respublika.lt

Kai pralaimi kovą su narkotikais, nusitaiko į paprastą musmirę

(142)
Publikuota: 2025 sausio 21 12:29:48, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Primename, kad įsigaliojo sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės įsakymas, kuriuo remiantis į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą įtrauktos pagrindinės Lietuvoje augančių paprastųjų musmirių psichoaktyviosios. A.Bernacko koliažas

Nuo sausio 1-osios paskelbus, jog už musmirių laikymą bei platinimą gresia baudos, areštai, kalėjimas, internete iškart dingo skelbimai apie parduodamas šviežias, džiovintas raudonąsias musmires, jų tinktūras ir pan.

 

Nors anksčiau už džiovintų musmirių kilogramą buvo siūloma 140-150 Eur. Socialiniuose tinkluose tapo nepasiekiamos ir musmirių mėgėjus vienijančios bendruomenės. Kita vertus, ar ne per greitai skubame atsisakyti liaudies medicinos paveldo?

Higienos instituto duomenimis, kasmet Lietuvoje miršta apie 43 tūkst. žmonių. Tačiau dominuoja širdies, kraujagyslių ligos (apie 56 proc.). O nuo atsitiktinio apsinuodijimo narkotikais ir haliucinogenais, kur patektų ir musmirės, užpernai mirė tik 15 gyventojų, dar 57 mirė nuo neaiškių apsinuodijimų

Gydymą musmirėmis pripažino gydytoja, publicistė Filomena Taunytė (1925-2013).

Anot F.Taunytės, vengti reikia tik žaliosios musmirės, nes ji labai nuodinga. O raudonąją galima išdžiovinti, sutrinti ir vartoti tuos miltelius labai mažomis dozėmis. Ant peilio galo. Esą tai rimtas vaistas. Iš 10 kg musmirių gautume 1 kg sudžiovintų. Aišku, jokia musmirė vėžio neišgydys, gal tik galėtų sumažinti skausmus ar padėtų užmigti. Niekas jų ir nerekomenduodavo tiek, kad sukeltų haliucinacijas ar situacija bagtųsi mirtimi.

Prekyba musmirėmis ypač suaktyvėjo per pastaruosius trejus metus. Mūsiškiai pardavinėjo tuos nuodingus grybus Vakarų Europai, gabenosi iš Baltarusijos. Neabejotina, jog dalį šių haliucinacijas sukeliančių grybų kaip kvaišalus naudojo ir vietiniai. Kita vertus, juk daug lengviau uždrausti musmires, kurių raudonos kepuraitės iš tolo matomos beržynuose, nei užkardyti daug pavojingesnių narkotikų plitimo kelius.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento 2021 m. užsakytas tyrimas atskleidė, jog Lietuvos gyventojai nuo 15-os iki 64 metų dažniausiai vartojo kanapes (13,7 proc.), ekstazį (1,8 proc.), kokainą (1,8 proc.), amfetaminą (1,4 proc.), o haliucinogeninius grybus - tik 1 proc.

„Gydyti" galima ir vinimis

Žinoma Lietuvoje žolininkė Adelė KARALIŪNAITĖ prisipažino kadaise pabandžiusi gydymą musmirėmis:

„Iš tiesų aš tikrai labai seniai buvau pradėjusi tą gydymą, bet labai greitai atsisakiau, nes nemačiau gydomojo efekto. „Gydyti" galima viskuo, net su vinimis, bet ar pagydysi? Tokie, atsiprašant, gydytojai, gydantys musmirėmis, labai lengvai pelnosi iš žmonių. Tai daug lengviau nei telefonu išvilioti kodus ir ištuštinti svetimas bankų sąskaitas. Jų niekas nebaudė už nuodingų grybų laikymą, o jei ištuštinsi svetimą banko sąskaitą, nubaus. Sukčiai jau taip suįžūlėjo, kad apsimeta manimi ir prekiauja neva mano pagamintais vaistais. Man paskui žmonės skambina ir skundžiasi, kad sumokėjo už vaistus brangiai, o gavo tik kažkokią „piliulką"."

Kam musmirei tiek reklamos

Biologė, žolininkė, vaistinės „Jadvygos žolės" steigėja Jadvyga BALVOČIŪTĖ stebėjosi, kodėl dėl musmirės keliamas toks didelis susirūpinimas.

„Žinote, aš nesu homeopatė, - sakė J.Balvočiūtė, - bet tomis musmirėmis žmonės nuo seno gydėsi. Ir liaudies medicina tai žino, ir homeopatai, tarp kitko, gamina vaistus. Ir tikrai galima naudoti gydymui ne tik musmires, bet ir rupūžes, gyvates, bites bei kitokius gyvūnus, kurie turi nuodų.

