Siūloma nuo 1 iki 2 mėnesių pailginti terminą, per kurį galima pateikti skundą administraciniam teismui.
Administracinių bylų teisenos įstatymo pataisas įregistravęs Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma mano, kad tokio termino pakaktų tinkamai surašyti skundą.
Pasak jo, šiuo metu teisinio išsilavinimo neturinčiam žmogui galimybė kreiptis į teismą per 1 mėnesį, ypač sudėtingose bylose, kartais apskritai nebegali būti įgyvendinta.
„Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą, per 1 mėnesį reikia ne tik susirasti advokatą, bet ir surinkti reikalingus dokumentus, papildomą medžiagą (patvirtinančias faktines bei kitas skundo aplinkybes). Kai byla yra sudėtinga, 1 mėnesio nepakanka tinkamai surašyti skundą, o nekokybiškai surašytą skundą, jei jį pasiseka per 1 mėnesį pateikti teismui, po to bandoma pildyti paaiškinimais. Tai pareikalauja papildomo laiko sprendžiant tokių paaiškinimų priėmimo klausimą. Pasitaiko atvejų, kai pagal bylos pobūdį apskritai nepavyksta surasti advokato, kuris sutiktų per 1 mėnesį surašyti skundą administraciniam teismui“, – dokumento aiškinamajame rašte sako J. Razma.
Jis pastebi, kad 1 mėnesio terminas kreiptis į administracinį teismą įstatyme buvo numatytas prieš 25 metus, kai Lietuvoje dar nebuvo taikoma ES teisė, buvo labai kukli Konstitucinio Teismo (KT) doktrina bei labai mažas skundų skaičius į ką tik įkurtus administracinius teismus.
„Šiuo metu teisės kreiptis į teismą įgyvendinimas sukelia problemų ir administraciniams teismams, nes dalis asmenų, nespėjusių per 1 mėnesį pateikti skundo teismui, prašo atnaujinti terminą skundui paduoti. Teismas nagrinėdamas tokius prašymus sugaišta nemažai laiko“, – sako J. Razma.
Jo duomenimis, terminų atnaujinimo klausimas Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme buvo nagrinėjamas 2022 m. – 146 bylose, 2021 m. – 189 bylose.
Įstatyme nustačius 2 mėnesių terminą skundui administraciniam teismui pateikti, J. Razmos nuomone, tokių bylų skaičius ženkliai sumažėtų, o tai leistų greičiau išnagrinėti kitas bylas.
Jo duomenimis, kitų Europos Sąjungos (ES) šalių įstatymuose yra numatyti ilgesni kreipimosi į tokius teismus terminai, pvz. Belgijoje, Slovakijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Graikijoje – 60 dienų. Dar ilgesni terminai yra Kipre – 75 dienos, Airijoje, Čekijoje, Danijoje, Liuksemburge, Portugalijoje – 90 dienų.