Lietuvos regionų partijos frakcija kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto bei Sveikatos apsaugos ministerijas ir Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą dėl studentų bendrabučių. Esą kai kurie kambariai net neatitinka higienos normų.
Vis dažnesni pagalbos prašymai
Prasidėjus naujiems mokslo metams iš regionų atvykę studentai labai tikėjosi gauti vietą bendrabučiuose, kas būtų palengvinę jų materialinę naštą ir leistų sutaupyti keliolika taip reikalingų eurų.
„Deja, vos peržengus bendrabučio slenkstį, tiek tėvai, tiek būsimi studentai su siaubu akyse visomis informacijos priemonėmis siunčia „vaizdingus" aprašymus, nuotraukas apie realią padėtį Lietuvos aukštųjų mokyklų bendrabučiuose.
Būsimų studentų ir jų tėvelių siunčiami SOS signalai iki šiol neprivertė nė vienos valstybinės institucijos suklusti ir pasidomėti studentų bendrabučių būkle, ar ji atitinka bent menkiausias higienos normas ir nekelia pavojaus studentų sveikatai ir gyvybei. Frakcijos nariai, atliepdami į Lietuvos regionų studentų ir jų tėvų šauksmą dėl studentų gyvenimo sąlygų ir saugumo bendrabučiuose, kreipiasi į jus su prašymu nedelsiant atlikti valstybinę sveikatos apsaugos ir higienos kontrolę, išsiaiškinti, ar studentų gyvenimo sąlygos bendrabučiuose atitinka higienos normas, nustatytas galiojančiuose teisės aktuose, ir nekelia pavojaus juose gyvenančių studentų sveikatai ir gyvybei", - pabrėžiama rašte.
Mokyklos turi rūpintis pačios
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) teigimu, šalies aukštosios mokyklos iš viso turi apie 200 studentų bendrabučių.
„Aukštosios mokyklos, kaip bendrabučių valdytojos, juos prižiūri savo pačių nustatyta tvarka, tai joms leidžia aukštųjų mokyklų ūkinės veiklos autonomija. T.y. mokyklos pačios rūpinasi bendrabučių priežiūra: užsako būtinus remonto, valymo, patikros ir kt. darbus.
Aukštųjų mokyklų atsakomybė - užtikrinti, kad kuo daugiau studentų, norinčių apsigyventi bendrabutyje, turėtų galimybę tai padaryti."
Institucijos atstovai „Vakaro žinioms" patikslino, kad, nors bendrabučius valdo aukštosios mokyklos, ministerija prisideda prie jų infrastruktūros tobulinimo.
„Ministerijos iniciatyva nuo 2022 m. startavo valstybinių aukštųjų mokyklų studentų bendrabučių atnaujinimo programa. Programai įgyvendinti valstybė iki 2025 m. skiria per 8,5 mln. eurų.
2022-2023 m. skirta beveik 4 mln. eurų dvylikai bendrabučių atnaujinti. 2024 m. skirta beveik 2 mln. eurų šešiems bendrabučiams atnaujinti. Finansavimu pasinaudojo Klaipėdos valstybinė kolegija, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Lietuvos sporto universitetas, Vilniaus universitetas, VILNIUS TECH, Vytauto Didžiojo universitetas", - nurodė ŠMSM.
Valdiški atsakymai...
Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad vadovaujantis Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymu apgyvendinimo paslaugų valstybinė visuomenės sveikatos saugos kontrolė pavesta Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC).
Taip pat buvo priminta, kad patalpų nuomos paslaugoms (taip pat ir bendrabučiuose) sveikatos saugos reglamentai nėra nustatyti, valstybinė visuomenės sveikatos saugos kontrolė nėra vykdoma. Patalpų nuomos sąlygos aptariamos nuomos sutartyje.
NVSC trumpai atsakė, kad universitetų bendrabučiai tikrinami tik tie, kurie yra įtraukti į neklasifikuojamųjų apgyvendinimo paslaugų teikėjų sąrašą.
Universitetai jau reaguoja
VILNIUS TECH atstovai nurodė, kad universitetas bendrabučių renovacijai lėšų skirs.
„Vilniaus Gedimino technikos universitetas ruošėsi naujiems mokslo metams ir studentų priėmimui, o studentų gyvenimo sąlygų gerinimui bus skirta apie 14 mln. eurų, - buvo rašoma gautame atsakyme. - Studentai šiuo metu gyvena 5 bendrabučiuose, 4 iš jų yra renovuoti. Siekiant sudaryti tinkamas sąlygas visiems bendrabučiuose gyvenantiems studentams, toliau remontuojamos ir atnaujinamos turimos patalpos."
Universitetas taip pat patikino, kad šiuo metu yra baigiamas derinti penktojo bendrabučio (Saulėtekio al. 19-1) modernizavimo projektas.
„Atlikus pastato renovaciją, bus atnaujintas 8792,87 kv. m plotas ir pasiektas aukštesnis energetinis efektyvumas. Šiuos darbus planuojame užbaigti 2026 m. Stengiamės, kad bendrabučiuose gyvenantys studentai koncentruotų savo dėmesį į mokslus ir savęs tobulinimą, todėl bendrabučiai yra nuolat prižiūrimi ir gerinamos gyvenimo sąlygos", - teigė VILNIUS TECH Ūkio direkcijos Paslaugų skyriaus vedėjas Algirdas Bendikas.
Remonto metu penktojo bendrabučio gyventojus planuojama apgyvendinti bendrabutyje (Grybo g. 39), kurį VILNIUS TECH artimiausiu metu Valstybės patikėjimo teise perims iš Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos. Šiame bendrabutyje yra 155 gyvenamieji kambariai, kuriuose įrengtos 302 gyvenamosios vietos. Jį suremontavus, būtų galima apgyvendinti studentus, atvykusius studijuoti iš užsienio šalių.
Taip pat VILNIUS TECH patikino, kad į bendrabučių remontą ir gyvenimo sąlygų gerinimą investuoja kiekvienais metais. 2023 m. suremontuotas ir žmonėms su negalia pritaikytas trečiasis bendrabutis (Saulėtekio al. 16). Toliau remontuojamas ketvirtasis bendrabutis (Saulėtekio al. 18). Šiemet taip pat planuojama suremontuoti 452 kv. m šeštajame bendrabutyje.
VILNIUS TECH bendrabučiuose yra virš 2400 vietų. Kambarių kainos svyruoja nuo 80 iki 250 eurų. Detalesnės kainos priklauso nuo kambario tipo ir gyventojų skaičiaus kambaryje, kambaryje esančių patogumų, atlikto remonto ir apgyvendinimo trukmės.
Deja, įsileisti redakcijos žurnalistų į minėtus bendrabučius ir pasižvalgyti po juos patiems universitetas nepanoro, o iliustracijoms pasiūlė naudoti jų turimas nuotraukas. Toks sprendimas leidžia daryti prielaidą, jog bent dalis studentų skundų yra pagrįsti ir toli gražu ne visi remonto darbai buvo atlikti laiku ar tinkamai.