Yra įvairiausių tokių vaistų paruošimo būdų, ne tik užpilti degtine tas musmires ir laikyti. Įvairiais būdais tos musmirės liaudies medicinoje naudojamos. O kodėl staiga jos parūpo? Žmonės visą laiką ramiai į tas musmires žiūrėdavo, nes žinojo, kad tai nuodingas grybas. Bet tų nuodingų grybų yra ir kitokių.

Žmonės patys juos žino, todėl aš skeptiškai žiūriu į viešus pasakymus, kad musmirės nuo šių metų uždraustos. Tas viešas uždraudimas tik sužadins susidomėjimą musmirėmis. Reikėtų žiūrėti į šį musmirių reikalą paprasčiau ir kritiškiau. Žmonės, kurie norės su ta musmire kažką daryti, kvaišintis, toks bereikalingas susidomėjimas tik tai paskatins. Bet galime ir daugiau rasti nuodingų augalų, grybų, gyvūnų. Ir mano vaistažolių darže yra augalų labai nuodingų. Žmonės tik nepagalvoja eidami pro šalį. O jei žinotų, tai gal net nuodytis pradėtų?"

Komentuoja "Žolinčių akademijos" steigėja ir lektorė Danutė Kunčienė:

„Žolinčiai viską vertina gerai, bet labai atsargiai. Dabar toks laikas atėjo, kad kažkokia musmirė užkliuvo! Šiaip tai aš labai liaudies medicina domiuosi, aš užaugau tokioje šeimoje ir pas mus visada būdavo musmirių užpilas, skirtas pirmai pagalbai. Tik ne į vidų, bet išoriškai. Taip elgėsi visada mano „bobūlia", o mokslas dar kiek patyrinėjęs ir į vidų ėmė siūlyti. Gydytojos F.Taunytės knygas paskaitykite. Ten parašyta, kad lašiukai su musmire yra naudojami prie tam tikrų ligų.

Bet mes, žolinčiai, nelendame į gydymus, mes tik stebime gamtą. Mes mokome pažinti, kas auga gamtoj, o toj gamtoj auga ir musmirės įvairios. Pavyzdžiui, žalioji musmirė - labai nuodinga, o raudonoji musmirė - irgi, bet viską reikia vertinti atsargiai, nes pas mus vis kažkas ateina „ant bangos". Tai „ant bangos" vienas augalas, tai „ant bangos" kitas. Tai buvo meškinis česnakas į Raudonąją knygą įrašytas, neleidžiamas naudoti, bet mes, žolinčiai, stengiamės tą Raudonąją knygą suploninti. Vis ją ploniname, kad Lietuvoje vis daugiau augalų, kuriuos galima naudoti, atsirastų. Mes patys virš 30 augimviečių Lietuvoje įveisėme. Meškinio česnako plantacijas natūralias įveisėme, tik viską reikia atsakingai naudoti. Pažįstu žmonių, kurie musmires naudoja, esu mačiusi, kaip miške suvalgo musmirės kotą...

Bet vis kažkas turi mums kažką sugalvoti, uždrausti. Vis į rėmus žmones stato kažkokius! Man labai patiko iš paskutinio matyto spektaklio toks sakinys - „Leiskite gyvenimui gyventi!" Aš tuo sakiniu ir remčiausi, nes gamtoje yra tokia tvarka, kad žmogus, į ją įsikišęs, tik išardo daug dalykų. Ir dažnai iš didelio rašto išeina iš krašto.

Viskas priklauso nuo dozės, o žodžiuose „nuodinga" ir „naudinga" tik yra raidelės sukeistos. Durnaropė, mėlynoji kurpelė - yra labai nuodingos, bet jos irgi naudojamos vaistams. O apie ugniažolę, atsimenu, kai pradėjau kalbėti, tai mane tildė, esą, ponia, kodėl jūs apie ugniažolę kalbate, nes ji yra numeris pirmas tarp pačių nuodingiausių augalų. Taip, ugniažolė nuodingiausia, bet ir naudingiausia ji gali būti, priklausomai nuo dozės. Dabar tai pripažįsta ir farmacija. Su ugniažole yra sukurta ir vaistų vėžiui gydyti ir taip toliau. Tačiau reikia mokėti ją panaudoti.

Žmones baus, jei pas juos namuose ras musmirių. Kitus dalykus reikia tikrinti - korupciją, grobstymus, narkotikų plėtrą, o ne bausti žmones dėl musmirės. Manau, kad ta musmirė nukreipia dėmesį nuo daug rimtesnių dalykų, kurie už musmirės slepiasi. Chaosas padaromas, žmonių dėmesys nukreipiamas - ir jau žiūrėk valdžioje kažkas rezgama. Per tą laiką, kol vyks kova su musmire, jie kitus dalykus susitvarkys.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
112
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (142)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar baiminatės rimtų pokyčių pasaulyje D.Trampui tapus Amerikos prezidentu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +1 C

0 +2 C

-3 +1 C

0 +3 C

0 +1 C

+1 +2 C

0-5 m/s

0-3 m/s

0-8 m/s