Rugpjūčio 12-osios vakare Kelmės rajone mirė ką tik pagimdytas kūdikis. Tragedija atgarsio sulaukė net Seime, kadangi, kol kas turimais duomenimis, iškviesta Greitoji medicinos pagalba (GMP) atvyko gerokai per vėlai.
Kaip skelbia ELTA, naujagimį praradusi Kelmės rajono gyventoja toliau gydoma Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, jai pagalbą teiks ligoninės psichologas.
„Ji dar yra ligoninėje, jai teikiama įprastinė pogimdyvinė priežiūra, rimtesnių komplikacijų nėra, pavojus jos gyvybei negresia", - „Eltai" antradienį sakė Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaiko ir moters klinikos laikinoji vadovė Monika Stasiūnaitė.
Pasak jos, naujagimis su mama į ligoninę buvo pristatyti atskiromis greitosiomis: „Mama buvo atvežta šiek tiek anksčiau, o po po kelių minučių buvo pristatytas naujagimis. Jis buvo įvertintas mūsų neonatologo, jis buvo be gyvybės ženklų, širdies veiklos nebuvo, kažkokios pagalbos jam teikti nebegalėjome. Naujagimio kūnelis buvo perduotas teismo medicinos ekspertams ir policijai".
Mirus namuose pagimdytam kūdikiui, sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai žada pavesti atlikti patikrinimą, siekiant išsiaiškinti įvykio aplinkybes ir ieškoti galimybių ateityje išvengti panašių nelaimių.
Pirminiais duomenimis, greitoji pagalba į kaimą Kelmės rajone buvo kviečiama mažiausiai dukart, tačiau moteris pagimdė namuose, kūdikis buvo vežamas į ligoninę Šiauliuose, tačiau neišgyveno.
„Greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo organizavimo tvarkos apraše numatyta, jog siekiama, kad laikas nuo kvietimo užregistravimo iki pirmosios medicinos pagalbos teikimo gyvybei grėsmingais atvejais pradžios miesto gyvenamosiose vietovėse būtų iki 15 minučių, kaimo gyvenamosiose vietovėse - iki 25 minučių. Reiškiame nuoširdžią užuojautą mirusio naujagimio artimiesiems", - rašoma ministerijos pranešime.
Bendrojo pagalbos centro (BPC) informacinės sistemos duomenimis, 19.39 val. buvo gautas skambutis iš Kelmės rajono Šedbarų kaimo. Skambino moteris, kuriai prasidėjo sąrėmiai. Ji buvo sujungta su GMP tarnyba.
Kaip „Eltą" informavo BPC, 19.59 val. buvo gautas antras skambutis. Skambinęs vyras pranešė, kad sąrėmiai jau labai dažni ir tuoj prasidės gimdymas, jis buvo sujungtas su GMP tarnybos dispečerine.
„Dispečerė konsultavo, kaip pasiruošti gimdymui namuose. Pokalbis po 15 min. nutrūko, tolesnė įvykių seka neaiški", - rašoma BPC atsakyme „Eltai".
22.49 val. gautas skambutis, pranešta apie naujagimio mirtį greitosios medicinos pagalbos tarnybos automobilyje.
LRT skelbia, kad 37-erių moteris berniuką pagimdė namuose Kelmės rajone, jo gyvybė užgeso vežant kūdikį į gydymo įstaigą. Portalo LRT.lt surinkta informacija rodo, kad moteriai pradėjus gimdyti šeima du kartus bandė išsikviesti medikus, tačiau nuo pirmojo skambučio į BPC praėjus net daugiau nei pusvalandžiui medikų prie gimdančios moters dar nebuvo. Šeima telefonu buvo ruošiama priimti gimdymą namuose.
Pasak LRT, šeimoje auga dar 7 vaikai, aštuntojo gimdymas baigėsi tragiškai. GMP bandė pagelbėti tiek gimdyvei, tiek kūdikiui, abu vėliau išvežti į Šiaulių Moters ir vaiko kliniką, kurios medikė M.Stasiūnaitė LRT pasakojo: apie 22.50 GMP pristatė pagimdžiusią moterį, po maždaug 5-10 min pristatytas naujagimis be gyvybės ženklų, diagnozuota jo mirtis. Pasak neišgyvenusio naujagimio tėčio, į namus atvyko dvi GMP brigados, priėmė gimdymą, bet vaikelis jau tuomet buvo be gyvybės ženklų, medikai namuose apie valandą bandė kūdikį gelbėti, po to išvežė į Šiaulius, nes Kelmėje nėra gimdymo skyriaus.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, buvusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė „Vakaro žinioms" sakė, kad tragedija buvo aptarta ir šį trečiadienį vykusiame komiteto posėdyje, tačiau jokių išvadų neprieita, nes yra pernelyg mažai informacijos.
„Sudėtinga ką nors komentuoti, komitete tik buvo įvardintos problemos dėl paramedikų parengimo. Komiteto pirmininkas Antanas Matulas, kuris pats yra akušeris-ginekologas, atkreipė dėmesį, kad kiekvienas gimdymas yra sudėtingas procesas, kuriam medikai turi būti pasiruošę. Paramedikai turi turėti specialų parengimą, o šiuo metu abejojama, ar jie tokį turėjo. Ypač, ar buvo parengti priimti komplikuotą gimdymą. Tačiau, kaip minėjau, komitete jokių išvadų neprieita, nes niekas neaišku: net per kiek tiksliai atvyko GMP. Tačiau apie gimdymo skyrių uždarymą savivaldybėse ne kartą kalbėta ir anksčiau. Nes kai būna komplikuotas gimdymas, laiku pristatyti gimdyvę į neuždarytą skyrių yra sudėtinga", - konstatavo R.Šalaševičiūtė.
Ji tikisi, kad Sveikatos apsaugos ministerija įvertins situaciją ir padarys reikiamas išvadas.