Parlamentaras Vytautas Bakas pre Seimo plenarinį posėdį perskaitė Didžiasalio seniūnijos gyventojų laišką, kuriame žmonės skundžiasi, kad negali įsigyti net būtiniausių vaistų nuo karščiavimo vaikams ar nuo kraujo spaudimo senjorams, nes artimiausia vaistinė yra Ignalinoje, esančioje už 40 km. Laišką per dvi dienas pasirašė 400 žmonių.
„Gerbiamieji, mes, Ignalinos rajono Didžiasalio seniūnijos gyventojai, kreipiamės į jus tikėdamiesi sulaukti dėmesio ir pagalbos ieškant sprendimo dėl būtiniausių vaistų prieinamumo rečiausio ir labiausiai nutolusio nuo rajono centro Lietuvos regiono žmonėms. Didžiasalis yra didžiausias Ignalinos rajono kaimas. Jame gyvena daugiau kaip 1 tūkst. gyventojų. Dauguma jų yra senjorai. Pastaruoju metu čia nuolat atvyksta gyventi ir jaunos šeimos su mažais vaikais. Artimiausia vaistinė didžiasaliečiams yra Ignalinoje. Iki jos beveik 40 kilometrų, todėl kelionė visuomeniniu, ne taip jau dažnai kursuojančiu transportu tam, kad nusipirktų reikalingų vaistų, užtrunka beveik pusę dienos.
Mūsų pajamos kuklios, todėl ne kiekvienas šeimos ūkis naudojasi automobiliu. Jau nekalbame apie vyresnio amžiaus senjorus, esančius ypač sudėtingoje situacijoje. Dirbantys žmonės taip pat patiria daug nepatogumų, nes atvykstantiems į Didžiasalio gydymo įstaigas gyventojams skiriami vaistai taip pat pasiekiami tik Ignalinoje. Ten patekti darbo metu ne visada ir ne visiems sklandžiai pavyksta.
Atsižvelgdami į esamą situaciją, kreipiamės į jus, prašome imtis veiksmų ir padėti rasti sprendimą, kad Didžiasalio kaime, Ignalinos rajono savivaldybės Didžiasalio seniūnijoje, būtų atkurta bent jau sistemingai veikianti vaistinė, kurios paslaugomis mielai naudodavosi ir dabar naudotųsi mūsų ir aplinkinių seniūnijų gyventojai ir svečiai, arba periodiškai atvyktų mobili vaistinė", - laiške Seimo nariams rašo didžiasaliečiai.
V.Bakas priminė, kad Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas yra registravęs projektą dėl mobiliųjų vaistinių.
„Noriu kreiptis į jus visus ir paprašyti susitelkti - padarykime sprendimą, kuris nieko nekainuoja", - į kolegas kreipėsi V.Bakas.
Savo ruožtu A.Matulas „Vakaro žinioms" sakė, kad su panašia problema susiduria ne tik didžiasaliečiai.
„Pagal mano registruotą projektą savivaldybės turėtų nustatyti, kur yra didžiausias mobiliųjų vaistinių poreikis ir arba pačios imtųsi iniciatyvos, arba bendradarbiautų su verslu ir tokią mobilią vaistinę užsakytų. Ar jos važinėtų kartą per savaitę, ar kartą per mėnesį, ar kasdien - tai yra detalės. O esmė - įtvirtinti tokią vaistinių formą, dabar laukiame Vyriausybės išvados", - kalbėjo A.Matulas.
Anot jo, suprantama, kad verslas visada siekia pelno ir neprisidės, jei pakvips nuostoliais. Todėl savivaldybės neturėtų verslui užkrauti finansinės naštos.
„Pavyzdžiui, savivaldybės galėtų pasielgti taip, kaip buvo pasielgta Seime, kai buvo skelbtas konkursas dėl maitinimo valgykloje organizavimo, bet niekas neatėjo. Tada valgyklos patalpos buvo išnuomotos už eurą ir verslą pavyko pritraukti. Taip ir savivaldybės galėtų verslui pasiūlyti kokias nors patrauklias sąlygas, atleisti nuo tam tikrų mokesčių, dotuoti vaistinės veiklą ar panašiai", - pasakojo parlamentaras.
Didžiasalio seniūnas Pranas Petkevičius „Vakaro žinioms" teigė, kad problema dėl vaistinės yra rimta, nes gyvenvietė yra didelė, o aplink Didžiasalį gyvena daug žmonių.
„Anksčiau vaistinė visada būdavo, bet prieš kokius dvejus metus dingo. Manau, tai susiję su Seimo įvestu reikalavimu, kad vaistinei būtinas farmacininkas. Fiziškai vaistinė yra išlikusi - ir pastatas stovi, ir net baldai tebėra, tik vaistus išsivežė. Tad ją atkurti nebūtų sunku. Arba, blogiausiu atveju, bent jau periodiškai, kad atvažiuotų mobili vaistinė, nes poreikis tikrai yra didelis. Autobusai į Ignaliną, kaip ir po visą rajoną, nuo Naujųjų metų veža nemokamai, bet labai retai važiuoja. O ir užtrunka labai ilgai. O kas, jei vaistų prireikia staigiai? Mūsų pusė gyventojų yra pensininkai. Aišku, kai kurių vaistų galima prisikaupti iš anksto, tačiau juk vaistų galiojimo terminas kada nors baigsis", - pastebėjo seniūnas.