Veltui buvęs Plungės ligoninės direktorius ir eksviceministras Antanas Martusevičius bandė teismą įtikinti, kad susitarti su toje pačioje byloje nuosprendį išgirdusiu verslininku dėl 50 arba dėl 100 eurų jam mažų mažiausiai - žema. Kaltinamieji aiškino, kad pinigai, jei ir buvo perduoti, tai ne kaip kyšis, o skolos grąžinimas, atsidėkojimas už pagalbą ir kt.
Skyrė baudas
Kaip rašė „Vakaro žinios", Vilniaus miesto apylinkės teismas už kyšininkavimą buvusiam Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktoriui 69 metų A.Martusevičiui praeitą savaitę skyrė 35 tūkst. eurų baudą. Jam taip pat atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į valstybės ar savivaldybės institucijų ir įstaigų, įmonių ir ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas 3 metams.
Nuteista ir toje pačioje gydymo įstaigoje dirbusi finansininkė Loreta Miltenienė. Už kyšio paėmimą jai skirta 14,9 tūkst. eurų bauda. Kaltu dėl papirkimo pripažintas kelių privačių medicinine įranga ir kitomis priemonėmis prekiaujančių įmonių atstovas Vytautas K. turėtų sumokėti 36,8 tūkst. eurų baudą.
Kaip informavo Klaipėdos apygardos prokuratūra, bylos duomenimis, A.Martusevičius savo naudai nuo 2019 m. lapkričio iki 2021 m. vasario priėmė bendrai ne mažesnį nei 1250 eurų kyšį už tai, kad ligoninė pasirinktų Vytauto K. atstovaujamų įmonių teikiamas paslaugas bei prekes. A.Martusevičius padarė šešis, o verslininkas - septynis apysunkius nusikaltimus valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams.
Nustatyta, kad L.Miltenienė priėmė 1700 eurų kyšį už tai, kad savalaikiai įformintų pateiktus apmokėjimo dokumentus, nevilkintų ir patvirtintų apmokėjimus už ligoninės iš Vytauto K. atstovaujamų įmonių nupirktas medicinines priemones ir paslaugas. Tokiu būdu joms buvo sudarytos sąlygos laimėti gydymo įstaigos pirkimų už beveik 50 tūkst. eurų.
Nuosprendis dar nėra įsiteisėjęs ir gali būti skundžiamas.
Imdavosi konspiracijos
Ši byla pasiekė teismą 2022 m. lapkritį. Ilgametis ligoninės vadovas A.Martusevičius nuo pareigų buvo nušalintas 2021 m. pavasarį, o vasarą paliko tarnybą. 2000-2001 m. jis buvo sveikatos apsaugos viceministru, o 1997-2007 m. ėjo Telšių apskrities vyriausiojo apskrities gydytojo pareigas.
Bylos duomenimis, pirmiausia verslininkas tuometiniam ligoninės vadovui dalino ne mažesnius negu 50 eurų kyšius už tai, kad teiktų generatoriaus remonto paslaugas, už generatoriaus ir nepertraukiamo maitinimo įrenginio priežiūros paslaugų teikimo sutarties pratęsimą ir kt. Pinigai dažniausiai buvo įteikinėjami abiejų vyrų susitikimų Vilniaus ir Klaipėdos maitinimo įstaigose metu, o 2021 m. vasarį A.Martusevičius tarnybiniame automobilyje paėmė jau 1000 eurų. Teismo pastebėjimu, abu kaltinamieji imdavosi tam tikrų konspiracijos priemonių - pinigus dėdavo į servetėles, segtuvus, tiesiai apie juos nekalbėdavo.
Bylos duomenimis, L.Miltenienei iš pradžių 200 eurų įteikti prie prekybos centro, o vėliau ji pareikalavo 1500 eurų sumos. Šie pinigai buvo paimti automobilyje.
Dėstė savo nuopelnus
Kaip pažymėjo teismas, teisiamojo posėdžio metu kaltinamieji neneigė susitikę bei bendravę, tačiau nurodė, kad pinigai, jei ir buvo perduoti, tai ne kaip kyšis, o skolos grąžinimas ar atsidėkojimas už pagalbą ir kt.
Teisme kaltės nepripažinęs A.Martusevičius sakė, kad net baisiame sapne negalėjo įsivaizduoti, kad praėjus tokią gyvenimo distanciją, gavus daugybę padėkų, negavus nė vieno papeikimo, įspėjimo, pabarimo, priekaišto ar pan., susidarys tokia situacija. Anot jo, padėjo visiems, apie 100 žmonių, negalvodamas apie jokią grąžą, o susitarti su verslininku dėl 50 arba dėl 100 eurų mažų mažiausiai yra žema - jis pakankamai uždirbo. Vyras taip pat nurodė, kad apklausiamas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų buvo prastos sveikatos, dėl ko galėjo duoti neteisingus parodymus, be to, jam siūlė duoti „baudelę", jeigu prisipažins.
Verslininkas teisme tikino, kad L.Miltenienei, su kuria anksčiau draugavo, nupirko gėlių ir pridėjo dovanų 200 eurų. Vyras aiškino, kad A.Martusevičius jam ne kartą buvo paskolinęs pinigų, nupirkęs vaistų, todėl po truputį vis grąžindavo skolą. Vytautas K. tvirtino, kad patyrė STT pareigūnų spaudimą, todėl sutiko su visomis jų sąlygomis.
L.Miltenienės pastebėjimu, ją pasveikinęs verslininkas parodė pagarbą moteriai, jokio kyšio ji nereikalavo.
Kalba apie permokėjimą
Teisme apklaustas vienas ligoninės darbuotojas tvirtino, kad generatoriaus patikrinimas - nesudėtingas darbas, jis buvo „prieš" tokius pirkimus. Pasak vyro, tuo metu už tokius darbus mokėdavo 1900 eurų, o dabar patys vykdo patikrą, tuos pačius daiktus perka 10 kartų pigiau nei anksčiau.
A.Martusevičiui buvo pateikti įtarimai ir STT atliekamame didelės apimties tyrime dėl galimos korupcijos sveikatos priežiūros įstaigoms viešųjų pirkimų būdu įsigyjant įrangą ir kitas priemones