respublika.lt

Kovojo už Lietuvą, liko be dalies pensijos

(393)
Publikuota: 2024 gruodžio 15 17:52:12, Daiva ALZYTĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Negalią turintis pensininkas sako, kad šiuo metu - kiekvienas gaunamas euras yra svarbus. Eltos nuotr.

Taip nutiko „Vakaro žinių" skaitytojui Algirdui. Vyras prieš Lietuvos Nepriklausomybę tarnavo sovietinėje armijoje, tačiau paliko ją išreikšdamas meilę Lietuvai ir jos Nepriklausomybei. Dabar vyras, išėjęs į pensiją, sužinojo, kad jo tarnyba net nepriskaičiuota prie jo darbo stažo.

 

Vyras nuo 1988 m. gruodžio iki 1990 m. pavasario tarnavo tarybų armijoje, iš kurios pasitraukė pats ir tapo dezertyru. Šiuo metu jis yra pensijoje, turi negalią ir susidūrė su situacija, kad ištarnautas laikas nėra įskaičiuotas į jo stažą.

„Kai Lietuvoje paskelbė Nepriklausomybę, protestuodamas prieš sovietinę armiją, aš pats išvykau nebaigęs tarnybos. 3000 kilometrų grįžau namo, bijodamas, kad kas nepagautų.

Dabar paaiškėjo, kad man tas laikas net nepriklauso kaip stažas. Tie, kurie neprotestavo, atitarnavo visą laiką, dabar gauna didesnę pensiją nei aš, gynęs Lietuvos Nepriklausomybę ir dėl to dar susilaukęs nemažai nemalonumų, tarp jų ir pokalbių su įvairiais generolais. KGB kas antrą dieną pas mane atvažiuodavo.

Iš armijos pabėgau protestuodamas, dabar turiu negalią, kiekvienas euras yra svarbus. Prisidėtų beveik dveji metai stažo. Juk protestavau, kovojau dėl savo Lietuvos. Dabar atrodo, kad likau nuskriaustas dėl savo patriotiškumo", - pasakoja Algirdas.

Jis sako, kad jo karinis bilietas taip ir liko tarnybos vietoje. Dabar Algirdui likę dokumentai - darbo knygelė, kurioje įrašyta darbo nutraukimo priežastis dėl tarnybos, ir pagyrimo raštas iš tarnybos. „Pasirodo, apie mano tarnybą neliko jokių duomenų. Jų neranda. Man sakoma, kad aš turiu siųsti kažkokius dokumentus į Rusiją - ten, kur mums nedraugiška valstybė. Ką aš toje Rusijoje surasiu, jeigu ten esu laikomas tarsi nusikaltėlis, juk esu dezertyras! Čia kaip kažkoks pasityčiojimas iš manęs.

Be to, Lietuvoje aš kreipiausi į krašto apsaugos institucijas ir turiu išvadą, kad esant karo atvejui, esu tinkamas ginti šalį. Taip suprantu, kad tarsi „užskaityta", kad esu tarnavęs, ir jeigu kiltų pavojus Lietuvai, galėčiau ginti. O „Sodrai" atrodo, kad aš netarnavau visai", - piktinasi Algirdas.

„Vakaro žinioms" susisiekus su „Sodra", paaiškėjo, kad Algirdo situacija yra žinoma. „Sodros" atstovė Malgožata Kozič nurodė, kad būtinosios karinės tarnybos sovietinėje armijoje laikas yra įskaitomas į pensijų socialinio draudimo stažą pateikus tarnybos laiką įrodančius dokumentus. Tai gali būti karinis liudijimas (bilietas) arba Lietuvos Krašto apsaugos ministerijos išduotas karinės tarnybos trukmės pažymėjimas.

„Jei žmogus negali pateikti šių dokumentų, būtinosios karinės tarnybos sovietinėje armijoje laikas gali būti įrodomas archyvų išduotomis pažymomis ar juose saugomų dokumentų nuorašais ar išrašais. Karinės tarnybos faktą gali taip pat patvirtinti darbo knygelės, jei įrašas apie būtinosios karinės tarnybos sovietinėje armijoje laiką jose padarytas remiantis dokumentais - turi būti nurodytas karinio bilieto numeris.

Jei duomenys pateiktuose stažą įrodančiuose dokumentuose neatitinka teisės aktuose keliamų reikalavimų, stažas pagal juos neskaičiuojamas, o apie į stažą neįskaitytus laikotarpius žmogus informuojamas sprendimo dėl pensijos skyrimo priede", - nurodė atstovė.

Ji patikino, kad jei žmogus informuoja, kad pats nepateiks stažą įrodančių dokumentų, šių dokumentų gali pareikalauti „Sodra". Tokiu atveju žmogus turi pateikti „Sodrai" prašymą padėti gauti dokumentus, nurodydamas darbo laikotarpį, vietą ir kitas aplinkybes.

Ta pati tvarka galioja siekiant įrodyti karinės tarnybos laikotarpį - jei žmogaus pateikti dokumentai neatitinka reikalavimų arba reikia papildomų dokumentų, tikslinančių tarnybos laikotarpį, vietą ar kitas aplinkybes, „Sodra" gali tarpininkauti kreipiantis į kitas institucijas dėl dokumentų gavimo.

„Jūsų užklausoje minimu atveju, siekdama gauti duomenų patvirtinančių sovietinėje armijoje laiką, „Sodra" kreipėsi į Lietuvos kariuomenės karo prievolės ir komplektavimo tarnybą, taip pat į Lietuvos ypatingąjį archyvą. Šios institucijos informavo, kad išlikusių duomenų apie žmogaus karinę tarnybą nėra.

Gyventojas buvo raštu informuotas, kad dėl tarnybos patvirtinimo laiko gali kreiptis į Rusijos gynybos ministerijos centrinį archyvą per Lietuvos ambasadą Rusijoje, o jam pageidaujant, „Sodra" gali tarpininkauti gaunant duomenis apie jo tarnybą sovietinėje armijoje. Jei žmogus nori, kad „Sodra" tarpininkautų, turi užpildyti anketą ir ją perduoti „Sodrai", o „Sodra" išsiųs reikiamus dokumentus Rusijos institucijoms", - nurodė M.Kozič. Ji patikino, kad ši informacija buvo pateikta ir ponui Algirdui.

Kaip nurodė „Sodros" atstovė, daugumos sovietinių karinių dalinių dokumentai yra saugomi Rusijos Federacijos archyvuose, taigi, žmogaus prašymu, Užsienio reikalų ministerija tarpininkauja gaunant stažui apskaičiuoti reikalingus duomenis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
124
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (393)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėtų leisti medikams tam tikrais atvejais bendraujant su pacientais įrašinėti vaizdą ir garsą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s