respublika.lt

Konstitucinis Teismas ėmėsi dirbtinio apvaisinimo

(102)
Publikuota: 2025 balandžio 06 17:32:26, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Konstitucinis Teismas išaiškins, ar dirbtinio apvaisinimo paslaugos gali tikėtis ir vienišos moterys. Redakcijos archyvo nuotr.

Konstitucinis Teismas antradienį pradėjo nagrinėti buvusios Seimo narės iš Laisvės frakcijos Morganos Danielės ir grupės parlamentarų kreipimąsi dėl draudimo pasinaudoti pagalbiniu apvaisinimu vienišoms moterims ir nesusituokusioms poroms.

 

Kreipimesi pažymima, kad Konstitucijoje įtvirtinta valstybės pareiga užtikrinti žmogaus orumo apsaugą. Be to, visi asmenys turi būti lygūs ir draudžiama bet kokia diskriminacija, o valstybė yra įsipareigojusi saugoti ir globoti šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Grupė Seimo narių piktinasi, kad teisę gauti pagalbinio apvaisinimo paslaugas gali tik santuoką ar registruotos partnerystės sutartį sudarę asmenys. Anot kreipimosi autorių, tokiu būdu visi kiti asmenys, norintys gauti paslaugą, yra diskriminuojami, pažeidžiamas moterų ir porų orumas, nesuteikiant joms galimybės išpildyti savo egzistencinį, pilnatvės jausmą.

Beje, M.Danielė 2023-aisiais bandė prastumti pataisas, kad dirbtinio apvaisinimo galėtų tikėtis ir vienišos arba nesusituokusios moterys, tačiau Seimas tokią iniciatyvą atmetė.

„Kalbėdami apie demografinės krizės diskusijas, kai kalbame apie imigraciją, imigrantų kvietimą į Lietuvą ir priėmimą, irgi sulaukiame didelio pasipriešinimo. Girdime minčių, kad reiktų vis dėlto savo piliečius skatinti susilaukti vaikų. Tai mano teikiamas projektas kaip tik ir yra viena iš galimybių arba vienas iš žingsnių, kaip pašalinti perteklinius ribojimus mūsų piliečiams ir suteikti galimybę daugiau porų ir šiuo atveju daugiau vienišų moterų susilaukti naujagimių.

Projektas gimė iš pačių porų poreikio, tai yra laiškų, žinučių, užklausų, kurias gaunu iš lietuvių porų, kurios negali pasinaudoti arba susidūrė su barjerais pasinaudoti šia paslauga Lietuvoje ir vyksta į Rygą. Taip pat mūsų vaisingumo klinikos pripažįsta, kad žvalgosi galimybių atsidaryti filialus Rygoje ir tiesiog ten siųsti savo piliečius, kai dėl perteklinių įstatymų jie negali gauti šios paslaugos Lietuvoje, siųsti tiesiog pavažiuoti iki Rygos ir susitvarkyti viską tenai", - 2023-aisiais iš Seimo tribūnos kalbėjo M.Danielė.

Anot jos, pusė Europos valstybių sudaro galimybes tokią paslaugą gauti nesusituokusioms poroms, kartu gyvenančioms poroms, jeigu šios poros susiduria su nevaisingumu. Taip pat sudaro galimybę šią paslaugą gauti vienišoms moterims.

„Kai kurios valstybės reikalauja notaro patvirtinimo, kad pora kartu gyvena. Kai kurios valstybės, pavyzdžiui, Estija, klinikoje prašo pasirašyti bendrą sutikimą. Šalia Latvijos ir Estijos mes matome tokias šalis, kaip Suomija, Švedija, taip pat Austrija, Graikija, Portugalija, Prancūzija. Nemažai Europos valstybių apibrėžia savo įstatymuose, kad pagalbinio apvaisinimo paslaugos yra teikiamos visoms poroms, nepriklausomai nuo jų santuokos buvimo ar nebuvimo", - dėstė M.Danielė.

Tačiau dabar jau buvusi parlamentarė sulaukė didžiulio pasipriešinimo.

„Paaiškinkite, kokių problemų turi vieniša moteris dėl negalėjimo pastoti, jei ji net nemėgino su vyru sugulti, kaip ji yra nevaisinga? Gal pirma tegul pabando sugulti su vyru, tuomet atsiras tas vaisingumas, pasitikrins tą sveikatą ar nesveikatą. Ar jūs laikote tomis vienišomis moteris tokias kaip Rita su Meška? Ji nuolat figūruoja, ji irgi vieniša moteris, irgi negali pastoti", - šaipėsi parlamentaras Remigijus Žemaitaitis.

„Man sunku komentuoti jūsų skambius pasisakymus, bet sprendžiant iš visko jūs skatinate Lietuvoje paleistuvystę. Šitas įstatymas paleistuvystės neskatintų, leistų moteriai pasinaudoti mokslo ir sveikatos paslaugomis ir susilaukti kūdikio", - atkirto M.Danielė.

„Jeigu pasaulis taip primityviai gebėtų išspręsti demografines problemas - apvaisindamas vienišas moteris, tai greičiausiai mes demografinių problemų pasaulyje jau iš viso neturėtume. Tai aš nenustebčiau, kad remdamiesi tokiu primityviu požiūriu jūs demografines problemas tuoj spręsite, siūlydami Lietuvoje panaikinti monogamijos principą. Kam jis yra reikalingas - tik trukdo išspręsti demografines problemas", - ironizavo parlamentarė Agnė Širinskienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
27
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (102)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jus gąsdina didėjantis užsieniečių skaičius Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar tikite, kad užsienio agentai daro reikšmingą įtaką Lietuvos politikai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-5 +2 C

-3 +1 C

-4 +5 C

+4 +7 C

+4 +6 C

+3 +7 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-10 m/s