respublika.lt

Kaip aferistai moka sugadinti atostogas užsienyje

(4)
Publikuota: 2024 rugpjūčio 24 15:13:00, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Freepik nuotr.

„Vakaro žinių" skaitytoja pasidalino keliautojus įspėjančia istorija. Nuo sugadintų atostogų šį kartą išgelbėjo atidumas ir banko taikoma įtartinų pervedimų kontrolė. Kokias metodais veikia sukčiai, kai keliautojas bando užsisakyti nakvynę užsienyje.

 

Žinutėmis atakavo naktimis

„Praeitų metų lapkričio 4 d. žinomoje platformoje Booking.com užsirezervavau vasarai apartamentus Kroatijoje, kaina 1400 Eur. Ši suma nuo banko kortelės turėjo būti nuskaityta likus porai dienų iki atostogų pradžios. Lapkričio 23 d. vakare netikėtai gaunu žinutę Booking.com programėlėje, esą iš man apartamentus nuomojančios įmonės: „Prašau patvirtinti savo rezervaciją paspaudus šią nuorodą, priešingu atveju jūsų užsakymas bus atšauktas".

Žinutėje buvo mano vardas pavardė, užsakymo duomenys. Gerai, kad domiuosi sukčiavimais, tad pamačiusi, jog įkelta nuoroda išveda mane iš Booking.com platformos ir prašo suvesti banko kortelės duomenis - jokių veiksmų neatlikau. Iš karto parašiau tiek apartamentų nuomotojui, tiek Booking.com konsultantams. Pastarieji kitos dienos rytą atsiuntė žinutę su apgailestavimu ir primygtinai siūlė nieko nespausti, jokių duomenų neįvedinėti. Po kelių valandų atsiprašymą atsiuntė ir apartamentų nuomotojai.

Booking.com teisinosi, esą tai, kad sukčiai rašo jų programėlės žinučių langelyje, nėra jų kaltė - sukčiai, tikėtina, yra įsilaužę į nuomotojų paskyrą. Booking.com įspėjo nuomotojus, kad šie pasirūpintų savo platformos saugumu ir pan.

Galvojate viskas tuo ir baigėsi? Ateina gegužės 13 d. Iki datos, kai turėtų būti nuskaičiuota visa rezervacijos suma likus dešimčiai dienų, vėl gaunu žinutę Booking.com programėlėje: „Mielas kliente, susisiekėme su jumis nepavykus banko kortelės autorizacijai. Tai standartinė saugos procedūra, atliekama prieš baigiant jūsų mokėjimo užsakymą. Šiuo veiksmu nenuskaičiuojama suma nuo jūsų kortelės, o tiesiog rezervuojama reikiama suma iki mokėjimo datos. Tikėtina, jog procedūra nepavyko dėl šių priežasčių: nepakankamas pinigų likutis; negaliojanti banko kortelė; reikia transakcijos patvirtinimo iš banko."

Ši žinutė parašyta tvarkinga anglų kalba, joje jokių nuorodų, tiesiog prašoma platformoje atnaujinti kortelės duomenis - viską atlieku, viskas puiku... iki kitos nakties. Keista tai, kad 1 val. nakties vėl gaunu identišką žinutę. Esą vėl kortelė nepatvirtinta. Na, galvoju, gal programėlė stringa ar pan. Vėl pakartoju. Kitą naktį vėl tas pats...

Dabar jau parašau Booking.com bei skambinu į SEB banką. Konsultantei paaiškinu situaciją, paprašau patikrinti, ar Booking.com bando rezervuoti sumą ir kodėl nepavyksta. O ji atsako, jog bandoma ne rezervuoti, o nuskaityti 1400 eurų! Ir būtent bankas neleidžia to padaryti! Klausiu, jeigu pokalbio metu duosiu sutikimą nuskaičiuoti šią sumą, tai ji ir bus iškart nuskaityta nuo sąskaitos? Konsultantė atsako, kad taip! Ką gi belieka šįkart padėkoti bankui, kad apsaugojo mano pinigus! Įsijungus Booking.com skubiai atšaukiu tą nelemtą rezervaciją - geriau rasiu, kur kitur nakvoti, nes kyla pagrįstas įtarimas, jog ten įsisukę aferistai! Kaip galvojate, kaip sureagavo Booking.com? Niekaip! Dėl šio įvykio nei paaiškinimo, nei atsiprašymo nesulaukiau iki šiol!"

Kaip nelikti be nakvynės ir pinigų

Pasak Šiaulių banko finansinių nusikaltimų prevencijos departamento vadovės Simonos Urbanavičiūtės, pradėti reiktų nuo to, kaip viešbutis užsienyje yra išsirenkamas. Vyresni keliautojai tai dažniausiai patiki kelionių agentūroms, kurios užsienyje turi patikimus kontaktus. Jaunesni daugeliu atveju naudojasi jau patikrintomis nakvynės užsakymo svetainėmis, pavyzdžiui, „Booking", „Airbnb" ir pan.

„Jei įmanoma, geriausia rinktis mokėjimą nuvykus į vietą, taip pat pasilikti galimybę užsakytą viešbutį atšaukti visų pinigų neprarandant. Visuomet derėtų pasiskaityti kitų keliautojų komentarus", - pataria banko atstovė.

Sukčiai sukuria profesionaliai atrodančias svetaines, kurios imituoja viešbučių rezervavimo platformas, tad būtina įsitikinti, ar tikrai svetainė, kurioje užsisakinėjate nakvynę, yra originalus viešbučio puslapis. Pasitikėkite tik tomis svetainėmis, kuriose naudojamas HTTPS - tai vienas įrodymų, kad svetainė yra saugi.

S.Urbanavičiūtė teigia, kad viešbutį užsakę keliautojai retkarčiais sulaukia skambučių su prašymais registraciją pakartoti. Labai dažnai tai būna sukčiai, kurie siekia gauti asmens duomenis, dokumentų informaciją arba dar vieną mokėjimą. Sukčiai taip pat gali teigti, kad permokėjote arba netyčia sumokėjote dukart, ir prašyti jūsų banko duomenų, kad galėtų atlikti pinigų grąžinimą - dažnai tai tik noras pavogti prisijungimo duomenis.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
20
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar šiandien ištiestumėte ranką nepažįstamam Baltijos kelyje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+16 +22 C

+14 +19 C

+11 +19 C

+20 +33 C

+19 +27 C

+21 +24 C

0-8 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s