Lentvarį praėjusią savaitę sukrėtė skaudi žinia - iš gyvenimo pasitraukė moteris. Atvykę medikai konstatavo jos mirtį ir paliko vieną vyrą su mirusios žmonos kūnu. Greitai medikams teko grįžti, nes nusižudyti ketino jau ir pats vyras, tačiau pagalbos jis nesulaukė. Tik pilietiškų liudininkų dėka buvo iškviestas kitas medikų ekipažas ir išvengta dvigubos nelaimės.
Apie tokią situaciją „Vakaro žinių" redakcijai papasakojo įvykius mačiusi Olgita. Moteris tuo metu kaip tik viešėjo pas anytą, gyvenančią iš gyvenimo pasitraukusios moters kaimynystėje. Pamatę, kad atvyko medikai, kaimynai susirūpino, kas nutiko. Jeigu ne jie, gali būti, kad iš gyvenimo būtų pasitraukęs ir nusižudžiusios moters vyras.
Užfiksavo mirtį ir išvyko
„Medikai atvyko, gavę pranešimą apie negyvą žmogų. Jie konstatavo mirtį ir išvyko. Jau tada medikai turėjo suteikti reikiamą pagalbą vyrui. Bet buvo tik užpildyti dokumentai ir jis paliktas vienas su žmonos kūnu kelioms valandoms. Po kurio laiko jam pasidarė bloga, nebepavyko su juo susikalbėti, jis ėmė kartoti, kad žmonos niekam neatiduos, o ir pats be jos gyventi nenori. Tuomet vėl buvo iškviesti medikai ir į vietą atvyko tas pats ekipažas", - pasakoja Olgita, kuri pati yra slaugytoja ir paramedikė.
Todėl moteris labai nustebo, kai pasiteiravusi, kodėl vyrui nesuteikiama reikalinga pagalba, išgirdo atsakymą, jog jam reikia Valerijono lašų. „Dar išgirdau, jog vyras pagalbos atsisako. Bet palaukite, o kai medikai atvyksta į iškvietimą, kur žmogus stovi ant tilto, ketindamas nusižudyti, jie irgi paliktų žmogų nušokti, jeigu jis atsisakytų važiuoti su jais į gydymo įstaigą? Tai yra prisidėjimas prie žmogaus savižudybės", - stebisi Olgita.
Bandė prasipjauti gerklę
Situacija galėjo baigtis tragiškai: „Maža to, kad tą dieną jis gavo emocinį smūgį, dėl medikų neprofesionalumo dar jautė ir fizinį skausmą, kai buvo numestas kaip šuo. Kai antrą kartą atvykusi Trakų brigada išvažiavo, vyras slapta pasiėmė pasislėptą aštrų ilgą peilį, nes tuo metu dar buvusi policijos brigada išnešė visus aštrius daiktus iš patalpos. Vos išvykus medikams, jis stvėrė tą peilį ir norėjo sau prapjauti gerklę, kur yra miego arterija. Tai pamatęs mano vyras puolė žmogų, atėmė peilį, tuomet policija vyrą surakino. Per plauką buvo išvengta tragedijos, žmogus būtų nusižudęs. Tą dieną būtų buvę du lavonai."
Tuomet Olgita dar kartą paskambino greitosios medicinos pagalbos telefonu, paaiškino situaciją ir pareikalavo, kad į iškvietimą atvyktų profesionali medikų brigada iš Vilniaus. Atsiliepę medikai nustebo, kodėl skambina liudininkas, o ne įvykyje esanti policija. „Nupasakojau žmogaus būseną, tada ragelį perdaviau policijai ir po to atvyko kiti trys medikai, kurie suteikė pagalbą pagal visą algoritmą. Vyras buvo praradęs sąmonę, jam buvo suleisti vaistai, jis atsigavo. Iš Vilniaus atvykusi brigada viską atliko profesionaliai. Iki to laiko žmogus nebuvo net vandens gavęs. Atsigavus vyrui, medikai pasakė, kad jam reikia vykti į gydymo įstaigą ir jis sutiko, pagalbos neatsisakė,"- sako Olgita.
Pažeidimų nenustatė
„Vakaro žinios" kreipėsi į Greitosios medicinos pagalbos tarnybą (GMPT) dėl šios situacijos, po ko dėl atvejo buvo pradėtas vidinis patikrinimas. Tačiau teisės aktų pažeidimų nustatyta nebuvo.
Klausėme specialistų, ar yra patvirtintos rekomendacijos, kaip medikai turėjo elgtis, atvykę į tokį iškvietimą. Ar nusižudžiusios moters vyrui turėjo būti suteikta pagalba? Vilniaus filialo vidaus medicininio audito skyriaus vadovė Vilma Namavičiūtė patvirtino, kad jei savižudžio artimieji išsako suicidines mintis, tuomet jie taip pat laikomi savižudybės grėsmę patiriančiais asmenimis. Tokiu atveju medikai turi įvertinti asmens buvimo vietos saugumą ir asmens būklę, surinkti informaciją, reikalingą būtinosios pagalbos teikimo poreikiui, pobūdžiui ir mastui įvertinti. Be to, apie savižudybės grėsmę medikai turi pažymėti GMP kvietimo kortelėje.
Specialistė nurodė, kad esant indikacijų, savižudybės grėsmę patiriantį asmenį, GMP medikai veža į gydymo įstaigą, teikiančią stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas. „Jei savižudybės grėsmę patiriantis asmuo sutinka priimti siūlomą pagalbą, nėra indikacijų jį vežti į stacionarines paslaugas teikiančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą (ASPĮ), tačiau asmenį gali būti nesaugu palikti įvykio vietoje, GMP brigada veža asmenį į įvykio vietos savivaldybės psichikos sveikatos centrą arba į kitą ASPĮ, kurioje teikiama psichosocialinio vertinimo paslauga", - nurodė V.Namavičiūtė.
Palikti namuose medikai gali asmenį tik tuomet, kai žmogus nėra vienas: „Jei savižudybės grėsmę patiriantis asmuo sutinka priimti siūlomą pagalbą, nėra indikacijų jį vežti į sveikatos priežiūros įstaigą ir asmenį saugu palikti įvykio vietoje (kartu esantys artimieji ar kiti asmenys sutinka užtikrinti šio asmens saugumą)."