respublika.lt

Kaip maži vabzdžiai kenkia kaštonams

(0)
Publikuota: 2024 liepos 30 23:02:51, Vytautas RAČKAUSKAS
×
nuotr. 2 nuotr.
Lietuvoje skraidančias keršakandes galima pamatyti nuo balandžio pabaigos iki spalio pradžios. Wikipedia.org nuotr.

Manau, ne vienas gyventojas savo mieste kaštonuose yra pastebėjęs įkeltus trikampio formos objektus, kurie primena lesyklėles. Tačiau tai nėra lesyklėlės paukščiams, tai yra feromonų gaudyklės, skirtos ne pamaitinti, o sugauti mažą vabzdį - keršakandę.

 

Cameraria ohridalla - taip kaštoninė keršakandė skamba mokslinėje literatūroje. Vabzdys kilęs iš Makedonijos ir pirmą kartą aprašytas 1985 metais bei yra priskiriamas keršųjų kandelių šeimai, viena iš drugių rūšių. Drąsiai galima teigti, kad nėra Europoje valstybės, kurioje auga kaštonai ir kurioje šis vabalas nebūtų paplitęs.

Kuo šis vabzdys yra pavojingas?

Pradėkim nuo to, kad šios kandžių lervos minta kaštonų lapais, todėl medžių lapai ne tik praranda savo spalvą, bet ir gyvybingumą. Keršakandžių lervos kaip fantastiniame filme ,,Svetimas" įsigraužia į kaštonų lapus ir pradeda maitintis jais iš vidaus. Taip sukeldami medžio lapų rudimą ir džiūvimą, dėl to medžių lapai pradeda anksčiau laiko kristi, silpnindami medį, mažindami atsparumą ligoms, ką jau kalbėti apie dekoratyvinį medžio vaizdą.

Kaip kovojama su keršakande?

Lietuvoje skraidančias karšakandes galima pamatyti nuo balandžio pabaigos ir netgi iki spalio pradžios. Būtent šiuo laikotarpiu yra tinkamiausias laikas statyti feromonų gaudykles ir jas keisti naujomis kas 6 savaites.

Pavyzdys, Vilniuje nuo 2022 m. iki 2024 m. yra pastatyta 5425 vienetai feromonų gaudyklių (2022 m. - 1671 vnt., 2023 m. - 1873 vnt., 2024 m. - 1881 vnt.).

Feromoninio gaudyklių masalo principas yra labai paprastas. Kuomet vabzdžiai pradeda skraidyti, feromoninės gaudyklės privilioja vabzdžių patinėlius. Patekę patinėliai į gaudyklę niekaip negali ištrūkti, taip gamtoje likusios patelės lieka neapvaisintos ir taip mažinama jų populiacija.

Kitas, mechaniškesnis kovos būdas, atėjus rudeniui - nukritusių lapų surinkimas ir sunaikinimas. Taip yra mažinamas keršakandžių kiaušinėlių kiekis, sumažinant jų populiaciją kitais metais.

Brangiausias ir aplinkai kenksmingiausias būdas yra insekticidų naudojimas (lot. insectum - vabzdys + caedo - žudau), jie yra gaminami granulių, tablečių, miltelių, koncentruotų emulsijų pavidalu, tačiau jų naudojimas gali būti kenksmingas žmogui ir gyvūnams, patekus į organizmą.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikia Lietuvoje steigti daugiau poligonų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +20 C

+12 +20 C

+12 +19 C

+19 +25 C

+19 +25 C

+20 +22 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s