Kultūros ministras Šarūnas Birutis, pasisakantis už LRT finansinį auditą ir anksčiau priekaištavęs, kad nacionalinis transliuotojas į eterį kviečiasi tik konservatorius bei jiems prijaučiančius, dabar kalba atsargiau.
Tačiau vis tiek kalba, kad reikia tikrinti, kur leidžiami mokesčių mokėtojų pinigai ir būtina, kad „nacionalinio transliuotojo nešališkumas būtų, kad būtų kviečiamos įvairios pusės, o ne viena pusė".
Savarankiškas visuomeninis transliuotojas yra sveikos šalies demokratijos termometras. Todėl būtina stiprinti laisvą žodį aktyviai remiant priimto Europos žiniasklaidos laisvės akto (EMFA) integravimą į nacionalinės teisės dokumentus. Tokią poziciją išsakė kultūros ministras Š.Birutis, antradienį susitikęs su Europos transliuotojų sąjungos generalinio direktoriaus pavaduotoju Žanu Filipu de Tenderiu (Jean Philip de Tender) ir LRT generaline direktore Monika Garbačiauskaite-Budriene.
Pasak Kultūros ministerijos pranešimo, EMFA integravimas į Lietuvos nacionalinę teisę turėtų būti baigtas iki šių metų rugpjūčio. Beje, EMFA viena nuostatų - valstybė negali kištis į nacionalinio transliuotojo reikalus.
- Jūs lyg ir palaikote Seime kilusią iniciatyvą atlikti LRT auditą, tačiau palaikote dokumentą, kuriame teigiama, kad negalima kištis į nacionalinio transliuotojo reikalus. Ar viena pozicija neprieštarauja kitai? - „Vakaro žinios" pasiteiravo Šarūno BIRUČIO.
- Visiškai neprieštarauja. Auditas būtų atliekamas Valstybės kontrolės. Tai yra visiškai normalus dalykas ten, kur yra biudžeto pinigai. Tai yra visiškai, absoliučiai nekvestionuojamas dalykas. Visų įstaigų auditai atliekami. Ir galvoti, kad tai yra kažkokios sąmokslo teorijos, kad kažkas kažką užsakė prieš LRT... Niekas nieko neužsako. Valstybės kontrolė yra vienintelė instituciją, kuri tokį auditą gali atlikti. Nekalbu apie Seimo Audito komitetą, kuris norėjo auditą atlikti. Čia jau būtų buvęs politikų kišimasis ir t.t.
EMFA kalba ne tik apie valstybės nesikišimą. Ten yra visas reglamentas, kuris tiesiogiai galioja visose ES šalyse. Svarbiausia, kad užtikrinamas savarankiškumas, nešališkumas, objektyvumas, finansavimas, kurie pas mus kaip ir yra. Tai niekaip nesusiję su biudžeto lėšų kontrole, jei ją atlieka, aišku, ne Seimas.
- Ar LRT yra tikrai nešališka, kai iš politikų į eterį priimami tik konservatoriai ir jiems prijaučiantys?
- Aš nenorėčiau savo nuomonės reikšti, nes ji bus labai subjektyvi.
- Esate anksčiau pats sakęs, kad nacionalinio transliuotojo eteryje - tos pačios „galvos".
- Aišku, kad mes norėtume, jog nacionalinio transliuotojo nešališkumas būtų, kad būtų kviečiamos įvairios pusės, o ne viena pusė. To tikrai norisi ir kuo daugiau to reikia. To, aišku, reikia siekti ir galima pasiekti.
- O jei kita pusė pakviečiama - „ant suvalgymo", vienas oponentas vos ne prieš penkis ar šešis.
- Jei taip sakote... Tai yra negerai.