respublika.lt

Iš mamos nebylės atimti vaikai

(135)
Publikuota: 2025 kovo 05 17:21:41, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Kadras iš 2019 m. prie Seimo vykusio mitingo prieš vaiko teisių reformą. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Gražinos ir Egidijaus šeima iš Jurbarko jau trečią mėnesį gyvena nežinioje - prieš Kalėdas iš jų šeimos buvo paimti trys vaikai, o dabar tėvai sako, kad tarnybos grasina, jog sieks jiems suteikti nuolatinę globą. Tarnybos tikina, kad vaikai patys norėjo būti paimti, o tėvai pasakoja, jog paėmimo metu neįgali mama buvo uždaryta į policijos automobilį kaip nusikaltėlė, kad netrukdytų procesui.

 

Praėjo daugiau kaip du mėnesiai po to, kai iš Egidijaus ir Gražinos šeimos tarnybos išvežė vaikus ir perdavė juos laikinai globai. Dabar jie susitinka tik kartą per savaitę. Tėvai neslepia, kad tarnybų akiratyje atsiduria ne pirmą kartą, tačiau stengiasi įgyvendinti tai, kas jiems liepiama ir tikisi, kad atžalos pagaliau galės grįžti į namus. Visgi, į žiniasklaidą tėvai kreipėsi išgirdę grasinimus, jog gali visai netekti tėvų teisių. „Laikina globa turėtų trukti metus, o jeigu įgyvendinsime viską, kas numatyta pagalbos plane, trumpiau. Kol kas tiksliai mums nesako, kada grąžins vaikus. Tik pasakė, kad, jeigu per du mėnesius nebus pokyčių, specialistai galės kreiptis į teismą dėl tėvystės teisių apribojimo", - „Vakaro žinioms" sakė Egidijus.

Būtent dėl jo elgesio šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas įtarus smurtą. Gavusi tokią informaciją vaikų mokykla ir kreipėsi į tarnybas, kurios paėmė iš šeimos vaikus. Tačiau pats Egidijus tikina prieš vaikus nesmurtavęs ir viską daro, kad jie sugrįžtų.

Neįgalią moterį įgrūdo už grotų

„Gruodžio 17 d. vakare su vaikais žaidėme su konstruktoriumi, žmona gamino vakarienę ir išgirdome beldimą į langą. Pamatėme, kad atvyko Tauragės vaiko teisių specialistai. Paklausus, kodėl atvyko, sužinojome, kad jie gavo pranešimą, neva kažkoks vyras lapkritį matė, kaip aš savo namuose smurtavau prieš vaikus. Tik vėliau paaiškėjo, kad pranešimą iš tiesų pateikė mokyklos vadovė.

Mane apklausė automobilyje apie santykius su vaikais. Pasakiau, kad gražiai gyvename - pernai vasarą buvome delfinariume, rudenį vykome į parodą Kaune. Mokykloje sekasi gerai. Taip pat apklausai buvo išvesta jauniausia dukra ir vyriausias sūnus. Mums buvo pasakyta, kad dukra bus išvežta. Ji apsirengė. Vidurinysis, aštuonerių sūnus, pamatęs, kad ji rengiasi, irgi apsirengė. Mama prieštaravo, nenorėjo, kad vaikus išvežtų, tuomet buvo iškviesta policija. Aš taip pat kviečiau policiją, sužinojęs, kad norima vaikus išvežti.

Atvykus policijai, pasijutau kaip didžiausias nusikaltėlis. Mažieji vaikai buvo išvesti. Kai reiškiau nepritarimą, policininkas net pagrasino užsimojęs, kad smogs man į galvą. Tas pats policininkas užlaužė žmonai rankas, nes ji laikė vieną iš vaikų ir įgrūdo žmoną į policijos automobilio galą su grotomis. Tai matydamas vyriausias sūnus puolė kumščiuoti policininkus, negražiai juos vadino", - lemtingą vakarą prisimena Egidijus. Jis priduria, kad kitą dieną tarnybos atvyko paimti ir vyriausią (dešimties metų) sūnų.

Egidijus tikina, kad vaikų nemuša, bet jauniausia (septynerių metų) dukra, tarnyboms nurodė, kad patyrė smurtą. Tačiau paimti buvo visi trys vaikai: „Tuo metu tvarkiausi spintelę, tad buvo virtuvėje sudėti daiktai ant grindų. Dėl to buvo pasakyta, kad netvarka, antisanitarinės sąlygos. Buvo parašyta, neva katės mūsų nešvarios, šuo nešvarus, nors jo specialistai net akyse nematė."

