Geodezininkai, matininkai ir net projektuotojai vis garsiau ima kalbėti apie VĮ Registrų centro (RC) ir kitų valstybės įmonių veiklą ir jų teikiamų komercinių paslaugų įtaką rinkai. Jau 2023 metais daugiau nei dešimtadalį pajamų RC gavo iš komercinės veiklos, ir ši dalis sparčiai auga. Pastebima, kad tokia veikla gali iškraipyti rinką ir sąlygoti nelygią konkurenciją.
RC teikiamos komercinės paslaugos: išduoda kvalifikuotus energetinio naudingumo sertifikatus, atlieka individualų nekilnojamojo turto vertinimą, kadastrinius matavimus, išduoda elektroninius parašus bei teikia su juo susijusias paslaugas.
Matininkų, geodezininkų paslaugas pradėjo teikti ir VĮ Žemės ūkio duomenų centras. Jis veiklą pradėjo 2023 m. reorganizavus sujungimo būdu VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrą, VĮ Distancinių tyrimų ir geoinformatikos centrą „GIS-Centras" ir VĮ Valstybės žemės fondą.
Privačiose įmonėse dirbantys specialistai juokais jau kalba, kad ateityje gali nebesugebėti konkuruoti su valdiškomis įmonėmis, kurios dalinai gauna ir finansavimą iš valstybės biudžeto, tad svarsto mesti privačius verslus ir ieškotis samdomo darbo valdiškose įmonėse.
2023 metų RC finansinėje metų ataskaitoje (už 2024 metus ataskaitos dar nėra) rašoma, kad įmonės komercinės veiklos pajamos buvo 5,5 milijono eurų. Tai sudarė 10,4 proc. nuo bendrų pajamų (53,25 milijono eurų). 2022 metais šis santykis buvo daug mažesnis - atitinkamai 4,9 milijono eurų, arba 8,2 procento nuo 59,75 milijono eurų bendrų pajamų.
„Tokia situacija susiklostė jau nuo seno. Tačiau Registrų centras savo komercinių paslaugų spektrą nuolat plečia. Pavyzdžiui, neseniai pradėjo net namus projektuoti", - sako viešumo nepanoręs geodezinės įmonės vadovas.
Jis taip pat akcentuoja, kad klostosi tokia situacija, kad Registrų centro darbuotojai konkuruoja toje pačioje rinkoje, tačiau kartu valstybinės įmonės specialistai ir tikrina privačių įmonių specialistų atliktus darbus. Dėl to galimas interesų konfliktas.
Negauna finansavimo
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM), kuriai pavaldus RC, „Vakarų ekspresui" pateiktame komentare akcentuoja, kad RC gauna atlygį už teikiamas administracines paslaugas, tačiau valstybės finansavimas už teikiamas paslaugas įmonei nėra skiriamas.
Vis dėlto jau minėtoje RC ataskaitoje rašoma, kad už 2023 metus įmonė gavo arba planuoja gauti net 11,3 milijono eurų dotacijų iš valstybės už RC neatlygintinai suteiktas (ne komercines) paslaugas. Panaši 11 milijonų eurų dotacijų suma fiksuojama ir už 2022 metus.
„RC pagrindinis tikslas yra teikti administracines ir viešąsias paslaugas, vykdyti specialiuosius įpareigojimus tinkamai kuriant, tvarkant, plėtojant registrus ir valstybės informacines sistemas bei tvarkant juose esančius duomenis. Be to, įmonė taip pat gali teikti komercines paslaugas, atitinkančias veiklos sritį, jei jas teikiant nebus sudarytos prielaidos atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumams rinkoje", - akcentuojama EIM komentare.
Ministerija įsitikinusi, kad RC vykdoma komercinė veikla - kadastro duomenų bylų rengimas - neiškraipo konkurencinių sąlygų rinkoje, kadangi ši veikla tiek teisine, tiek ir finansine prasme yra atskirtos nuo įmonės teikiamų administracinių ir viešųjų paslaugų. Kaip numatyta Valstybės informacinių išteklių įstatyme, duomenų tvarkytojas (šiuo atveju Registrų centras) vykdydamas komercinę veiklą, kuriai vykdyti reikalingi informacinėje sistemoje esantys duomenys, juos gauna tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir kiti duomenų gavėjai (pvz., privatūs matininkai). Taigi šiuo atveju RC neva jokių išimtinių teisių neturi.
„Be to, RC užimama rinkos dalis yra palyginti nedidelė - RC matininkų žemės kadastro duomenų bylų yra mažiau nei 3 proc. visų bylų kiekio", - skaičiuoja EIM.
Tačiau statinių kadastro duomenų bylų kiekis sudaro apie 24 proc. visų bylų kiekio. Taigi RC užima jau beveik ketvirtį rinkos.
Kas tikrina RC?
„Vakarų ekspreso" šaltinai sako, kad RC įtaka kasmet vis auga ir darbinėje veikloje jis turi palankesnes sąlygas konkuruoti.
