„Global Entrepreneurship Monitor“ (GEM) paskelbus, kad Lietuva 2024/2025 metų pasauliniame verslumo indekse užėmė antrąją vietą, premjeras Gintautas Paluckas mano, kad jie nebūtinai atspindi realią situaciją, nes verslas Lietuvoje vis dar susiduria su pertekliniu reguliavimu.
„Kalbant apie bet kokius reitingus, aš jais apskritai mažai tikiu, nes visada reikia žiūrėti į metodiką. (...) Šiandien situacija su pertekliniu reguliavimu Lietuvoje yra tikrai labai prasta. Apie tai šneka ne tik verslo asociacijos, bet apie tai šneka net paprasti žmonės, profesinės sąjungos“, – antradienį po Trišalės tarybos posėdžio žurnalistams sakė G. Paluckas.
„Vienas iš prioritetų – Vyriausybės yra kova su pertekliniu reguliavimu ir biurokratija. Beje, visa Europos Sąjunga pradeda su tuo kovoti“, – aiškino jis.
Apie išliekančias biurokratizmo sukeltas problemas, net Lietuvai gavus gerą įvertinimą, Trišalės tarybos posėdžio metu užsiminė ir verslo atstovai.
„Lietuva labai gerai suspindėjo indekse. Bet išlieka tokie dalykai, kaip biurokratizmas, kur turėtume ieškoti sprendimų. Bet yra tokių dalykų, kur reikia saugoti. Todėl norėtume, kad diskusijos dėl tokių dalykų, kaip mokesčiai būtų kuo ankstesnės, kad galėtume įvertinti“, – premjerui Trišalės tarybos posėdžio metu sakė Lietuvos verslo konfederacijos generalinė direktorė Ineta Rizgelė.
Premjeras pabrėžė, kad kova prieš biurokratizmą siekiant didesnio efektyvumo vyksta visos Europos mastu. Tačiau, anot jo, iniciatyvos turi imtis ir pačios valstybės, tarp jų ir Lietuva.
„Europos Komisija (EK) išėjo prieš savaitę su biurokratinės naštos mažinimo planu, ta vadinamąja „Baltąja knyga". Bet žinant Europos procesų greičius, buvo pasiūlyta iniciatyvos imtis patiems“, – sakė G. Paluckas.
„Į šiuos dalykus reikia žiūrėti racionaliai ir judėti, nes Europa, lyginant su likusiu pasauliu, konkurencingumu atsilieka“, – pridūrė jis.
Trečiadienį Vyriausybė ketina svarstyti nutarimą, kuriuo būtų įsteigta Perteklinių reikalavimų verslui šalinimo komisija. Ši komisija siektų biurokratinės apkrovos verslui sumažinimo.
Kaip antradienį pranešė Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN), GEM duomenimis, Lietuva pagal Pasaulinį verslumo indeksą užima 2-ąją vietą. Praeitais metais Lietuvai atiteko 4 vieta.
Pažymima, kad Lietuvoje per pastaruosius metus verslo pasitikėjimas augo greičiau nei vidutiniškai ES, mažėjo baimė pradėti verslą, dirbtinio intelekto naudojimas versle išaugo daugiau nei 30 proc., o startuolių skaičius auga sparčiau nei daugelyje ES valstybių.
Pasaulio verslumo stebėseną vykdo ir GEM Lietuvoje koordinuoja Vilniaus universiteto Verslo mokykla, bendradarbiaudama su EIMIN bei „Moody‘s“ Lietuva.