Vaikus išskirstė į skirtingas šeimas

Iš šeimos paimti vaikai buvo apgyvendinti pas laikinuosius globėjus: du mažieji vienoje šeimoje, o vyriausias - kitoje. Šiuo metu jis gyvena jau antroje globėjų šeimoje. Šeimai sudarytas pagalbos planas. Šeimos tėvas tikina, kad abu su žmona stengiasi jį vykdyti, kad tik vaikai kuo greičiau grįžtų į namus. Kaip matyti iš dokumentų, tėvai vykdo jiems skirtą planą: nuolat bendrauja su vaikais, ugdo finansinio raštingumo įgūdžius, tikslingai leidžia gaunamas išmokas, pateikė prašymą gauti asmeninį asistentą. Egidijus sako, kad taip pat su žmona lanko pozityvios tėvystės, streso valdymo kursus.

„Su vaikais susitinkame kiekvieną antradienį. Vaikai jaučiasi gerai, bet vienas žmogus neseniai sakė, kad vaikai prašė ištraukti juos, jie nori namo. Dukra neseniai taip pat globos centro darbuotojoms sakė, kad nori namo. Kiek žinau, tai specialistai yra užfiksavę", - sako Egidijus.

Tarnybos dirba be rezultato

Egidijus neslepia, kad su tarnybomis reikalų turi nebe pirmą kartą. Kiek anksčiau žmona yra gyvenusi ir krizių centre, tokį pasiūlymą gavo ir šį kartą, tačiau atsisakė. Kad šeimai tarnybos teikia pagalbą ne pirmą kartą, tikina ir specialistai. Ir prisipažįsta, kad padėti nesugeba - niekas neveikia.

Teisme pateikta šeimos gydytojos išvada, kurioje nurodoma, kad vaikai laiku vedami skiepytis, tikrintis sveikatos, visada yra prižiūrėti, švarūs. Taip pat yra žinoma mokyklos charakteristika, kurioje nurodoma, kad mama rūpinasi vaikais. Tačiau, teismo nuomone, tai nereiškia, kad šeima užtikrina saugias ir sveikas sąlygas vaikams. Kaip matyti iš teismo sprendimo, daugiausiai priekaištų šeimai yra dėl tvarkos stokos ar socialinių įgūdžių, bendravimo su specialistais. Taip pat teismui nurodoma, kad mama nepripažįsta savo kaltės, ją verčia specialistams, kyla įtarimas dėl mamos psichinės sveikatos.

Tikisi pagalbos, bet liko be vaikų

Šeimos advokatas teismui pateiktame atsiliepime teigė, jog vykstantis ikiteisminis tyrimas dėl galimo smurto šeimoje smurto nepatvirtina. „Tėvai pripažino, kad gyvena nepasiturinčiai, tačiau vaikai viskuo aprūpinti. Dėl priekaištų dėl tvarkos ir švaros jie iš dalies pripažįsta tą faktą, tačiau nurodė, kad ši situacija pasikeitusi, tiesiog šventiniu laikotarpiu buvo labai pavargę ir negalėjo tinkamai susitvarkyti.

Tėvai kategoriškai nesutinka su pateikta išvada, kad vaikai norėjo išvykti iš namų. Nurodė, kad tėvai nesišalina nuo savo pareigų ir ketina toliau auginti ir rūpintis vaikais bei užtikrina saugią vaikų aplinką. Tarnybos nurodyti pastebėjimai dėl vaikų netinkamos priežiūros leidžia daryti išvadą, kad atvejo vadyba turi pakeisti planus, dažniau lankyti šeimą, stiprinti jų savitvarkos įgūdžius. Su pateiktu prašymu atimti vaikus nesutinka, nes jis neatitinka geriausių vaiko interesų ir vaikų teisės augti šeimoje su tėvais", - teismui nurodė advokatas.

Tikina, kad nuolatinės globos neieškos

„Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą. Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Lina Komskienė žurnalistus patikino, kad kol kas tokia kraštutinė priemonė, kaip tėvų valdžios ribojimas, šiuo atveju nėra planuojamas: „Situacija reikalauja ypatingo vaiko gerovės srityje dirbančiųjų susitelkimo. Susitelkta į pagalbą šeimai, dedamos maksimalios pastangos motyvuojant vaikų tėvus priimti pagalbą ir keisti esamą situaciją."

Visgi, ji patvirtino, kad tėvai yra įspėti apie kitokį scenarijų. „Šiai šeimai atvejo vadybos paslaugas teikia įstaigos „Jurbarko socialinės paslaugos" darbuotojai. Nors kol kas ši pagalba nebuvo veiksminga, visgi tikimasi, kad galiausiai bendros pastangos padės pasiekti pokyčio, o vaikai galės grįžti į pas tėvus. Šeimai yra išaiškinti ir kiti galimi sprendimai, jeigu situacija nesikeis ir vaikams išliks nesaugu šeimoje. Kitas atvejo vadybos posėdis, mūsų žiniomis, numatytas balandį", - sakė L.Komskienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
49
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (135)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar planuojate pavasario atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip sekasi laikytis pažadų, duotų naujiesiems metams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+4 +7 C

-1 +5 C

-1 +3 C

+5 +14 C

+6 +12 C

+8 +13 C

0-10 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s