„Būna sudėtinga gauti savininkų sutikimą, kad gautume dokumentus, sutarčių kopijas iš archyvo. Registrų tvarkytojams tai padaryti daug lengviau. Be to, RC pats rengia dokumentus, pats juos ir tikrina. O kas tikrina juos?" - klausia geodezininkas.
EIM atkreipia dėmesį, kad kadastro tvarkytojų ir RC matininkų vykdomos funkcijos yra atskirtos.„Kadastro tvarkytojas, tikrindamas matininkų parengtas nekilnojamųjų daiktų kadastro duomenų bylas, neatsižvelgia į tai, koks matininkas pateikė kadastro duomenų bylą, vadovaujasi teisės aktų nuostatomis ir sprendimus priima vienodai visiems taikydamas teisės aktų reikalavimus", - tikina ministerija.
Tačiau viešintis nepanoręs privatus geodezininkas pastebėjo, kad keista situacija susiklostė praėjusių metų pabaigoje. Tuomet dėl statybų techninio reglamento pasikeitimo buvo nemažai norinčiųjų įregistruoti nebaigtą sodo namo iki 80 kv. m. ploto statybą.
„Visai netikėtai patys sužinojome, kad RC specialistai registruoja kaip nebaigtą statybą tiesiog namo pamatus, nors anksčiau buvo reikalaujama, kad statinys būtų tūrinis, tai yra su sienomis", - sakė „Vakarų ekspreso" šaltinis.
„Matyt, viskas priklausė nuo to, koks RC darbuotojas tikrino dokumentus", - svarstė pašnekovas.
„Teisės aktai numato, kad nebaigtas statyti statinys yra laikomas Nekilnojamojo turto registre registruojamu nekilnojamojo turto kadastro objektu.
Teisės aktai nenumato pareigos kadastro tvarkytojui (t. y. Registrų centrui) pareigos tikrinti kadastro duomenų byloje užfiksuotų statinio parametrų (ploto, tūrio ir pan.) apskaičiavimo teisingumo, už šių duomenų teisingumą atsako juos pateikusios institucijos ar asmenys", - į „Vakarų ekspreso" pateiktą klausimą dėl pamatų registravimo tiesioginio atsakymo nepateikė ir EIM.
Klausimas dėl kvalifikacijos
Matininkai taip pat kelia klausimą, kad jų darbą tikrinantiems RC specialistams nėra reikalavimo turėti matininko kvalifikacijos pažymėjimo.
„Nekilnojamųjų daiktų kadastro duomenų bylas tikrinantys kadastro tvarkytojo darbuotojai neatlieka kadastro duomenų nustatymo ir surinkimo, todėl jiems ir nėra reikalavimo įgyti matininko kvalifikacijos pažymėjimą.
Kadastro tvarkytojams gali būti suteiktos kvalifikacinės kategorijos (kadastro eksperto, vyresniojo kadastro specialisto, kadastro specialisto ir kadastro specialisto asistento) ir kiekvienai iš jų yra nustatyti specialūs išsilavinimo ir profesinės patirties reikalavimai", - paaiškina EIM.
Gal ir bandeles keps?
„Tikrai buvau lengvai šokiruotas perskaitęs RC teikiamų komercinių paslaugų sąrašą. Daro beveik viską, išskyrus tai, kas susiję su kultūros paveldu, - stebisi žinomas Klaipėdos architektas Edmundas Andrijauskas. - Tai kas atsitiktų, jei Kultūros pavaldo departamentas pradėtų pats projektuoti ir kontroliuoti kultūros paveldo objektų tvarkymo darbus?
E. Andrijauskas ironiškai klausia: tai jei panorėtų, gal RC pradėtų ir bandeles kepti? Architektas įsitikinęs, kad valstybinė įmonė neturėtų konkuruoti su privačiomis.
Tačiau EIM turi lūkestį, kad RC teikiant komercines paslaugas orientuotųsi į paslaugų kokybę ir klientų lūkesčius. Siekiant pagerinti įmonės valdyseną ir veiklos efektyvumą, ministerija neatmeta galimybės svarstyti dėl įmonės juridinio statuso keitimo.
„Taip pat šiuo metu rengiamas atnaujintas ministerijos lūkesčių laiškas bendrovei. Įmonės kainodaros peržiūrėjimas taip pat yra vienas iš prioritetų, kuris padės užtikrinti konkurencingumą bei geresnį paslaugų prieinamumą vartotojams", - komentuoja EIM.
Taigi panašu, kad Vyriausybėje vyksta diskusija, kad RC būtų reorganizuotas į akcinę bendrovę. Tuomet būtų atverstos dar platesnės galimybės RC teikti komercines paslaugas.
Tačiau akivaizdu, kad situacija nėra normali. Tai įrodo ir tai, kad privataus verslo atstovai net baiminasi viešai apie tai pasisakyti.
„Panašu, kad tai yra kova su vėjo malūnais. Ministerijos pozicija aiški, jie gina RC. O mums tokiomis sąlygomis reikės konkuruoti ir toliau", - sakė geodezijos įmonės vadovas.