Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys teigia, kad poreikis turėti daugiau poligonų išlieka. Todėl, anot jo, ketinama kalbėtis su šalies savivaldybėmis dėl papildomų teritorijų karių treniruočių zonoms.
„Lietuvoje poligonų vis dar ir toliau trūksta. Mes ir toliau intensyviai turėsime ieškoti, kur papildomai juos steigti, nes tiek Lietuvos kariuomenei, tiek sąjunginikams, kurie yra Lietuvoje, yra būtina treniruotis ir daryti tai geriausiomis sąlygomis“, – antradienį LRT radijui sakė K. Budrys.
Pasak patarėjo, gali būti, jog ateityje steigiant poligonus teks iškeldinti ir numatytose teritorijose gyvenančius asmenis.
„Aš dar kartą atkreipiu dėmesį, mes turėsime ir tolimesnes diskusijas su kitomis savivaldybėmis, nes mums ploto prasme reikės dar didesnio ploto poligonams – bent 15 ant 25 kilometrų. Ir mes tikrai turėsime tą situaciją su vietos gyventojais, kai mes turėsime kalbėti ir apie namų valdų iškėlimą“, – pabrėžė K. Budrys.
„Mes turime kitą situaciją Lietuvoje – ir kariuomenės bus daugiau, ir sąjungininkų bus tikrai daugiau, jie judės su technika, gali kilti dėl to nepatogumai“, – aiškino jis, pažymėdamas, jog numatant tokias diskusijas su vietos gyventojais itin svarbu tinkamai įvertinti poligonų steigimo Tauragės ir Šilalės rajonuose procesus.
Praėjusią savaitę Seimui buvo pateiktas įstatymas dėl poligonų Tauragės ir Šilalės rajonuose steigimo. Klausimas į parlamento salę grįš rudens sesijos metu.
Tauragės rajone turėtų iškilti maždaug 4,3 tūkst. hektarų ploto poligonas. Tuo metu Šilalės rajone – kiek didesnis nei 2,6 tūkst. hektarų ploto.
KAM parengtais teisės aktais siekiama užtikrinti sklandų poligonų įkūrimą, numatant specialų teisinį reguliavimą, paspartinantį reikiamos infrastruktūros kūrimą. Poligonų statyboms norima palengvinti teritorijų planavimo procedūras. Taip pat įstatymo pakeitimais būtų atsisakoma infrastruktūrai poligono teritorijoje būtino statybų leidimo, numatoma išimtis ir dėl poveikio aplinkai vertinimo.
Be to, teisės aktu numatoma, jog poligono teritorijoje esantys valstybinės reikšmės miškai prarastų šį statusą. Projektuojamų karinių mokymų vietų teritorijoje esantis nekilnojamasis turtas bei keliai bus perduoti kariuomenei.
Ministro Lauryno Kasčiūno teigimu, teisiniai pakeitimai leistų įprastai penkerius metus trunkančius procesus sutrumpinti iki pusmečio.
Skelbiama, jog poligonai nebus visiškai uždara karinė teritorija, juose nebus šaudyklų, nevažinės sunkioji karinė technika.
KAM duomenimis, į steigiamų poligonų plotus patenka devyni privatūs žemės sklypai, esantys Tauragės rajono savivaldybėje. Pastarieji ministerijai bus perduoti tik tada, kai bus atliktos visos žemės sklypų paėmimo visuomenės poreikiams procedūros.