Seimo „vardanlietuvininkai" teikia įstatymo pataisas, kuriomis siūlo nemokamą maitinimą visiems pradinukams nepriklausomai nuo jų šeimos pajamų. Tačiau Vyriausybė sako, kad tokių finansinių galimybių valstybė neturi.
Seimo narių grupė (Saulius Skvernelis, Laima Nagienė, Linas Kukuraitis, Tomas Tomilinas, Rrima Baškienė ir kt.) siūlo nuo liepos skirti nemokamus pietus mokykloje nevertinant pajamų visiems mokiniams, kurie mokosi pagal pradinio ugdymo programą (pradinukams). Šiuo metu nemokamus pietus nevertinant pajamų gauna mokiniai, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą ar pagal pradinio ugdymo programą pirmoje ir antroje klasėje.
Nuo 2020 m. mokinių, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo ir pradinio ugdymo programas, nemokamas maitinimas nevertinant pajamų pradėtas teikti etapais: nuo 2020 m. sausio 1 d. nemokami pietūs skiriami mokiniams, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą (priešmokyklinukams) savivaldybių pasirinktose mokyklose, taikančiose savitarnos principą, o nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. - visiems priešmokyklinukams ir mokiniams, kurie mokosi pagal pradinio ugdymo programą pirmoje klasėje (pirmokams) visose mokyklose, įskaitant ikimokyklinio ugdymo mokyklas.
Nuo 2021 rugsėjo 1 d. nemokamas maitinimas pradėtas teikti ir antrojoje klasėje besimokantiems mokiniams.
Seimo narių teigimu, yra tikslinga nuosekliai didinti nemokamą maitinimą gaunančių mokinių aprėptį - nemokamus pietus nevertinant pajamų skirti mokiniams, kurie mokosi pagal pradinio ugdymo programą trečiojoje ir ketvirtoje klasėse, taip užbaigiant dar 2020 pradėtą socialinės apsaugos priemonę. Nemokamas visų pradinukų maitinimas esą mažintų socialinę atskirtį ir mokinių diferenciaciją, ugdytų vaikų sveikatai palankias mitybos kompetencijas, paremtų šeimas, auginančias jauniausio mokyklinio amžiaus vaikus ir taip sušvelnintų dėl rekordinės infliacijos pandemijos kilusias socialines pasekmes bei skatintų pasitikėjimą socialinės apsaugos tęstinumu.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Vyriausybei siūlo nepritarti įstatymo projektui dėl ribotų valstybės finansinių galimybių.
Pritarus įstatymo projektui, nemokamus pietus papildomai gautų apie 50,3 tūkst. mokinių (26,7 tūkst. trečios klasės mokinių ir 25,6 tūkst. ketvirtos klasės mokinių) ir tam papildomai kasmet reikėtų apie 25,6 mln. Eur (iš valstybės biudžeto lėšų maisto produktams ir administravimo išlaidoms finansuoti - apie 20,6 mln. Eur, iš mokyklų steigėjų biudžetų lėšų patiekalų gamybos išlaidoms finansuoti - apie 5 mln. Eur).
Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad įstatymų leidėjas negali sukurti tokios teisinės situacijos, kai išleidžiamas teisės aktas, kuriam įgyvendinti reikia lėšų, bet tokių lėšų yra neskiriama arba jų skiriama nepakankamai.