruotas įstatymo projektas, kuriuo siūloma nustatyti asmeniui alternatyvią galimybę - elektroninių ryšių priemonėmis identifikuotis ir patvirtinti savo tapatybę „Sodros" direktoriaus nustatytomis techninėmis sąlygomis ir tvarka arba pateikti reikalingus dokumentus iki šiol galiojusia tvarka.
Be to, siūloma nustatyti, kad jei „Sodra" duomenis apie tai, kad valstybinių pensijų, nukentėjusiųjų asmenų valstybinių pensijų gavėjas yra gyvas ir gyvena užsienio valstybėje, gauna iš kitos valstybės kompetentingos įstaigos, ji privalo raštu informuoti atitinkamos valstybinės pensijos gavėją, kad nereikia pateikti papildomo patvirtinimo. Ministerija tikisi, kad įstatymo projektas Seimą pasieks dar šioje sesijoje.
Apie tai ministerija neseniai informavo ir Seimo narę Rimantę Šalaševičiūtę, kuri domėjosi šiuo klausimu ir ne kartą žadėjo žurnalistams pasistengti pakeisti situaciją. Seimo narė neslepia, kad pagalbos prašymų iš senjorų emigrantų ji sulaukia nuolat.
Taigi „Sodra" jau ruošiasi techniškai įgyvendinti pakeitimus: rengiamasi viešųjų pirkimų procedūroms įrangai, kurios reikia vaizdo skambučiams atlikti, įsigyti, rengiami procedūrų aprašai ir atliekami kiti darbai, kurie yra būtini siekiant sklandžiai įgyvendinti pakeitimus. Visi darbai bus baigti iki spalio 1 d.